Ana Sayfa Manşet Öztreyler Dev Yatırımı 2016’da Tamamlanıyor

Öztreyler Dev Yatırımı 2016’da Tamamlanıyor

Reklam

Öztreyler Dev Yatırımı 2016’da Tamamlanıyor
Başta damper olmak üzere treyler üretiminde Türkiye’nin büyük firmaları arasında yer alan Öztreyler, büyümesini 55 bin metrekare kapalı alana sahip Adapazarı Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika ile sürdürmeye hazırlanıyor.

1983 yılında sektörde faaliyete başlayan Öztreyler, Türkiye’nin en büyük treyler yatırımlarından biri olan Adapazarı Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasının açılışına hazırlanıyor. 2016’nın ilk çeyreğinde devreye girmesi planlanan fabrika ile firma, üretim kapasitesini katlanacak yeni ürünleri de portföyüne katacak.

Kocaeli’ndeki 17 bin metrekare mevcut alandaki fabrikada damper üretimine devam edileceğini belirten Öztreyler Satış ve Pazarlama Direktörü Haşim Şen, hedeflerinin şu an ürün gamında olmayan tenteli ve frigorifik araçlar üretmek olduğunu kaydetti. Bu treylerlerin üretimini Adapazarı yapımı devam eden yeni fabrikada yapacaklarını kaydeden Şen, “Ar-Ge çalışmaları Türk ve Alman mühendisleri tarafından Almanya’da yapılıyor. Yeni fabrikamız tamamen kataforez kaplama tesisi de bulunacak. Şu anda firmalarla görüşmeler yapıyoruz anlaşmak üzereyiz” dedi.

Ürettikleri ürünlerin yüzde 40’ını yurtdışına sattıkları kaydeden Şen, şu bilgileri verdi:  “Bazı aylarda bu oran yükselebiliyor. Mesela Haziran ayında iç piyasalarda daralma olduğu için ağırlığı ihracata verdik, ihracatımız Ağustos ayında yüzde 55’lerdeydi. Adapazarı fabrikası devreye girene kadar hedefimiz yüzde 40’ını ihracat yüzde 60 iç pazar. Yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyoruz. Afrika da oldukça iyi satışlarımız söz konusu. Ürünlerimizi; Asya, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türki cumhuriyetlere de satıyoruz. Adapazarı fabrikasında üretim kapasitesi yıllık 15 bin adet, Kocaeli’nin yaklaşık 2 bin adet olduğunu düşünürseniz yaklaşık 17-18 bin adet ürün yapıyor olacağız. İç pazar genleşecek fakat her şeyi iç pazara satma şansımız yok. Türkiye şu anda dünya çapında iyi bir treyler üreticisi. Biz şuna inanıyoruz 5 yıl içerisinde Almanya’yı bile bu konuda zorlayarak Avrupa’nın en büyük treyler üreticisi Türkiye olacak.”

“2016’da üretim hedefi 2 bin adet”  

Öztreyler-Satış-ve-Pazarlama-Direktörü-Haşim-Şen“Türkiye’de gerçekleşen ciddi yatırımlar sonrasında iç pazarda ihtiyacın katlanması dışarıdan gelen insanlara karşı bizi güçlü olmak zorunda bıraktı” diyen Şen,  “Nasıl güçlü olacaktık? Kaliteli üreterek güçlü olacaktık, daha az kar ederek güçlü olacaktık. Biz kar marjlarımızdan taviz verirken teknoloji ve kaliteden asla taviz vermedik. Bu taviz vermez halimiz bizi pazarda daha fazla söz sahibi yaptı. Bu seneki rakamlar daha net değil fakat yılda yaklaşık 1800-1900 civarlarında üretimimiz var. Belki bu sene yaşanan durgunlukla birlikte 1700 adet üretim yapmış oluruz. 2016’daki hedefimiz ise 2 bin adet treyler üretmek” diye konuştu.

Sahteciliğin Üzerine Gidilmesi Gerek

Konuşmasında sektörün en büyük sorunu olan merdiven altı üretime de değinen Haşim Şen,Merdiven altı dediğimiz firmalar maalesef bunu meslek haline gelmişler. Yakalıyorsunuz yakalamış olmanıza rağmen treylerden hak talep edememe durumunuz var. Hatta ilk cezalarını aldıkları geçen ay dergilerde yayınlandı.  Bu iyi bir adım ama teknolojik önlemler de almamız lazım, bu konuda görüşmeler yapıyoruz. Yer tespiti, çalınmalara karşı çalışmalar var ama henüz şekil almış değil. ‘Dolandırıcılığı’ meslek etmiş insanlar maalesef sektöre zarar veriyor. Biz çok tedbirli davranıyoruz. Maalesef bu kanayan yara. Bu konudaki cezalar ağırlaştırılabilir. Bununla ilgili kamunun ciddi bir adım atması lazım, cezalar caydırıcı olmalı, düne kadar cezaların caydırıcılığı hiç yoktu” dedi.

Şen: “Uluslararası pastadan pay almalıyız”

Sektörde Haziran krizden sonra bir rekabet yaşandığını bu rekabetin haksız rekabete doğru gittiğinin altını çizen Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Pazar daralınca insanların büyük yatırım yaptı. İhracat kanalları büyük olmadığından dolayı iç piyasaya çok düşük fiyatlar uygulanıyor. Maliyetine ürün satan rakiplerimiz var. Biz yorganın altında dövüşürken üstende biri bizi dövüyor biz farkında değiliz. Bu konuda dikkatli olmamız lazım. Sektör arkadaşlarımızdan kayıpları olan çok oluyor, kapatanlar çok oluyor. Bunlar iyi şeyler değil bizler sanayi üreticileriyiz uluslararası pazarın bizi yemesinden ziyade uluslararası pastadan pay almalıyız.”

Treyler piyasasında servisi olan nadir firmalardan biri olduklarını da aktaran Şen, Ankara, İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında kendi servisleri olduğunu ve bu sıralar Bursa’da yer arayışı içinde olduklarını vurguladı. Donanımlarını sürekli artırdıklarını ve 2016’da servisleri daha da iyileştirme çabaları oldukları dile getiren Haşim Şen, Ankara’daki servislerinin fiziksel ve donanım olarak bir ürün üretebilecek seviyede olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Teknolojiler Güvenlik Standardını Yükseltiyor

Son dönemde yaşanan damper kazalarından da bahseden Şen, bu durumla ilgili kullandıkları güvenlik konusunda şu bilgileri verdi: “Biz güvenlik konusunda oldukça iyi konumdayız. Mesela kullandığımız elektronik sistemler kesinlikle hareket halindeyken damperin açılmasına izin vermez. Buradaki prensip; araç eğer damperi yukardaysa 30 metreye kadar arabanın hareketine izin verir ancak sesli ikaz da verir. Ama 30 metreye kadar sonra arabayı bloke eder arabayı hareket ettirmez mümkün değil. Yani sürücü ‘elim değdi damper kalktı’  diyemez çünkü araba hareket etmez. Kullandığımız sistemlerde damper kalktığı zaman devrilmeyi önlemek için körükler otomatik olarak boşaltılır. Bu şekilde merkeze olan yakınlığı artırıyorsunuz ve salınım azalıyor bunu yapıyoruz.  Bizim bütün tamponlarımız karayolları kanununa uygun olmakla birlikte finişere uyumlu. Her aracımız finişere uygun üretilir.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR