Ana Sayfa Güncel Haberler Yurtdışı Yapılanmasını Güçlendiren Brisa 2016 İçin Hedef Büyüttü

Yurtdışı Yapılanmasını Güçlendiren Brisa 2016 İçin Hedef Büyüttü

Yurtdışı Yapılanmasını Güçlendiren Brisa 2016 İçin Hedef Büyüttü

2015’te 108 milyon ABD dolarlık yatırım gerçekleştiren Brisa, 2016 yılında toplam 170-190 milyon ABD Doları yatırım yapmayı hedefliyor.

Brisa’nın ‘Yıllık Değerlendirme Toplantısı’, 19 Nisan Salı günü Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay’ın ev sahipliğinde düzenlendi. Yiğit Gürçay, toplantı kapsamında basın mensuplarına yaptığı sunumda; dünya lastik pazarı, Avrupa yenileme lastik pazarı, Türkiye lastik pazarı, Brisa’nın 201 finansal sonuçları, 2015 hedefleri, yatırımları ve hizmetleri gibi konularla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

2015 yılı sonuçları ve yeni dönem hedeflerini açıklayan Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay “2016 yılında 170-190 milyon ABD Doları yatırım hedefimiz bulunuyor. Bunun 120-140 milyon ABD Dolarını Aksaray’daki ikinci fabrikamıza ayırdık. Bir yandan bu bölgedeki istihdam çalışmalarımızı da yürütüyoruz. Lassa markamızın başta Avrupa olmak üzere dünya pazarlarındaki gücü her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl, Avrupa’da her ay bir mağaza açmış olduk. Lassa tabelalı mağaza sayımız 130’un üzerine çıktı. Lassa markamızla FC Barcelona ve Arda Turan sponsorluğumuzla uluslararası marka bilinirliğimize ve imajına katkı sağlarken, yurtiçinde otomobilden tarım lastikleri kullanıcılarına kadar geniş bir yelpazede sunduğumuz hizmet ve faaliyetlerimizle ve Brisa kurumsal markamız çerçevesinde Solar Impulse ile güçlendirdiğimiz sürdürülebilirlik alanındaki farkındalık çalışmalarımızla, Brisa bugün ülkesine, ekonomiye ve çevreye değer sağlayan öncü bir kurum konumundadır” dedi.

Gürçay, “Bir yandan satış ağımızı çok hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Aktif olmadığımız coğrafyalara açılıyoruz. Bugün Lassa 70 ülkede 80 distribütöre sahip, ayrıca 23 ülkede 130’un üzerinde Lassa tabelası altında lastik satış ve hizmet mağazası bulunuyor. 21,6 milyon Avro değerindeki FC Barcelona anlaşmamızla 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Arda Turan Lassa markamızın elçisi. Kendisi, global olarak gittikçe daha fazla ilgi görüyor ve Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük futbol yeteneklerinden biri olarak ülkemiz için gurur duyulan önemli bir değer. Tüm bu atılımlarla Lassa’yı Türkiye’nin global ölçekli bir markasına dönüştürme yolunda ilerliyoruz” dedi.

Brisa 2015’te satış gelirini yüzde 6,4 artışla 1 milyar 802 milyon TL’ye çıkardı

Brisa, 2015 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 6,4 artışla 1 milyar 802 milyon TL’ye çıkardı. Şirketin aynı dönemde esas faaliyet karı yüzde 10 artarak 291 milyona yükselirken, net dönem karı yüzde 3 artışla 192 milyon TL olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl toplam 108 milyon ABD Doları yatırım yapan Brisa, 2016 için hedef büyüttü. Bu yıl 120-140 milyon ABD Doları Aksaray fabrikasına ayrılmak üzere toplamda 170-190 milyon ABD Doları yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin kurulduğu 1988 yılından bu yana ülkemize yaptığı toplam yatırım tutarı 1 milyar ABD Doları’nı geçti.

2 bin 600 çalışanı bulunan şirket, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılında faaliyete girecek ikinci fabrikasıyla istihdam ve üretim kapasitesini de artıracak. 300 milyon ABD Doları tutarında bir başlangıç yatırımıyla hayata geçirilen Aksaray fabrikası, İzmit’teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari segmentinde yıllık 4.2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretimi kapasite ise yüzde 30 oranında artmış olacak.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...