Ana Sayfa Manşet Scania 125. Yılını Kutluyor

Scania 125. Yılını Kutluyor

Scania-125.-Yılını-Kutluyor
1851 yılında İsveç’te temelleri atılan ve zaman içinde dünyanın en önemli ağır ticari araç üreticilerinden biri haline gelen Scania, 125. yaşını kutluyor.

Scania’nın efsanesi, 1891’de Södertälje’de demiryolu vagonu üretimi için bir fabrikanın kurulmasıyla başladı. İsmi kısaca Vabis olarak bilinen bu şirket kısa süre sonra aynı zamanda otomobil ve kamyon da geliştirip üretime geçti.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte motorlar hacim olarak daha da küçüldü ve esnekleşti. Bu dönemde Scania’nın ilk endüstriyel motoru 1905 yılında İsveç, Stockholm’deki itfaiye teşkilatına teslim edildi. İtfaiyeciler bu 24 beygirlik motoru, su pompasında kullandılar.

1911 yılında üretilen ilk yolcu otobüsü ise otoritelerden tam not aldı. “Yeni otomobil mükemmel performans sergiledi.” yorumunu getiren Nordmarkens Automobiltrafik kurulundaki yerel operatör, İsveç’te üretilen ilk yolcu otobüsü olan Scania-Vabis otobüsünü test ettiğinde çok memnun kaldı.

Scania, 1923’te tasarlayarak ürettiği yeni bir dört silindirli motor ile ağır ticari araç sektöründe gücü ve dayanıklılığı konusunda büyük ses getirmişti. 1936 yılı ise Scania’nın ilk dizel motorunun yollara çıkış yılı oldu. Scania otobüsünde kullanılan bu dizel motor sessizliğinin yanı sıra performans açısından da hayranlık uyandırdı.

1950’lerin sonuna gelindiğinde Scania-Vabis 75 serisinin satışlarına başladı. Bu serinin satışı 1970’li yıllara kadar devam etti ve şirket bünyesinde tüm zamanların en uzun ömürlü modeli oldu.

1960’lı yılların sonunda ise Scania bir efsane meydana getirdi. 350 beygir gücündeki V8 motorunun tanıtımını yaptı. V8 motoru çıkardığı muhteşem sesi ile büyük ilgi gördü.

1980’de 2-serisi’ni ve 1988’de 3-serisi’ni tanıtan Scania, bir yıl sonra “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödülünü alma başarısı gösterdi. 1991 yılında ise Scania, 100. yılını 65 bin seyircinin izlediği ve Streamline tanıtımının da yapıldığı eşsiz bir gösteriyle kutladı. Bu başarı 4-serisi’nin tanıtılmasıyla devam etti. Yine birçok özelliğiyle sektöre öncülük yapan ve 1995’te üretilen 4-serisi de aynı ödülün sahibi oldu.

Scania, 2010 yılında üretilen yeni V8 motoru ile 730 bg’lik motorun tanıtımını gerçekleştirdi. 2013 yılında ise yeni Streamline yıllar süren araştırma ve geliştirmenin sonucu ortaya çıktı. Yeni ürün gamı en son çevresel taleplere uygun olarak tasarlandı ve Euro 6 motorlarda yüzde 8’e kadar yakıt tüketiminde tasarruf sağlandı.

Scania Logosunun Efsanesi

Scania’nın logosunda bulunan gövdesi aslan, kafası ve kanatları kartal olan mitoloji yaratığı “Griffin” güç, çeviklik, değeri keşfetme ve koruma anlamları içeriyor.

1901 yılında ortaya çıkan Scania logosu, bir bisiklete ait pedal çevirme kolunun ortasında yer alan Griffin başını sembolize ediyordu. Başında altın bir taç bulunan bu kırmızı Griffin, aynı zamanda 1473’ten beri Malmö şehrinin de sembolüydü.

Pedal çevirme kolunun yerini yuvarlak halkaların aldığı Saab-Scania dönemi (1969-1995) hariç uzun yıllar korundu. 1969‘dan 1984’e kadar, firma simgesi olarak, sadece SCANIA ismini taşıyan bir logo kullandı. 1995’de, simge hakkında yapılan tartışmalardan sonra, pedal çevirme kolu ve Griffin’li sembol, modernize edilerek yeniden kullanılmaya başlandı.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR