Reklamspot_img
Ana SayfaManşetTırsan, 2’nci Ar-Ge Merkeziyle Küresel Konumunu Güçlendirecek

Tırsan, 2’nci Ar-Ge Merkeziyle Küresel Konumunu Güçlendirecek

İlk Ar-Ge merkezini 2009 yılında açan Tırsan Treyler, 2’nci Ar-Ge merkezinin temellerini Gebze Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde törenle attı.

Tırsan, treyler sektörünün en önemli Ar-Ge merkezlerinden biri olacak tesisin temelini çok sayıda davetlinin katılımıyla törenle attı. TOSB (Gebze Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) içinde gerçekleşen törene Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ev sahipliği yaparken farklı alanlardan çok sayıda davetli katıldı.

Toplam 16 bin 600 metrekare kapalı alandan oluşacak ve 150 araştırmacı mühendisin çalışacağı tesis, Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda oluşturulacak üretim alanına sahip olacak. Tesis devreye girdiğinde; her 3 ayda yeni bir ürün platformu geliştirilecek,  prototiplerini kendi bünyesinde üretebilecek ve 8 milyon kilometreye eş değer ömür testi uygulanabilecek kapasiteye sahip olacak. Aynı zamanda Uluslararası sertifikaların testlerini (ADR ve ATP gibi) kendi bünyesinde yapabilecek.

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin NuhoğluTırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemize ve ülkemizin geleceğine güveniyoruz ama her şeyden önce sektörün 40 yıldır lideri olarak bu görev bize düşüyor. Tırsan olarak çok büyük ve cesur bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Yeni yapılacak Ar-Ge Merkezimizde, treylerlere her türlü iklim ve yol koşullarında yüklü ve yüksüz testler yapılacak” diyen Nuhoğlu, bu zamana kadar Türkiye’de üretilen treylerler uluslararası testler için başka ülkelere gönderiliyordu. Global ölçekte rekabetçiliğimizi sürdürmemiz için bundan sonra uluslararası testleri, kendi bünyemizde yapacağız” dedi.

“40 yıldır bu işin içindeyiz.  40 yıldır pazar lideriyiz ve sürekli yatırım peşindeyiz. Adapazarı merkezimizde son 5 yılda 53 milyon Avro yatırım gerçekleştirdik. Şu anda Adapazarı’nda süren yatırımın miktarı 87 milyon TL” diyen Nuhoğlu, yurtdışından sektöre yönelik yapılan yatırımların şeklini ve ölçeğine dikkat çekerek, basın çalışanlarını da bu konuda yanlış haber yaptıkları yönünde eleştirdi.

Tırsan’ın sadece son iki yılda 120 patent aldığını ve bunun 50 tanesinin uluslararası olduğunu söyleyen Nuhoğlu, “Bu bir emektir. Bu emeğe saygı göstermek gerekiyor. Tüm çalışanlarımızı canı gönülden alkışlıyorum. Bu ürünler bu geliştirmeler Tırsan’ın geleceğidir,  Tırsan’ın Türkiye’ye mal olmuş değerleridir. Tırsan’da üretilen her ürün artık Türkiye’nin ürünü oldu. Bunu yaratan inanılmaz organize olmuş bir ekip var” dedi.

Yılmaz: “Son 2 yılda 120 adet patent başvurusu yaptık”

Ar-Ge Direktörü Tugay Yılmaz da yaptığı konuşmada, Ar-Ge faaliyetlerinin Tırsan için çok önemli olduğunu ve sektörün ilk Ar-Ge merkezini 2009 yılında açtıklarını söyledi.  Yılmaz, mevcut Ar-Ge merkezlerinde 2 bin 500 metrekaresi prototip ve test alanı olmak üzere 3 bin 500 metrekare kapalı alanda yaklaşık 100 araştırmacı ile faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “Faaliyetlerimiz kapsamında sadece 2016 yılında Toplam 18 milyon TL Ar-Ge harcaması ile içlerinde 2’si Avrupa Birliği, 9’u TUBİTAK destekli olmak üzere toplam 55 farklı Ar-Ge projesi yürüttük. Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucu 60’ı 2016`da olmak üzere son 2 yılda 120 adet patent başvurusu yaptık. Bu rakamla tüm sektörler içerisinde en çok patent başvurusu yapan firmalar içerisinde yer aldık. IAA Ticari araçlar fuarında düzenlenen sektörün en önemli inovasyon yarışmasında bir aracımızla Trailer Innovation 2017 Güvenlik kategorisinde 1’incilik ödülüne layık görüldük.” dedi.

Tırsan 2017’de 135 Milyon Euro İhracat Hedefliyor

Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Alper Aydın da konuşmasında, 3 uluslararası marka ile 55’ten fazla ülkeye ihracat yapıldığını söyledi. Aydın, “Yurtdışında, Almanya, Polonya, Hollanda, İtalya ve Rusya hedef pazarları başta olmak üzere toplamda 20’den fazla ülkede, 300’den fazla satış ve satış sonrası noktasına sahibiz. 2017’nin ilk 9 ayında Türkiye treyler ihracatında kendi rekorumuzu egale ederek tarihi bir başarıya imza attık. 2017 ilk 9 aylık dönemde geçen sene aynı döneme göre ihracat ciromuzu yüzde 17 oranında artırarak 96 milyon Avro seviyesine çıkardık. 2017 yılını 5 bin 340 araç ve 135 milyon Avro ihracat ile kapatmayı hedeflemekteyiz. İhracattaki büyük gücümüzü Almanya’da bulunan Goch ve 5 Temmuz’da açılışını yaptığımız Ulm fabrikalarımız, Rusya’daki Tula fabrikamız ve hepinizin bildiği gibi en büyük üretim tesisimiz olan Adapazarı fabrikamızdan almaktayız. Önümüzdeki yıllarda ise Fransa, İtalya ve İngiltere ülkelerinde yapacağımız yeni yatırımlarımız ile ihracat gücümüzü arttırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Rusya’da bu seneyi yüzde 250 büyüme ile rekor satış ile kapatacağız, gelecek sene Pazar payı hedefimiz yüzde 7 ile satış adetlerimizi iki katına çıkarmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Burhanoğlu: “Ar-Ge yatırımı tüm yatırımlardan çok daha kıymetlidir”

TOSB Başkanı, TİM Yönetim Kurulu Üyesi, Sektör Kurulu Başkanı ve İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ömer Burhanoğlu, Tırsan’ın yaptığı Ar-Ge yatırımının sektör, bölge ve ülke için büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Bölgemizde bu zor dönemde yatırım olması çok kıymetli, üretim olması çok çok kıymetli ama Ar-Ge’ye yapılan yatırım bir kere daha kıymetlidir” dedi.

Tırsan Telematik Gelişmiş Özelliklerle 2018’de Sunulacak

Gelişmiş Filo Yönetimi – Tırsan Telematik sistemi 2018 yılı itibariyle müşterilere sunulacak. Sistem sadece bir araç takipten öte, rota ve coğrafik alan tanımlama ile verimli operasyon planlama, yük ve aracın anlık gözlenmesi ve birçok farklı sensörün entegrasyonu ile yüksek yük ve araç güvenliği EBS verilerine anlık erişim ile yük ve sürüş davranışlarındaki değişimlerin tespiti, araca ait lastik basınç ve sıcaklıkları, balataların durumu, fren sistemindeki arıza durumu gibi bilgilerle bakım planlama verimliliği, sıcaklık kontrolü ile soğuk zincirin korunması ve kayıt altına alınması gibi verimli bir filo yönetimi için birçok ilave özellik içerecek.

2’nci Ar-Ge Merkezi Hakkında

  • Merkez tam olarak devreye girdiğinde çalışan araştırmacı mühendis sayısı 150’ye ulaşacak. Böylece 300 bin saatlik bir yıllık mühendislik kapasitesi oluşacak. Her 3 ayda bir yepyeni bir ürün platformu geliştirilecek. Her ay 2 yeni ürün ve her hafta yeni bir ürün versiyonu geliştirilecek.
  • Test ve doğrulama faaliyetleri için kullanılacak parça, sistem veya komple araçların prototipleri, yüksek teknoloji ile hassas ve hızlı olarak üretimi Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda oluşturulacak üretim alanında gerçekleştirecek. Üretim sonrası kalite kontrol için optik ve lazerli ölçüm sistemleri ile en küçük parçalardan komple araca kadar prototip üretim kabiliyeti ile her ay 2 komple prototip araç üretebilecek.
  • Test bölümünde kullanılacak yol simülatörü ile;  8.000 saatte 8 milyon km eşdeğeri ömür testi yapılabilecek. Avrupa ticari araç üreticileri içerisindeki en yüksek kapasiteli ve esnek yol simülatörü olacak.
  • Bu ekipmanda yüksek kapasiteli hidrolik silindirler ile 70 ton’a kadar toplam yüklü ağırlığı olan araçların yol simülasyonu ile hızlandırılmış ömür testleri yapılacak.
  • 17 m’ye kadar dingil mesafesine sahip araçlar test edilebilecek.
  • Sadece yoldan gelen kuvvetlerin değil ayrıca çevre ve iklim şartlarının da simülasyonu gerçekleştirilecek. Aracın ve komponentlerin ömrü boyunca maruz kalacağı iklim ve çevresel şartların laboratuvar ortamında simülasyonu ile, sıcaklık, nem, gün ışığı, korozyon gibi etkilerin fonksiyon ve ömür üzerindeki etkilerinin tespiti yapılacak.
Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...