Ana SayfaÜst HaberlerHazır Beton Sektörü Ankara’da Buluştu

Hazır Beton Sektörü Ankara’da Buluştu

Hazır Beton Sektörü Ankara’da Buluştu

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), tarafından bu sene sekizincisi düzenlenen “Beton 2016 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı” 18 – 20 Şubat 2016 tarihleri arasında Congresium Ankara’da yapıldı.

İkinci defa Ankara’da gerçekleştirilen fuarda ağır ticari araç markalarından Ford yer alırken, Junjin beton pompasıyla Koluman,  İmer, Güven Makina, OKT Trailer, Putzmeister, Liebherr, gibi inşaat sektörünün önemli ekipman tedarikçileri de yer aldılar. Fuara katılan markalar arasında yer alan SSAB ve Kozmaksan gibi markalar da yer alırken Ankara’da patlayan bombanın etkileri fuarda hissedildi.

18 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilen fuarın açılış töreninde konuşan  THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, fuarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Türkiye hazır beton sektörü, bugün 107 milyon metreküp hazır beton üretimiyle son 7 yıldır Avrupa’daki ülkeler arasında lider konumda ve dünyanın en büyük üçüncü hazır beton üreticisi. Bu liderlik büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ülkemizde kullanılan betonun tamamının kaliteli üretilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kaliteli üretimin sağlanması ve standartların uygulanması da ancak denetimle mümkün. Birliğimizin 1995 yılında bu amaçla kurduğu KGS – Kalite Güvence Sistemi’nin önemi çok büyük. Çünkü şu anda ülkemizde beton üretiminde tek etkin ve verimli denetimini KGS yapıyor. Bu kapsamda KGS, beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra, habersiz ürün denetimleri de gerçekleştiriyor ve ancak sayede tesislerin üretim kalitesinde süreklilik sağlanabiliyor. Ülkemizde üretilen 107 milyon metreküp betonun yüzde 65’i KGS tarafından denetlenmektedir. Bu oran oldukça yüksek, ama bizim için yeterli değil.

1994 senesinden bu yana pompa ve transmikser operatörleri, santral operatörleri ve laboratuvar teknisyenleri birliğimizin sertifikalı eğitimlerinden geçiyor. Bu eğitimlere bugüne kadar 16 binden fazla kişi katıldı. Eğitimlerimiz, kalifiye eleman ihtiyacını karşılamanın yanısıra iş güvenliği ve işçi sağlığına uygun üretime katkı sağlamak amacıyla sürüyor.

Bugün, hazır beton sektöründe 38 binin üzerinde çalışan bulunuyor. Bu sebeple, iş güvenliği ve işçi sağlığı, birliğimiz için en önemli başlıklardan birisi. Birliğimiz, iş kazalarını önlemek amacıyla Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenliyor.

2015 yılında Yeni Konut Satışında Yüzde 10 Artış

2015 yılı ülkemiz beton ve inşaat sektörleri açısından hareketli bir yıl oldu. Konut satış rakamları açısından değerlendirdiğimizde, 2015 yılında önemli gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Bu yıl ortaya çıkan yüzde 11’lik artış çok önemli. Bu şekilde 1.3 milyon konut 2015 yılında el değiştirdi. Yalnızca genel konut satış rakamlarında değil aynı zamanda ilk kez satışı yapılan konut rakamlarında da çok önemli bir ivme yakalandı. 2015 yılında yüzde 10 artışla, 600 bine yakın yeni konutun satışı gerçekleşti.

Konut satış rakamları dışında, inşaat sektörüne ilişkin diğer bazı göstergeler 2015 yılının sektör açısından zor bir yıl olduğunu gösteriyor. Yılın ilk üç çeyreğinde inşaat sektörü, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 0.4 büyüdü. Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 2.8’lik daralmanın ardından ikinci ve üçüncü çeyreklerde bu rakam yüzde 2’nin altında kaldı.

Hazır Beton Üretimi Bir Önceki Yılla Aynı Seviyede

Çimento sektöründe 2015 yılındaki gelişmeler incelendiğinde, çimento üretiminde de bir yavaşlamanın olduğu görülüyor. Açıklanan 11 aylık verilere göre çimento sektörünün iç satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,27 daraldı.

Hazır beton sektörü ise 2015 yılında bir önceki yıl ile aynı üretimi gerçekleştirerek 2015 yılını 107 milyon metreküp hazır beton üretimi ile kapattı.”

Ford Trucks Euro 6 Modellerini İlk Defa Sergiledi

Ford Trucks Euro 6 Modellerini İlk Defa Sergiledi

Ford Trucks, bu yıl Ankara’da düzenlenen Beton Fuarı’nda yeni Mikser Serisi modellerinden 3542M ile 4142M modelleri ve Yeni 1842T çekicisini ilk defa sergiledi.

18-20 Şubat tarihleri arasında Ankara Congresium’da gerçekleştirilen Beton Fuarı’nda Ford Trucks’ın 2016 model mikser kamyonları ve çekicileri görücüye çıktı. Ford Trucks’ın Beton Fuarı’nda sergilediği Euro 6 emisyon normlarına uygun motorlara sahip 6×4 ve 8×4 mikserleri ve 13 litrelik motora sahip 1842T ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Ford Trucks yeni inşaat serisi, yenilenen tasarıma sahip kabiniyle daha fazla konfor sunarken, geliştirilen 420 PS güç ve 2150 Nm tork sunan 13lt motoruyla, ağır inşaat şartlarında yüksek performans sunuyor.

Yeni Ford Trucks çekici serisinde inşaat kullanımı için özel geliştirilmiş, alçak kabinli 1842T modeli de yeni Ecotorq motoruyla her koşula kolaylıkla uyum sağlayabilecek yapısı ile dikkat çekiyor.

Güven Fuara İki Modelle Katıldı

Güven Fuara İki Modelle Katıldı

ATO CONGRESIUM Uluslararası fuar ve sergi sarayında düzenlenen fuarda, Güven, 12 metreküplük  Hardox Treyler Mixer ve 30 metreküplük  Strenx Millenium silobas ile katıldı.

Güven’in, fuarda sergilediği çimento taşıma kapasitesi 30 metreküp olan ve ağırlığı da 6 bin 500 kilogram olan yeni tasarım Strenx Millenium silobas ise fuarda özellikle çimento taşıyan firmalar tarafından büyük ilgi gördü. Araç, fuarın ilk gününde İzmir’de faaliyet gösteren Batı Beton Gür-An Nakliyat firmasına satıldı.

Beton ANKARA 2016 fuarında birçok yeni sipariş aldıklarını ve bunları tam zamanında teslim etmek için şimdiden planlama ve program yaptıklarını dile getiren Güven’in Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Metin Kirmit,  “Yapılan bu fuarlar hem Güven için hem de ülke ekonomisi için çok faydalı, hem yaptığımız çalışmaların karşılığını bu fuarlarda alıyoruz hem de piyasa ve sektörün nereye koştuğunu, sektörün ihtiyaçlarını bu fuarlarda daha iyi görüyoruz” dedi.

Güven’in fuarda sergilediği 12 metreküp  kapasiteli Hardox Treyler Mixer’i kazan ve karıştırıcı helezon sacları  aşınmaz plaka olan  İsveç çeliği  Hardox malzemeden imal edildi. Şaside, daha hafif ve mukavemetli İsveç çeliği olan Strenx marka sac kullanıldı. Bu araç, da fuarın ilk günü İstanbul merkezli bulunan Hakim Beton firmasına satıldı.

OKT  Fuarda İki Silobas ve Mikser Şasi Sergiledi

OKT  Fuarda İki Silobas ve Mikser Şasi Sergiledi

Fuar katılımcıları arasında yer alan bir diğer treyler üreticisi OKT Trailer fuarda 34 metreküplük Alüminyum W Silobas Semi Treyler, 34 metreküplük Milenyum Yatay W Silobas Semi Treyler, ve mikser şasi, semi treyler modellerini sergiledi. Fuarda görüştüğümüz OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, ürettikleri bütün ürünlerin yönetmeliklere uygun olarak kullanıcılarına fonksiyonel ve verimli operasyon vaat ettiğini açıkladı.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...