Ana Sayfa Manşet Peugeot Partner Tepee Zenith Test Sürüşü

Peugeot Partner Tepee Zenith Test Sürüşü

Peugeot Partner Tepee Zenith Test Sürüşü
Yaz aylarında yeni modeli Türkiye pazarında satışa başlanan Peugeot’un çok amaçlı aracı olarak nitelendirilebilecek modeli olan Partner Tepee’yi test ettik. Yaklaşık 750 kilometre şehri içi şehirler arası yok koşullarında ve bunun bir bölümünü de yüklü olarak testini gerçekleştirdiğimiz Partner Tepee Zenith 1.6 HDI 115 model araç, bireysel kullanımın öne çıktığı bir aile arabası olarak için tasarlanmış.

Aracın dış genel çizgisinde keskin bir değişikliğe gidilmediğini ancak daha modern çizgilerle birlikte esas değişimin aracın ön yüzünde olduğunu söyleyebiliriz. Markanın diğer modelleriyle uyumlu olarak yenilenen ızgara tasarımı, farlar ve tamponda daha önce olduğu gibi yine gündüz sürüş farları dikkat çekiyor. Kullandığımız modelde yer alan tavan çıtaları ve çok parçalı Zenith cam tavan da araçta dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor.

Peugeot-Partner-Tepee-Zenith-Test-Sürüşü-2İç tasarımında da temel olarak bir önceki nesilden güçlü izler taşısa da daha önce orta konsolun üst kısmında yer alan 7 inçlik dokunmatik renkli ekranın merkeze alınması bütünlüğü sağlamış. Yeni pozisyonun sağladığı kolay erişimiyle araç sürüş bilgilerinin yanı sıra radyo-müzik, bluetooth ve mobil uygulama sistemleri ve navigasyon fonksiyonları rahatça kullanılıyor. Ön konsola yerleştirilmiş vites kolunun yerini koruduğu görünürken binek araçların ardından hafif ticari araçlarda da yoğun bir şekilde kullanılan fonksiyonların direksiyon üzerinde kullanımının tercih edilmediği iç tasarımda radyo-müzik sistemi direksiyonun sağ alt tarafındaki kulakçıkla, hız sabitleyici ve hız limitleyici fonksiyonlar ise direksiyonun sol alt kısmındaki kulakçıkla kolay bir şekilde kontrol ediliyor.

Orta konsolda yer alan ön cam kumandaları tecrübeli Partner kullanıcılarını şaşırtmasa da bu alana yerleştirilmiş çocuk kilidi butonu küçük çocuk sahibi aileler için sunduğu pratiklikle avantaj sunuyor.  Aracın ön kısmında iki koltuk arasına yerleştirilmiş olan sürgü kapaklı büyük saklama gözünün yanı sıra sürücü üzeri eşya rafı ve on konsoldaki karakteristik daire gözler bu konudaki ihtiyaçları çözüyor.  Çift bölgeli otomatik klimanın yanı sıra arka koltukların üzerine doğru uzayan havalandırma üfleçleri yer alıyor.

Yan hava yastıkları bütün Partner Tepee modellerinde standart

Bireysel kullanıcılara yönelik bir model olduğu için şehri içinde sürüşü kolaylaştırmak üzere geniş ekipman ve yeni teknolojilerle donatılan Peugeot Partner Tepee’de arka ve ön park sensörleri geri görüş kamerası, park halinde otomatik kapanan yan aynalar, yokuş kalkış desteği, otomatik yanan farlar ve yağmur silecekleri bulunuyor. Güvenlik standardının da yüksek tutulduğu Partner Tepee’de elektronik denge programı (ESP), kaymayı önleyici anti-patinaj sistemi (ASR), Yokuş kalkış desteği (Hill holder), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS), Elektronik fren gücü dağıtım sistemi (EBD), Acil fren yardım sistemi (EBA), sürücü ve yolcu hava yastığının yanı sıra yan hava yastıklarının da bütün modellerde standart olarak sunuluyor.

Yükleme kapasitesi

Arka koltuklar dik halde iken 675 litre yük hacmine sahip olan Partner Tepee, arka koltuklar katlandığı zaman 2650 litreye, sökülebilir koltuklar kaldırıldığı zaman ise 3000 litrelik yükleme hacmi sunabiliyor. Bagaj kapısında yukarı açılabilir camıyla da de fark yaratan Partner Tepee, kullanıcısına 582 mm yükleme eşiğiyle birlikte 1500 mm iç genişlik-1250 mm azami iç yükseklik sağlıyor. Aracı test ettiğimiz süre içinde arka yükleme alanını da koltukları hareket ettirmeden Türkiye’de en çok kullanılan paket olan 6 çuval yükü bu alana rahat bir şekilde yerleştirdik. Her biri 40 kilogram gelen 2 sıra olarak yerleştirdiğimiz bu çuvallarla aracın yüklü performansını da ölçme imkanı bulduk.

Peugeot-Partner-Tepee-Zenith-Test-Sürüşü-3

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...