Ana Sayfa Manşet Fibrosan Levhalarıyla Yollardaki Araçlar Daha Parlak Daha Sağlam

Fibrosan Levhalarıyla Yollardaki Araçlar Daha Parlak Daha Sağlam

Fibrosan Levhalarıyla Yollardaki Araçlar Daha Parlak Daha Sağlam

Özellikle kapalı kamyon kasası, frigorifik treylerler ve karavan üretimin en önemli malzemesi olan CTP levhaların Türkiye ve dünyadaki en önemli markalarından biri olan Fibrosan, son yıllarda yaptığı yatırımlarla dünya çaplında ikinci büyük marka olmayı hedefliyor. 

Hem üretim kapasitesi hem de ciro bakımından şu anda dördüncü sırada olan Fibrosan,  58 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Avrupa ülkelerini yoğun olarak etkileyen krize göre çok daha hareketli piyasada Almanya ve İngiltere’de kendi şirketleriyle büyük ve küçük ölçekli müşterilere ürünlerinin satış ve dağıtımını gerçekleştiren şirket, toplam üretiminin yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Krizin ardından Avrupalı müşterilerinin stok yapmak istemediğini kaydeden Fibrosan A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erim Yücel, bu yüzden pazarın ve dağıtımın içinde yer alarak pozisyonlarını güçlendirdiklerini söyledi.

Sika ve Dow Ürünleri Fibrosan Çatısı Altında

Hedeflerini, “Türkiye’de gıda üreticilerinin veya soğuk zincir tedarikçilerinin uzun yıllar problemsiz sorunsuz bir şekilde kullanabileceği, görsel, teknik olarak da Avrupa standartlarının üzerinde kasa ve treyler üretimini desteklemek” olarak açıklayan Yücel, Comvex fuarında tanıtımını yaptıkları konseptle yapıştırma konusunda uzman marka Sika ve izolasyon uzmanı Dow markalarını da müşterilerine sunarak üreticiye avantaj sağlayacak, hem hafilik hem hijyen hem sağlamlık konusunda doğru olan ürünlerin bir arada bulunduğu bir oluşum yarattıklarını açıkladı.

Fibrosan olarak hem Sika hem Dow markalarının otomotiv sektörüne yönelik ürünlerinin yurtiçindeki satış pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başladıklarını da belirten Yücel, “Bu yüksek kar amacıyla girdiğimiz bir faaliyet değil. Ürünlerimizi destekleyecek bu markalarla verimli lojistik fırsatları ve sinerji oluşturduğumuz bir girişim” dedi.

Fibrosan ATP Hazırlıklarını 2005’te Tamamladı

2005 yılında CTP levha üretimine başladıkları zaman ATP ile ilgili belgemizi alarak pazara girdiklerini hatırlatan Erim, bugün ithal levha kullanıyorum diyen firmaların bunu bir satış argümanı olarak kullanmalarını doğal bulduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Biz ürünlerimizi Avrupa’ya gönderiyoruz bazı müşterilerimizde Avrupa’dan ithal ediyorlar bu malı. Bu ticari bir karardır. ATP belgesini üstyapıcılar veya treyler üreticilerinin alması gereken bir belge. Tabi bu belgeyi almaları için de bu üstyapıda kullanılan bütün ürünlerin ATP onaylı olması gerekiyor. Bizde migrasyon testi dediğimiz bir test vardır, levhamızı bu şekilde belgelendiririz. Diğer bileşenler de uygun olursa bizim ürünlerimiz ile yapılan kasa ve treylerler ATP belgesi alabilirler. Aynı durum ADR’de de geçerli. Herkes tanker yapıyordu ancak ADR sertifikası zorunlu olunca 3-5 üreticiye kaldı iş. Biraz daha işinin teknik kısmında kuvvetli olan, sadece fiyat odaklı değil de işin tekniğine bakan üreticiler de fark yarattılar. Yurtiçinde ATP’li ürün yapan markalarımız var. Türkiye’de bütün ana sanayi şirketleriyle çalışıyoruz çok iyi gidiyoruz.”

High Gloss Üretimi Fibrosan Pazarını Büyütüyor 

Fibrosan A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erim Yücel2004 yılından beri Yücel ailesi olarak ve ticari araçlar ve otomotiv sektörüne hem tesisleşme anlamında hem makineleşme anlamında yaklaşık 12-13 milyon dolar yatırım yaptıklarını vurgulayan Yücel,  High Gloss üretimini yapan diskontinü sisteme yaptıklarını kaydederek üretim sistemleriyle ilgili bilgi verdi: “Bu sektörde iki tane üretim metodu vardır. Bir tanesi kontinü üretim yani makine durur levha yürür. Bir tanesi de masalarda soğuk kalıplama dediğimiz yöntemdir, burada ise makine yürür ama levha masaların üzerinde kalır. Bu şekilde kozmetik açıdan çok daha parlak, kusursuz levha elde edersiniz. Frigorifik treylerde 300 metrekare levha kullanımının görsel açıdan avantaj sağlamak açısından yüzde 30’u High Gloss’tur.  Müşterilerimiz yüzde 70’ini bizden kalan kısmı 30 başka tedarikçiden alıyordu. Artık tek elden ürünü tedarik edebiliyorlar. High Gloss’un toplam maliyeti 3 milyon Euro. Bu ürün ticari araç sektöründe kullanılmakla beraber asıl hedef pazarı karavan endüstrisidir. Bu anlamda en büyük pazarımız Amerika’dır. Dünya üzerinde karavan endüstrisinin yüzde 75’i Kuzey Amerika’da üretilir, Kanada ve Birleşik Devletlerdir. Yüzde 20’si Avrupa’da üretilir, yüzde 5’ide diğer ülkelerde üretilir.”

High Impact Sağlamlığıyla Tercih Ediliyor

Türkiye’de sektörün treyler ve küçük kasa segmenti olarak ikiye ayrılabileceğini belirten Yücel özellikte Tırsan’ın kendi markasıyla frigorifik işine girmesinden sonra treyler sektöründe önemli hareketlenme başladığını kaydederek, nitelik talebi açısından da küçük kasa üretimlerinde de önemli gelişmelere dikkat çekti.
“Türkiye’de bundan sonra çok daha çok Avrupa standartlarında kasalar üretileceğini söyleyebiliriz diyen Yücel, High Impact isimli yüksek dayanımlı ürünleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi: “High Impact ismiyle ürettiğimiz yeni malzememiz ise çok yüksek cam elyaf oranına sahip. Dünya üzerindeki standart CTP levhaların cam elyaf oranları yüzde 20-30 civarındadır. High Impact ürünü ise daha ince olmasına rağmen yüzde 50-60 oranında cam elyaf kullanarak kasaların ve treylerlerin içerisindeki yüklemelerde meydana gelebilecek darbelere karşı mukavemetini artırdık.”
Yine Yücel ailesinin ortak olduğu HLM’yi Fibrosan’ın iyi bir müşterisi olarak değerlendiren Yücel, dördüncü yılına giren markanın gerçekleştirdiği projelerle ve yaptığı ihracatla da başarılı bir seyir izlediğini de sözlerine ekledi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam