Ana SayfaManşetSaf-Holland’dan Zor Koşullarda Güç: Hidrolik Tahrikli Saf Trak Treyler Aksı

Saf-Holland’dan Zor Koşullarda Güç: Hidrolik Tahrikli Saf Trak Treyler Aksı

Saf-Holland’dan Zor Koşullarda Güç:Hidrolik Tahrikli Saf Trak Treyler AksıSaf-Holland, yeni geliştirdiği Saf Trak ürünü ile off road koşullarında çalışan damperlere eğilimli alanlar ve zorlu arazilerde ilave tahrik gücü sağlıyor.

SAF Trak aracın en arkasındaki dingillerde kullanılıyor ve tahrik gücünü motordan alıyor. Tek buton ile çalışan sistem, yolculuk yönünü otomatik olarak tanıyor ve frenlere basıldığında ya da önceden tanımlanmış olan hız aşıldığında, kendiliğinden stand-by modundan çıkıyor.

SAF-HOLLAND yeni TRAK serisini 15-16 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg kentinde Avrupalı basın mensuplarına tanıttı. Tanıtım Toplantısına SAF-HOLLAND CEO’su Detlef Borghardt, Avrupa Asya Başkanı Alexander Geis ve Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu da katıldı.

Her günün kazananı

İnşaat alanları ya da doldurulan zeminler üzerinde işletilen, boşaltma yapan ve kaygan zemine yönelik araçlar olmak üzere, yolda ve yol dışında giden römorklar için geliştirilen SAF Trak, güce en çok ihtiyaç duyulan anda çalıştırılabiliyor.

9 ton standart aralıkta optimize edilmiş sistem, tek bir butonla devreye giriyor. Sistem, yolculuk yönünü otomatik olarak tanıyor ve frenlere basıldığında ya da önceden tanımlanmış olan hız aşıldığında, kendiliğinden bekleme (stand-by) moduna geçiyor. Örneğin, çekiş gücü eksikliğinden dolayı hız düşürülürse, tahrik, stand-by konumundan otomatik olarak çıkıyor. Hidrolik tahrikli motor uzun süreli dayanıma ve düşük bakım maliyetlerine sahip ve bu nedenle, yeni römork aksının, istisnai bir şekilde uzun servis ömrü olmasını sağlıyor.

SAF-HOLLAND Filolar Avrupa Direktörü Vincent Koel, şu açıklamaları yaptı: “SAF Trak, uzun vadede günlük işlerde karlılık sağlayan bir yatırımdır. Daha fazla yükleme imkanı sağlar ve pek çok römorkun durma noktasına geldiği zamanda yoluna devam eder. Diğer bir deyişle, kesinlikle karşılığını veren bir yatırımdır.”

Kolay değiştirme

Binlerce kere denenen ve test edilen SAF yarı römork aksına Poclain Hydraulics’in hidrolik tahriki entegre edilerek geliştirilen sistem, SAF-HOLLAND’ın, off-road serisi, yapı ve inşaat endüstrisinin kendine özgü taşıma gereksinimleri göz önünde tutularak tasarlandı. Ürün, özellikle, takviye edilmiş şok emicileri sayesinde, zorlu nakliye altyapılarına uygunluk taşıyor. Yeni SAF Trak’ın geri tepme boşluğunun SAF’ın standart yarı römork akslarına uygunluk taşımasından dolayı, aks, çalışma halinde olan römorklarda dahi kolayca değiştirilebiliyor. Fren diskleri, fren balataları, havalı yaylar ve tekerlek rulmanları gibi yıpranan parçalar da aynı özellikte ve servislerin mevcut yedek parçaları, her iki aks için de rahatça kullanmasına izin veriyor.

Hidrolik tahriki ve zorlu arazilerde römorku destekleyen fazladan tahrik torku ile, yeni SAF TRAK, bir butona basılması sayesinde, yol dışında kullanılan özellikle damper yarı römorklar için daha iyi ve doğru bir performans sunuyor.

SAF-HOLLAND yeni pazarlar ve şirket satın almalarla 2020’de 1,5 milyar euroluk satış geliri hedefliyor

Müşterilerimizi daha çok dinlemek istiyoruz

Yeni ürün ile ilgili soruları yanıtlayan SAF-HOLLAND CEO’su Detlef Borghardt, Trak ürünün çok niş bir ürün olduğunu öncelikle damperler için tasarlandığını ileride treylerler için de kullanılabileceğini söyledi. İnovatif bir şirket olduklarını vurgulayan Borghardt, “İnovasyonda bir numara olduğumuzu düşünüyoruz.” şeklindeki iddiasını dile getirdi.

Aks gibi treyler için stratejik öneme sahip bir üründe müşteri beklentilerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Borghardt, treyler üreticilerinin yanında olduklarını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı: “Küçük, orta, büyük hiç fark etmez. Biz müşterilerimiz ölçeklerine göre ayırmıyoruz. Bizlerle her türlü işbirliğine gidebilirsiniz. Sizleri daha çok dinlemek istiyoruz. Daha önce 11 ton serseri dingil üretiyorduk. Müşterilerimiz 9 tonluk istediler. Biz de yaptık. Bu örneği çoğaltabiliriz.”

Avrupa Treyler Piyasası Yükselmeye Devam Edecek

Global treyler pazarları ve hedeflerinden de bahseden Detlef Borghardt, 2015 yılında 1 milyar Avro değerinde satış geliri elde ettiklerini ve bu artışın da en çok büyüyen Kuzey Amerika pazarından sağlandığını dile getirdi.

ABD pazarının geçtiğimiz yıl yüzde 40 büyüdüğüne işaret eden  Borghardt, “Bu yıl ise yüzde 7-9 oranında bir düşüş bekliyoruz. Orada enteresan bir gelişme var; çekici pazarında yüzde 15 düşüş yaşandı. Treyler artarken, çekici satışları düştü. Genelde birbirine paralel eğilimler gösteren pazarlarda bazen bu türden ters eğilimler olabiliyor” dedi.

Borghardt, Avrupa Birliği ülkeleri pazarı için ise şunları söyledi: “AB’de geçen yıl güzel bir yıl oldu. Bu yıl daha iyi bir pazar var. Tahmin etmek zor ama yüzde 5-10 ile artış bekliyoruz. Bu artışın içinde Rusya ve Türkiye yok. Rusya ile Türkiye’de treyler talepleri eskisi gibi normal duruma gelirse bizim için çok daha iyi olacaktır. Avrupalı treyler üreticilerinin işleri şu an çok iyi. Bizler de sektöre kesintisiz hizmet vermek için tam kapasite ile çalışıyoruz. Avrupa Birliği ülkelerindeki treyler yenileme yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz. Piyasada likidite çok fazla, taşınacak çok yük var, paraya faiz yok, filolar yaşlandı, finans gücü var. Özellikle Batı Avrupa’da filoların treyler yatırımı yapmaması için hiç bir neden yok. Siyasi konjuktür buna müsaade ederse bu hıza Türkiye ve Rusya’da katılabilir.”

Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan uluslararası krizlerin treyler pazarını olumsuz olarak etkilediğini de dile getiren Borghardt, özellikle filo müşterilerin bu bölgelerde yatırım yapma kararlarını geri plana atarak, alımlarını ertelediklerini kaydetti.

SAF-HOLLAND olarak treyler harici  çekici ve otobüs  ürün gruplarında da satışların hızla arttığını, Borghardt, bundan dolayı sıkıntılı bölge piyasalarındaki dalgalanmalarından daha az etkilendiklerini aktardı.

2020’de 1,5 Milyar Avro Hedef

Saf Holland’ın 2020 yılında 1,5 milyar Avro’luk bir ciro hedeflediğini de sözlerine ekleyen Borghardt, “250 milyon Avro artışı; yeni pazarlarda, geri kalan 250 milyon Avroluk kısmını da firma satın alarak gerçekleştirmek istiyoruz. Planladığımız satın almalarda yine treyler ekipmanları üreten  markalara yöneleceğiz” dedi.

Kendi Aksını Üretme Trendi Sadece Almanya’da Var

Sorduğumuz soru üzerine son yıllarda bazı treyler üreticilerinin kendi dingilini üretmesini de değerlendiren Borghardt, bunun tamamen Almanya’ya özgü bir durum olduğunun altını çizdi.

Diğer ülkelerde böyle bir durumun olmadığını vurgulayan Borghardt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben durumu şöyle yorumluyorum: Müşterilerimiz her zaman haklıdır! Ancak benim düşüncem yıllar sonra bu treyler üreticileri kendi işlerine yoğunlaşmak durumda kalacakları yönünde. Treylerde pazar yeniden arttığında ve talepler arttığında bu yolu seçen firmalar, pazarın daralması durumunda birçok maliyetle karşı karşıya kalarak zor duruma düşebilirler. Bu durumda üretmek yerine dışarıdan tedarik etmeyi isteyebilirler.”

Otobüs Pazarında da Varız

Dünya otobüs pazarının  büyümeye devam ettiğini de kaydeden Detlef Borghardt, bu büyümeye paralel olarak otobüs üretiminde Avrupa’da lider olan  Türkiye’de otobüs pazarında da yer alacaklarını söyledi.

Türkiye’de otobüs üretimi yapan yerli ve yabancı markalarla temasların  başladığını  açıklayan Borghardt, sözlerine şöyle devam etti: “2014 yılında Çinli otobüs hava süspansiyon üreticisi Corpco’yu  satın aldık. Bu şirketimizde ürettiğimiz havalı süspansiyon sistemlerini dünyanın her yerine pazarlamaya başladık . Havalı süspansiyon sistemi, konforun ger geçen gün daha fazla talep görmesiyle mekaniğe göre daha çok fazla tercih edilmeye başlandı. Örneğin Dünyanın en çok otobüsünün üretildiği Çin’de yüzde 65 mekanik, yüzde 35 havalı süspansiyon kullanılıyor. Ancak trend havalı süspansiyon lehine gelişiyor.”

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Tırsan, Patent Kategorisinin 4’üncü Kez Şampiyonu Oldu

Tırsan, 2023 TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde 1’incilik ödülünün sahibi oldu. Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden Tırsan, En Çok Patent Tescili Alan Üyeler kategorisinin 4’üncü...