Ana Sayfa Manşet Tırsan 2014 Yılında Türkiye Treyler Pazar Lideri Oldu

Tırsan 2014 Yılında Türkiye Treyler Pazar Lideri Oldu

Tırsan 2014 Yılında Türkiye Treyler Pazar Lideri Oldu

Türkiye’nin en büyük treyler üreticisi Tırsan 2014 yılında gerçekleştirdiği üretim yatırımları ve Ar-Ge projeleri ile Türkiye treyler pazarına öncülük etmeye devam ederken, kurulduğundan bu yana olduğu gibi 37. yılında da pazar liderliğini sürdürdü. Tırsan, Avrupa’nın en büyük üç treyler üreticisi arasındaki yerini korudu.

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) verilerine göre, 2014 yılında Tırsan yüzde 35 pazar payı ile sektör lideri olma geleneğini sürdürdü, son 37 yılda 37 kez yılı lider kapatmış oldu.

Öte yandan, Avrupa’nın ürün gamı en geniş treyler üreticisi olan Tırsan, Avrupa’nın ilk üç treyler üreticisinden biri olarak Avrupa’daki satışlarını 2014 yılının ocak-kasım döneminde yüzde 15 artırdı. En çarpıcı artış ise Almanya’da görüldü. Trafiğe kayıt verilerine göre 2014 yılının ilk 11 ayında Tırsan’ın Almanya’daki satışları yüzde 87,7 gibi çok çarpıcı bir oranda arttı. Türkiye’den Almanya’ya yapılan treyler ihracatının neredeyse tamamı, dünyanın dört bir yanında 57 ülkeye ihracat yapan Tırsan tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2014 yılı haziran ayında açıklanan 2013 yılı Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Tırsan 178’inci sıradan 159’uncu sıraya yükseldi. Tırsan 1998 yılından bu yana Almanya’nın Goch kentinde, 2012 yılından bu yana ise Rusya’nın Tula oblastında birer üretim tesisi işletenTırsan’ın üç üretim tesisinin toplam alanı 508 bin metrekareye ulaştı.

Tırsan yatırımları aralıksız devam ediyor.

2014 yılında üretim yatırımlarına büyük bir hızla devam eden Tırsan, 10 milyon Avro yatırım yaparak son teknoloji tam otomasyonlu kataforez tesisi kurdu.  2014 yılında Tırsan’ın gerçekleştirdiği üretim yatırımları bununla da sınırlı kalmadı. 2014 yılında Tırsan tanker ve silo üretim tesisini yüzde 40 büyüterek, alüminyum tanker ve silo üretim kapasitesini yüzde 48, paslanmaz tanker üretim kapasitesini ise yüzde 42 artırdı. 2015 yılında devam edecek yatırımlar sonrasında Tırsan’ın tanker ve silo üretim kapasitesinin 2013 yılına göre tam iki katına çıkarılması planlanıyor.

Made in Russia By Tırsan

İlk olarak 2011 yılında damper semi-treyler üretimine başlayan Tırsan, edindiği deneyimle ürününü daha da mükemmelleştirerek 2014 yılı nisan ayında Türkiye treyler piyasasının en hafif damper semi-treyler aracını tanıttı. Boş ağırlığı 5 bin 900 kg, king pin kapasitesi 11 ton olan yeni nesil Tırsan Damper, özel tasarlanan yüksek kaldırma kapasiteli H-tipi hidrolik silindir sistemi ile donatıldı. Bununla birlikte, özel şartlara yönelik özel çözümler üretme konusunda uzmanlaşan Tırsan, Rusya’nın zorlu iklim ve yol koşullarına yanıt vermek için 32 metreküp kapasiteli Kässbohrer Damper’i geliştirdi. Tırsan’ın Rusya’nın Tula oblastındaki tesisinde üretilen Kässbohrer Damper, “Made in Russia” belgeli olarak imal ediliyor.

2014 yılı şubat ayında Tırsan, Almanya’nın Goch kentinde yer alan üretim tesisinde gerçekleştirdiği bir lansman ile hidrolik dümenleme sistemine sahip low-bed ve low-loader araç serisini ürün gamına ekledi. Dingil sayısı 4 ile 8 arasında değişen hidrolik dümenlemeli low-bed araçlarda taşıma kapasitesi 130 tona kadar ulaşırken, dingil sayısı 2,3 veya 4 olabilen low-loader serisi araçlar ise 325 mm’den başlayan platform yükseklikleri ile en zorlu koşullarda dahi en yüksek verimi sağlayacak şekilde tasarlandı. Tırsan, 2014 yılında low-bed ve low-loader üretim kapasitesini geçen yıla göre yüzde 75 artırdı. 2015 yılındaki yeni kapasite artışıyla Tırsan’ın low-bed ve low-loader araç segmentindeki toplam kapasite artış oranının yüzde 125’e ulaşması planlanıyor.

Tırsan  Ar-Ge merkezinden innovatif teknolojiler

Tırsan Ar-Ge merkezinde 2014 yılında üç yeni teknoloji geliştirdi ve bu yenilikler Trailer Innovations 2015 yarışmasında yer aldı. Bunlardan ilki Knorr Bremse ile işbirliği içerisinde geliştirilen Fren ile Dümenleme (Steer by Brake – SBB) sistemidir. Bu teknolojiyle birlikte üç ve daha fazla dingilli low-bed tipi araçlardaki serseri dingil ihtiyacı ortadan kaldırılarak dümenleme operasyonu basitleştirilmektedir. Tanıtılan yeni teknolojilerden bir diğeri ise bir kaza anında treylerin arkasındaki araçta yer alan sürücü ve yolcuların güvenliğini artırmak üzere geliştirilen Enerji Sönümleyen Tampon (Rear Underrun Protection Device with Absorption Box – RUPD-AB). Son olarak, OTAM’la birlikte geliştirilen ve park freni, mekanik ayak, katlanır tampon ve perdeli araçlar için çatı kaldırma sistemi gibi farklı işlevlerin, merkezi ve sistematik olarak dijital kontrolüne olanak sağlayan Dijital Treyler Kontrolü (Digital Trailer Control – DTC)  Tırsan tarafından 2014’te geliştirilen teknolojiler arasında yer aldı.

Üretim kalitesi ve kapasitesini 2014 yılında daha da yukarıya çeken Tırsan insan kaynakları yatırımlarında da hız kesmedi, istihdam yaratmaya devam etti. Tırsan’ın Adapazarı ve Samandıra tesislerinde çalışan sayısı bir yıl içerisinde yüzde 12 artarken, Kässbohrer Almanya bünyesinde çalışan sayısı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 58 yükseldi. Kässbohrer Rusya bünyesindeki çalışan sayısı ise aynı süre zarfında 2,4 katına çıktı.

Tırsan Müşterilerinin Rekabetçiliği Tırsan Finans ile Artacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 26 Aralık 2014 tarihli 6138 sayılı kararı ile Tırsan Finansman A.Ş. (Tırsan Finans) şirketinin kurulmasına onay verildi.

1977 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne Türkiye treyler sektörünün öncü lideri olan Tırsan Treyler, 2018 stratejik hedefleri doğrultusunda yurtiçi satış operasyonunu desteklemek, müşterilerine daha rekabetçi finansman hizmeti verebilmek ve finansman maliyetlerini düşürmek amacıyla Tırsan Finans şirketini kurdu.

Tırsan Finans şirketi ile, Tırsan Treyler tarafından üretilen farklı modellerdeki treyler araçlarının son müşteri finansmanını gerçekleştirerek, müşterilere avantajlı finansman hizmeti sunulması amaçlanıyor

2015-2019 arasındaki dönemde, Tırsan Treyler toplam yurtiçi satışlarının yüzde 40’ını Tırsan Finans üzerinden finanse etmeyi hedefliyor

Müşterilerinin sürdürülebilir rekabetçiliğine ciddi bir katkı sağlayan başarılı iş modelini Türkiye’de uygulayan ilk treyler üreticisi olan Tırsan Treyler, Tırsan Finans’ın kurulmasıyla birlikte ürünlerini rekabetçi finansman seçenekleri ile müşterilerine sunacak.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR