Reklamspot_img
Ana SayfaManşetOtokar Treylerde ADR ve Frigorifik Maddelere Yoğunlaşıyor

Otokar Treylerde ADR ve Frigorifik Maddelere Yoğunlaşıyor

55 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin ilk otomotiv sanayi şirketi olan Otokar, yılı otobüs alanında liderlikle bitirdi. 2017’nin Otokar için yeniliklerin yılı olduğunu belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; “Verimli bir yılı geride bıraktık. 2017 yılında Türkiye’de satılan her 3 otobüsten 1’i Otokar oldu. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da büyümemizi sürdürerek yaklaşık 70 milyon Euro’luk ihracata imza attık” dedi.

Otokar, Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Otobüs Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantı ile 2017 yılını değerlendirerek, 2018 yılı hedeflerini açıkladı.

Son 3 yıldır daralan otobüs pazarında 2016 yılına kıyasla 2017 yılında satışların yüzde 4 arttığını söyleyen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Otokar olarak sahip olduğumuz başarılara yenilerini ekledik. 2017 Otokar için verimli, yenilikler ile dolu bir yıl oldu. Pazarda en çok büyüme küçük ve orta boy otobüs alanında gerçekleşti. Sektör yüzde 4 büyürken, küçük ve orta boy otobüs segmenti yüzde 12’lik büyüme yakaladı. 2017 yılında gerçekleşen satışların önemli bir bölümü belediye otobüsü satışlarında ve küçük otobüs segmentinde yaşandı. 2017 yılında toplam bin 488 adet otobüs satışı gerçekleştiren Otokar, 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında yüzde 28 pazar payı ile lider oldu. Faaliyet gösterdiği alanlarda satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise her 5 otobüsten 2’si Otokar imzasını taşıyor” dedi.

Otokar’ın Ar-Ge çalışmalarından aldığı güçle, yurt içi ile yurt dışında kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarını değerlendirerek kısa sürede farklı araçları pazara sunduğunu belirten Akgül, şöyle konuştu; “Ulaşım sektöründe pazardaki ihtiyaçlar neredeyse her yıl değişkenlik gösteriyor. Beklentileri karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için yatırıma ara vermeden devam ediyoruz. Türkiye’de ve yurt dışında müşterilerimizden gelen talepleri değerlendirerek Sultan serimizi ve Doruk T otobüsümüzü yeniledik, yeni otobüslerimiz Poyraz ve Sultan LF’yi geliştirip kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. Yeni otobüslerimiz son yıllarda özellikle düşük yakıt tüketimi yönündeki beklentileri, şehir içi kullanımda manevra kabiliyeti, performansı, yol tutuşu, gelişmiş teknik ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra yenilikçi tasarımlarıyla büyük beğeni topladı. 8,4 metre uzunluğundaki Sultan LF, şehir içi yolcu taşımacılığına yeni bir soluk getirdi. Malatya ve İnegöl’e halk otobüsü teslimatları yaptık; Altur, Gürsel Turizm, EfaTur, Sözkur ve Tursan gibi sektörün önde gelen firmalarına da önemli teslimatlar gerçekleştirdik.”

Sektörün üst üste geçirdiği zorlu 2 yıla rağmen Otokar’ın ihracattaki başarısını 2017’de de devam ettirdiğine dikkat çeken Basri Akgül, “Otokar markalı araçlar; tasarımı, konforu, teknolojisi, gücü ve düşük işletme giderleri ile Avrupa’daki konumunu güçlendirmeye devam etti. 2017’de ticari araçlar alanında yaklaşık 70 milyon Euro ihracat yaptık. Geçen yıl en çok otobüs satışı yaptığımız ihracat pazarları olan Fransa, İtalya ve İspanya’daki toplam araç parkımız 2 bin 500 adede ulaştı. 18,75 metre uzunluğu ile şehir içi toplu taşımacılıkta sahip olduğu özelliklerle yeni bir dönem başlatan Kent Körüklü’yü ilk kez ihraç ettik. Balkanlar’daki araç parkımız 500’ün üzerine çıktı. 60’tan fazla ülkede milyonlarca yolcuyu taşıyan Otokar araçları tabiri yerindeyse dünyayı taşıyor” dedi.

Akgül: “Hafif kamyonda pazarın üzerinde büyüdük”

Otokar’ın otobüsteki başarısını 2018’de lojistik alanına da taşımayı hedeflediklerini belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; “2017 yılında yenilenen araçlarımız arasında hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getiren Otokar Atlas da yer aldı. Atlas kamyon satışlarımız pazar büyümesinin üzerinde arttı. Atlas ile 2017’de pazar payımızı 3 puan artırarak yüzde 11 pazar payına ulaştık. Yük taşıma kapasitesi, güçlü donanım özellikleri, düşük işletme giderleri, çevreci ve ekonomik motoru ile kullanıcısına her daim kazandıran Atlas için de yıl genelinde çok önemli teslimatlar gerçekleştirdik. Treyler üretiminde müşterilerine uzmanlık gerektiren taşımacılık çözümleri konularında çözümler sunuyoruz. Tehlikeli madde taşımacılığı ve bozulabilir gıda taşımacılığı sektörleri için teknolojisi ile uluslararası standart ve regülasyonlara uygun öncü araçlarımızla 2018’de iddialıyız” dedi.

Türkiye’nin İlk Hibrit ve Yüzde 100 Elektrikli Otobüsünü Otokar Yaptı

Otokar’ın 55’inci yılına önemli hedeflerle yola çıktığını kaydeden Akgül; “2018, ticari araçta Otokar’ın yılı olacak. Otobüsteki pazar liderliğimizi koruyup, lojistik araçlarda da hedef büyümek istiyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa pazarında da yeni başarılara imza atmak için stratejilerimizi tamamladık. Otokar olarak 2018’de de yeni segmentlerde kullanıcı odaklı çözüm sunmaya devam edeceğiz” dedi. Otokar’ın 13 yıldır alternatif yakıtlı araçlar geliştirme konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirip, birçok ilke imza attığını da hatırlatan Akgül sözlerini şöyle sürdürdü; “Alternatif yakıtlı araçlar hem Otokar hem de Türkiye ve dünya için önemli bir gündem. Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü gibi ilklere imza attık. 2018’de daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak alternatif yakıtlı araçlar konusunda çalışmaya devam edeceğiz.”

Fransa’ya 9 metrelik elektrikli Doruk sattıklarını da vurgulayan Akgül, “Yıllar önce Türkiye’nin ilk elektrik santrali olan Santral İstanbul’da ürettiğimiz ilk elektrikli otobüsün tanıtımını yapmıştık. Ülkemizde 20 belediye bu aracı kullandı. O günlerde ticari olmayan bu araç bugün daha fazla ticari hale geldi” dedi.

Tokatlı: “Treyler pazarındaki daralma devam ediyor”

Treylerle ilgili bir değerlendirme yapan  Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı, treyler satışlarında son yıllarda yaşanan ciddi düşüşe dikkat çekti. 2016 yılında 18 bin adet treylerin satıldığı (TREDER rakamlarına göre) Türkiye pazarında 2017 yılında yüzde 15 civarında bir düşüşle 15 bin adet treylerin Pazar bulduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Özellikle 2011 yılına göre yaşanan düşüş çok kritik seviyelerde. Bu küçülmenin büyük bölümü çevre ülkelerde yaşanan sorunlarla daralan uluslar arası taşımacılık faaliyetleriyle birlikte daralan tenteli treyler pazarından kaynaklanıyor. Ciddi adetlerde alım yapan firmaların sayısında azalma oldu. Bu daralmaya karşın inşaat araçlarının patı yüzde 40’a ulaştı.”

Otokar olarak treylerde yıllardır uzmanlaştıkları alanlar olan tehlikeli madde ve bozulabilir gıdaya yönelik ürünlerimize ağırlık verdiklerini açıklayan Tokatlı, Türkiye’de ADR’li tankeri ilk üreten firma olduklarını ve ATP’de ilk onaylı firma olduklarını da sözlerine ekleyerek, “Bu pazarlarda Pazar payımızı korumak ve artırmak istiyoruz. Güney ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki taşımacılar için bölgesel riskler devam ediyor. Ancak bu riskler hafiflediği zaman biz de hazır olacağız” dedi.

ADR konusunda yeni araçlarla ilgili sorun olmadığına da değinen Tokatlı, mevcut araç parkındaki değişim sürecinin sorun olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...