Ana SayfaGüncel HaberlerPazar Payını Arttıran Ford Trucks, İnşaatta Liderlik Hedefliyor

Pazar Payını Arttıran Ford Trucks, İnşaatta Liderlik Hedefliyor

Son 10 yılda pazar payını 2 katına çıkaran Ford Trucks, 2017’de yeni model ve hizmetlerinin yanısıra yurtiçi ve yurtdışındaki bayi yapılanma çalışmaları ile dikkat çekerken toplamda Yüzde 27,7 Pazar pazına ulaştı.

İnşaat segmentinde yüzde 33, toplam pazarda ise yüzde 27,7 pazar payına ulaşan Ford Trucks, yönetimde yapılan değişikliklerin ardında düzenlediği toplantıyla 2017 yılını değerlendirdi.

2018 itibarıyla Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Serhan Turfan, basın toplantısına evsahipliği yaparken Ford Trucks Türkiye Direktörü Burak Hoşgören, Ford Trucks Çekya Ülke Müdürü olarak atanan Armağan Hazar, Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürü Bahattin Topçu Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü Aysan Hoşver de toplantıya katıldılar.

2017 yıl değerlendirme toplantısında ağır ticari araç pazarını ve markanın yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarını değerlendiren Serhan Turfan, Türkiye ağır ticari araç pazarının 2016 yılı ile benzer hacimlerde tamamlandığına dikkat çekerek: “2017 senesi pazarda büyük değişimlerin yaşanmaya devam ettiği bir yıl oldu. Normalde pazarın ortalama yüzde 60’ını oluşturan çekici segmenti, 2017 yılında yüzde 38 seviyesine gerilerken pazarda inşaat segmenti büyük inşaat projeleri ile 2 katına çıktı. İnşaat segmentindeki artış, yaptığımız doğru ürün yatırımları ve ürünlerimizin müşterilerimiz tarafından beğenilmesi ile bizim için büyük bir fırsat oldu ve inşaat segmentinde yüzde 33 pazar payı elde ettik. Toplam pazarda ise yüzde 27,7 pazar payına ulaştık, 2008 yılından bu yana yaptığımız doğru hamlelerle pazar payımızı 2 katına çıkardık. 2017 yılında müşterilerimizin ihtiyaçları çerçevesinde yaptığımız  ürün yatırımlarımız devam etti. Daha ağır çalışma şartlarına uygun olarak geliştirdiğimiz 8×4 inşaat kamyonumuz 4142XD, yükleme kapasitesi artışı ile daha az seferde daha çok iş yaparak inşaat alanlarının yeni gözdesi hafifletilmiş mikser ve beton pompası ve zorlu şantiye şartlarına uygun ve yüksek şasi dayanımı sahibi 3542T çekicimizi pazara sunduk. Türkiye’nin dev projeleri olan 3. Havalimanı inşaatı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü gibi projelerde yaklaşık 1.000 adet kamyonumuzla yer alıyoruz.” dedi ve ekledi: “2. El pazarında da ekspertiz, finansman, garanti ve kiralama hizmetleri sunan TruckMarket operasyonlarımız ile önemli bir ivme yakaladık ve 2017’de 1.000 araç takası gerçekleştirdik.”

Ford Trucks Pazarın Geleceğinden Umutlu

Sorulan bir soruya yanıt veren Turfan yol kamyonunda Pazar paylarının yüzde 55 olduğunu söylerken inşaat araçlarında da liderliği hedeflediklerini açıkladı. Pazarla ilgili bir değerlendirme yapan Turfan geçen 2 yıldır 18 bin seviyelerinde seyreden pazarın bu yıl bu seviyenin üstüne çıkması gerektiğini belirterek, “Pazarı bugüne kadar büyüten lojistik olmuştu. Yeni büyük inşaat projeleriyle birlikte lojistik sektörü de alım yaparsa Pazar daha iyi olacaktır” dedi.

Uluslararası Pazarlarda Satışlar Yüzde 50 Arttı

Uluslararası pazarlardaki başarı ve hedeflerinden bahseden Turfan, 2017’de girdikleri yeni pazarlarla birlikte 8 adet 4S tesis açılışı yaptıklarını belirterek, “2017’de ihracat operasyonlarımız için büyük önem taşıyan Avrupa bölgesinde Romanya, Macaristan, Hırvatistan ve İsrail pazarlarına giriş yaptık.  Afrika’da Cezayir ve Fas’ta olan yayılımımızı, 2017 yılında Mısır ve Gana ile genişlettik. Ortadoğu’daki yapılanmamızın çoğu 2016 yılına kadar tamamlanmıştı. Bu bölgede 2017 yılında Suudi Arabistan’da ve Irak’ta uydu tesislerimizin açılışını yaptık. 2017 yılında Türki Cumhuriyetler bölgesinde Gürcistan tesisimizin açılışını yaptık. Bununla birlikte Rusya’da yeni bir bayi yapılanmasına gitme kararı aldık. Geçtiğimiz seneye oranla uluslararası pazarlarda satışımızı yüzde 50 büyüttük” diye konuştu. 2017 yılında, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Mısır, Hırvatistan, İsrail, Gürcistan ve Gana’da açtığı 8 yeni 4S tesis ile yurtdışı pazarlardaki büyümesine hız katan Ford Trucks, uluslararası pazarlarda geçtiğimiz yıla göre satışlarını %50 arttırdı.

Ecotorq’la Uluslararası Başarı Sağlandı

Yerli Euro 6 motor Ecotorq’la yüzde 8,5 yakıt tasarrufu sağladıklarını söyleyen Turfan, bu motorun aynı zamanda hafifliği, sessizliği ve uzun ömrüyle de dikkat çektiğini aktardı. Ford Trucks’ın Türkiye ve uluslararası pazarlarda büyümesinde ve başarılarına her geçen yıl bir yenisinin eklenmesinde,  yüzde yüz Türk mühendisliği ürünü olan Ecotorq motorun katkısının büyük olduğunu vurgulayan Turfan, “2016 yılında piyasaya sunduğumuz rekabetçi, sınıfında lider özelliklere sahip bir motor ailesi olan Ecotorq motor ailesi, müşterilerimiz tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Aynı zamanda Ecotorq motorlu kamyonlar Çinli JMC markası ile yaptığımız lisans anlaşması gereğince, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de yollara çıktı. Ford Otosan mühendislerin geliştirdiği Ecotorq motorlu bu kamyon ile, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan ‘Çin’de Yılın Kamyonu (Chinese Truck of The Year) Ödülü’nü almanın kıvancını yaşadık.” ifadelerini kullandı.

Sürücü Eğitimleri ve Üstyapı Programı Devam Ediyor

Koç Finans ve Ford Finans’la müşterileri için cazip kampanyalar düzenlediklerini, ayrıca ulusal ve uluslar arası alanda sürüş eğitimlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Turfan, yıllar önce başlattıkları tavsiyeli üstyapıcı programıyla da üstyapıcıları geliştirme çalışmalarına da devam ettiklerini belirtti. Turfan, bu kapsamda 17 onaylı üstyapıcı

Ford Trucks Yönetiminde Önemli Atamalar

2018’e yeni organizasyon yapısı ile merhaba diyen Ford Trucks’ta, Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdüren Ahmet Kınay, Ocak ayı itibarıyla emekliye ayrıldı. Kınay’dan boşalan koltuğa Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü görevini yürüten Serhan Turfan atandı. Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörlüğü görevini ise Emrah Duman sürdürürken, daha önce Ford Trucks Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Burak Hoşgören, Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü’ne atandı. Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürü M. Armağan Hazar, Ford Trucks Çekya Ülke Müdürü olarak atanırken, yerine daha önce Ford Trucks Ürün ve İş Geliştirme Yöneticiliği görevini yapan Bahattin Topçu getirildi. Uzun yıllar Ford Otosan Ar-Ge departmanında görev alan Aysan Hoşver ise Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü olarak atandı.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...