Ana SayfaGüncel HaberlerSchmitz Cargobull Üretim Tesislerine Büyük Açılış

Schmitz Cargobull Üretim Tesislerine Büyük Açılış

Schmitz Cargobull bir süredir üretim yaptığı Adapazarı tesislerini 4 Ekim 2017 tarihinde törenle açtı. Tenteli ve frigorifik treyler üretimi yapılan tesiste, damper ve platform treyler üretimi de yapılacağı ifade edildi.

Adapazarı üretim tesisi açılış töreni öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Schmitz Cargobull CEO’su Andreas Schmitz, 50 binden 58 bin üniteye çıktıklarını belirten Schmitz,çalışan sayılarının 4 bin 700 5 bin 700 e çıktığını kaydetti. Schmitz, yatırım ve üretim ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin doğru yatırım olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere baktığımızda Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğuna inanıyorum. Ticaret doğru noktadır ve yakın zamanda yakınlaştığımızı göreceğiz.”

Toplantıda konuşan Schmitz Cargobull CSO’su Boris Billich, müşterilerin treylerde sadece fiyata bakmadıklarını, hafifliğe, treylerin yaşam döngüsü maliyetine, çevresel etkilere, dijitalleşmeye de önem verdikleri söyledi. Schmitz Cargobull’un Türkiye’de en ucuz ürünü üretmek için bulunmadığının altını çizen Billich, “En ucuzu en iyidir perspektifinden, en güvenilir, en sağlam treyleri en iyi hizmetleri bir araya getirerek satıyoruz. Finansman, telematik, yedek parça hizmetleri sunuyoruz. Türk treyler şirketini burada kurduğumuzda, sadece treyler satmakla değil en iyi hizmeti sunmakla yola çıktık.”   S.KO COOL frigorifik treylerin Rusya’da Yılın treyleri seçildiğini söyleyen Billich, bu başarının, Türkiye pazarında da kendisini göstereceğini ifade etti.  Türk pazarı çok büyük bir önem taşıyor diyen Billich, Türkiye’nin treyler pazarının çok güçlü olduğunu Avrupa’nın en büyük ilk 5 Pazar arasında yer aldığını söyledi. Billich, açıklamalarına şöyle devam etti:   “Türkiye’nin iyi bir tedarikçi tabanı var. Asya ile iyi bir konumu var. Burada üretim kararının doğru olduğunu düşünüyoruz. Yol güvenliği, ve araç verimliliğinin son birkaç yıl içerisinde artış gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini düşünüyoruz.”

Mishevski: “Damper ve platform treyler üretimi yolda”

Schmitz Cargobull Türkiye Genel Müdürü Mile Mishevski ise bir yıl gibi bir sürede fabrikayı hayata geçirdiklerini kaydederek, gelecek planlarını şöyle anlattı: “Adapazarı’ndan Türkiye pazarı için 4 tane ürün olacak. Tenteli treyler ile başladık, frigorifik ürettik. Üretim alanımız 5 bin 500 metrekare toplam alanımız 25 bin metrekare. Bizim amacımız kendi satış ağımızın olması ve güçlü ortaklarımızın olması. Önümüzdeki yıl içerisinde büyüyüp bütün bölgeye hizmet vermek istiyoruz. Pazar payımızı yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarmak istiyoruz. Frigorifik pazar payını yüzde 50 yapmak istiyoruz. Damper ve açık kasada planlarımız var. Bu dört ürün için Türkiye pazarı 6 bin ile 12 bin adet arasında değişiyor. Finansman ve 2. El hizmeti de vereceğiz.”

Schmitz: “125. yılımızda Türkiye fabrikamızı Açtık”

Gelen sorularını yanıtlayan Schmitz Cargobull CEO’su Andreas Schmitz, yatırımı neden Adapazarı’nda yaptıklarıyla ilgili olarak “Pazarı inceledik. Müşteriler nerelerde olduğuna, ürünlerin mal akışına baktık, son derece titiz bir çalışma oldu. Bütün bunların sonucunda Adapazarı’nı seçtik” dedi.

“Bizi taşıyan bu yollar aynı zamanda geleceğe de taşıyor. Köklerimizde güvenilirlik ve inovasyon var. Güvenilirlik derken sadece ürünlerimizden bahsetmiyorum, çalışanlarımızın, satış elemanlarımızın, bizim için çalışan herkesin güvenirliliğinden bahsediyorum. Sizler için son 125 yıldır her zaman bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Ben inovasyonun, kendi kendini çok net bir şekilde gösteren bir şey olduğunu düşünüyorum. Biz sizler için gelecekte de en iyi, en akıllı treyler ürünlerini üretmeye devam edeceğiz. 125. yıl dönümümüzü kutlamamız, Türkiye’deki ilk tesisimizin açılışıyla çakışıyor. Burada da ihtiyacımız olan her şeyi buluyoruz. İyi insanları, iyi eğitimli insanları, tedarikçileri buluyoruz. Hepinizle birlikte çalışarak bu fili daha ileriye götürmek istiyoruz. Önemli projelere birlikte imza atmak istiyoruz.”

Sakarya’ya yaptıkları yatırımın sebebinin sadece Türkiye ve Almanya’nın birlikte çalışmasının çok önemli olduğunu düşünmeleri olmadığını aktaran Schmitz, “Türkiye’nin de bu ulaşımı ve ticareti başka yerlere açma konusunda çok önemli potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. İşte bu yüzden burada yatırım yapıyoruz. Biz en iyi ve en akıllı treylerlerimizi bugün ve gelecekte de müşterilerimiz için burada üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Ermut: “Türkiye’nin sunduğu fırsatlar kalıcı”

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Schmitz Cargobull’u, Adapazarı’ndaki bu yatırım için tebrik ederek konuşmasına başladı.

Bu yatırım için ajans olarak Schmitz Cargobull ile çok yoğun ve yakın çalışmalar yürüttüklerini belirten Ermut, “Çalışmaların karşılığını almaktan mutluluk duyuyoruz. Yatırım kararlarını 15 Temmuz’dan sonra da kesintisiz devam ettiren Schmitz Cargobull, bu proje ile Türkiye’nin Avrupalı şirketler için ne kadar önemli bir pazar olduğunu bir kez daha teyit etmiş oldu.” dedi.

Ermut konuşmasında şu sözlere yer verdi:  “Politik gerginlikler geçici fakat Türkiye’nin sunduğu fırsatlar kalıcı. Rasyonel aktörler olarak yatırımcıların bunun farkında ve bunun için Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edecekler.”

Dünya ticaretinin yarıdan fazlasının Türkiye’den 4 saatlik uçuş mesafesinde gerçekleştiğini ifade eden Ermut, şöyle konuştu: ” 2017 yılı itibariyle neredeyse 55 bin yabancı sermayeli şirket Türkiye’de kurulmuş durumda. 2016 yılında gelen 12,3 milyar dolar doğrudan yatırımın yüzde 57’sinin yılın ikinci yarısında yani 15 Temmuz’dan sonra geldiğini görüyoruz. Burada Schmitz Cargobull’a teşekkür etmem lazım. Onlar yatırım kararı verdikten sonra 15 Temmuz süreci gerçekleşti. Fakat ona rağmen gecikme olmadan yatırımlarına devam ettiler. Bugün burada açılışı beraber yapıyoruz.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de Türkiye’nin son yıllarda birçok engellemelere ve çevresindeki ateş çemberine rağmen hızla büyüdüğünü belirterek, “Türkiye’nin iç ve dış pazar hacmi de artıyor. Sadece kendi iç pazarımızla değil bölge ülkelerine açılan bir kapı olarak da yabancı yatırımcılar için cazip bir merkez haline gelmemizden dolayı son derece memnunuz. Türkiye, Ortadoğu, Karadeniz ve Avrupa arasında bir enerji ve ticaret koridoru oluşturması açısından stratejik öneme sahiptir.” diye konuştu.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...