Ana Sayfa Treyler Seyit Usta Yeni Ürünleriyle Taşımacılıktaki Gelişmelere Çare Oluyor

Seyit Usta Yeni Ürünleriyle Taşımacılıktaki Gelişmelere Çare Oluyor

Seyit Usta Yeni Ürünleriyle Taşımacılıktaki Gelişmelere Çare OluyorYaklaşık bir yıldan beri gündemde olan “high cube” konteynerlerin taşınmasındaki yükseklik sorununu yeni ürünleriyle çözen Seyit Usta Treyler, ADR’li ve hafifleştirilmiş konteyner taşıyıcılarını sergiledi. 

Comvex’te yer alan Seyit Usta Treyler, değişen taleplere göre geliştirdiği konteyner taşıyıcı yarı römorklarla dikkat çekti. Görüşlerini aldığımız Seyit Usta Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Arslan bu araçları tanıttı: “Aracımız 20 feetlik konteyner taşıyıcı araç, hafifliğiyle öne çıkıyor ve 3 bin 250 kilo ağırlığında. Bu konteyner taşıyıcıyla emsal araçlar 4 bin 300-4 bin 500 kilo aralığındayken bizim aracımız 3 bin 250 kilo. Bu hafifliği yakalayan etmenlerin başında, araçta ince tanecikli MC700 çelik kullandık, hava tüplerinin ve jantların alüminyumdan yapılması da ağırlıkla ilgili olumlu sonuçlar verdi. Ancak yine de en önemli kiloyu etkileyen etken şaside kullanılan ithal malzeme olurken park ayaklarının hafifleştirilmesi sonucu etkileyen başka bir unsur oldu. Bu değişikliklerle yakalığımız ağırlık taşımacıya önemli bir avantaj sağlayacak seviyeye gelmiş oldu.”

ADR yönetmeliğine uygun ürettikleri araçla ilgili kendileri açısından en önemli konunun elektrik sistemi olduğunu vurgulayan Arslan, “Elektrik tesisatının şasiye uygulanması; makaron kabloların içinden geçmesi, şase geçişlerinde siklonlu lastik contaların olması gibi detayları uyguladık” dedi.

ADR Süreci İyi takip Edilmeli

ADR yönetmeliğinin gerekli kriterlerini yerine getirdikten sonra, müracaatlarını gerçekleştirdiklerini ve bununla ilgili sonuçları beklediklerini kaydeden Arslan, sözlerine devam etti: “ T9 belgesi veriliyor ve TSE’nin bu belgeyi vermesi ile sorumluluğu oluyor ve titiz davranılıyor. Mesela bir far kırıldı diyelim onun yerine taktığınız ADR’ye uyumlu olmayan bir stop lambası araçtaki ADR’yi bozabiliyor. O yüzden bu hassaslığın çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Tankerlerde olduğu gibi konteyner taşıyıcılar da artık her sene TSE’nin belirlediği yerlerde veya yetkilendirdiği merkezlerde muayeneye girecek.”
Yeni yönetmeliğe göre  “high cube” konteynerlere uyumlu römorkların üretimine başladıklarını hatırlatan Arslan, ayrıca 45’lik konteynerler için sabit 40’lık ve teleskobik 40’lık konteyner taşıyıcılarımıza 45’liğe uzayan kilitleri monte ettiklerini belirterek, teleskopik ürünlerine de soğutuculu konteynerlerin kullanması için genset jeneratör taktıklarını söyledi.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...