Ana Sayfa Manşet Otokar Treyler Satışlarında Hedefi 12’den Vurdu

Otokar Treyler Satışlarında Hedefi 12’den Vurdu

 

Otokar Treyler Satışlarında Hedefi 12’den Vurdu2013 yılında 768 adet treyler üretimi yapan Otokar, 2014 yılında bin 412 adet treyler üretimine imza atarak en büyük artışı treyler alanında sağladı. 415 adet frigorifik treylerle pazarın en iddialı üreticileri arasında yer aldı.  2013 yılında yapılan değerlendirme toplantısında 2014 için bin 500 adet hedef koyan Otokar yaptığı satışlarla büyük hedefine ulaştı.

Yıl değerlendirme toplantısında Otokar’ın 2014 yılında da Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduğunu açıklandı. Toplantıya Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Satış Müdürü Murat Tokatlı ve Pazarlama Müdürü Tarkan Burak katıldı.

2014 yılı sektör değerlendirmesi yapan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2013 yılı belediye ve halk otobüsleri alanındaki yüksek talep, 2014’teki yerel seçimler sonrasında azaldı ve halk otobüsü pazarında nispeten durgun bir yıl geçirdik. Ayrıca, 2014 yılındaki 65 yaş üstü ücretsiz taşıma uygulamasının da bu segmentte durgunluk yarattığını söylemek mümkün. Bunlara karşılık turizm ve servis araçları pazarı bir önceki yılla yaklaşık aynı seviyelerde seyretti. Treyler ve kamyon pazarlarındaysa büyüme kaydedildi. Otokar olarak 2014 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olmayı başardık ve ardı ardına beşinci kez Türkiye’nin lider otobüs markası olduk” dedi.

2014’te satılan her 3 otobüsten 1’i Otokar

2014 yılında Otokar’ın başarılarını vurgulayan Akgül, “2014 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olarak toplamda 2 bin 451 adet otobüs satışı gerçekleştirdik. 15 bininci Sultan otobüsümüzü banttan indirdiğimiz 2014 yılında ürün gamımızı genişletmeyi de sürdürdük. Geçtiğimiz yıl 21 oturan ve 62 ayakta olmak üzere toplam 83 kişi taşıma kapasitesine sahip 10 metrelik Doruk LE’yi satışa sunarken personel ve servis taşımacılığı için öz​el olarak geliştirilen Tempo modelimizi de yeniledik. Engelsiz Sultan Maxi aracımızı da yine ilk kez geçen yıl olarak Busworld Türkiye’de müşterilerimizin beğenisine sunarken ayrıca Sultan S modelinde de 29 koltuğu standart hale getirdik.”

Ödüllü Ar-Ge ve akredite EMC/EMI Test Merkezi

2014 yılının ilk 9 ayında 2,9 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yaptıklarını belirten Akgül, “Müşterilerimizin tüm beklentilerini karşılayabilecek ürünleri geliştirmek ve üretmek için Otokar olarak kurulduğumuz günden bu yana sürekli olarak çalışıyoruz. Yaptığımız Ar-Ge yatırımlarımız kadar müşteri memnuniyeti adına da adımlar atıyoruz. 2014 yılında bir yandan ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanırken diğer taraftan da Ar-Ge merkezimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından otomotivde En Başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü’ne layık bulundu. Bir başka önemli yatırımımız olan Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı büyük test merkezlerinden biri Otokar EMC/EMI Test Merkezimiz akredite oldu, merkezimiz artık elektromanyetik uyumluluk konusunda verdiği hizmeti uluslararası standartlarda sertifikalandırabiliyor. Üstelik bu Ar-Ge imkanlarımız tüm sektörün kullanımına açık” dedi.

Atlas tüm Türkiye’de tanıtıldı

2013 yılı ortasında kendileri için çok önemli olan yepyeni bir segmente adım attıklarını hatırlatan Akgül, 2014 yılında kamyon satışlarının arttığını ifade etti. Akgül şunları söyledi: “Dayanıklılığı, taşıma kapasitesi ve özellikle zor görevlerdeki başarısı ile pazarda beğenilen Otokar Atlas için 2014 yılında bayi ağımızı güçlendirdik. Atlas’ı müşterilerimize daha yakından tanıtmak amacıyla iki ayrı dönemde Türkiye’nin 11 ilinde tanıtım etkinlikleri gerçekleştirdik.”

Treylerde Yeni Modeller Otokar’ın Konumunu güçlendirdi

Treyler konusunda da müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geniş bir ürün gamına sahip olduklarını belirten Akgül, 2014 yılında önemli filo teslimatları gerçekleştirdiklerini söyledi: “2014 yılını bin 412 adetlik satışla tamamladık, geçtiğimiz yıl TırExpo fuarında tanıttığımız yeni araçlarımız pazarda büyük beğeni ile karşılandı. Özellikle tren yolu taşımacılığına uygun olarak geliştirdiğimiz semi-treylerlerimiz için önde gelen uluslararası lojistik firmalarından sipariş aldık” dedi. 2015 yılına ilişkin hedeflerini açıklayan Akgül sözlerine şöyle devam etti: “Otobüs alanında elde ettiğimiz başarıyı 2015’te de sürdürmek istiyoruz. Kamyondaki pazar payımızı daha da artırmak için çalışıyoruz. Ayrıca treylerde özellikle tehlikeli madde ve frigorifik araçlarda öncü ve uzman konumumuzu devam ettirmek öncelikli hedeflerimiz arasında.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam