Reklamspot_img
Ana SayfaManşetSürücüsü ve Çekicisi Olmayan Elektrikli Treyler: E-Wiesel AGV

Sürücüsü ve Çekicisi Olmayan Elektrikli Treyler: E-Wiesel AGV

Sürücüsü ve Çekicisi Olmayan Elektrikli Treyler: E-Wiesel AGV

Çekicisi olmayan elektrikli treyler veya sürücü kabini olmayan bir kamyon; Almanya’da faaliyete geçen bu sürücüsüz araç, fabrikayla antreposu arasında her seferde 30 tona kadar paletli yükü taşıyabiliyor.

Türkiye treyler endüstrisi son yılların en zorlu piyasa koşullarıyla mücadele ederken Almanya’da Ulmer Uzin Utz AG isimli zemin kaplama şirketi iki adet çekicisi ve sürücüsü olmayan otonom treyleri hizmete aldı.

KAMAG tarafından üretilen KAMAG E-Wiesel AGV adı verilen palet taşıyıcı treylerlerde sürücü kabini olmadığı için her iki taraftan da yükleme yapılabiliyor.

2002 yılında standart dizel kamyonları sürücüsüz hale dönüştürerek yine aynı operasyonda yıllarca kullanan Ulmer Uzin Utz AG, yeni otonom treylerleri bu araçların yerine kullanmaya başladı.

Zincirli taşıma bandıyla tamamen otomatik olarak yükleme ve boşaltma operasyonlarını kendi yapabilen ve farklı yükseklikteki rampalara yanaşabilen bu araçlar 30 tona kadar çıkan paletleri yük taşıyabiliyorlar. Elektrikle çalışan bu sürücüsüz araçta yeni kontrol teknolojilerinin kullanıldığı ifade ediliyor. KAMAG’ın ortak şirketi Transport Industry International Sales GmbH & Co. KG Bölge Satış Müdürü Peter Brenner, yaptığı açıklamada “E-Wiesel AGV, sürücü kabini kaldırıldığı için her iki tarafından da yüklenebiliyor. Aracın elektrikle tahriki ve tüm kontrol teknolojisi ortağımın Götting tarafından tedarik edildi ve akslar arasındaki yükleme kasasının altına yerleştirildi. Bu şekilde ön ve arka kapılardan yüklenebilen bu araç sayesinde fazladan manevra yapmaya gerek kalmadan araç rampaya yanaşabiliyor” dedi.

Çekicisiz Treylerler Fabrika İle Antrepo arasında Çalışıyor

Sürücüsü ve Çekicisi Olmayan Elektrikli Treyler: E-Wiesel AGV

Uzin Utz AG tesislerinde çalışan iki adet E-Wiesel AGV iki üretim binası ile merkez antrepo arasında çalışıyor. Uzin Utz AG tesislerinde bu araçların operasyonlarından  sorumlu olan Tobias Braun, şunları söylüyor: “E-Wiesel AGV ile üretim süreçlerimizdeki tüm esnekliği garanti altına alıyoruz ve yerleşke dışı hatlarımızı esnek olmayan taşıyıcı bantlarla bloke etmiyoruz. Geleneksel forkliftlere yapılan transferlere kıyasla otonom Wiesel AGV çok daha güvenli ve daha az pahalı. Daha da bu yeni araçlar bizim sürdürülebilirlik stratejimize tam olarak uyuyorlar. Bizim için sürdürülebilir ürün sürdürülebilir üretimle bağlantılı olmalıdır.”

Uzin Utz AG’nin Almanya Ulm’de bulunan fabrikasında üretim ve antrepo 200 metrelik bir boşlukla ayrılıyor. Paletli ürünler yürüme hızıyla günde yaklaşık 50 kamyon seferiyle gerçekleştiriliyor.  Yorucu ve monoton olan bu taşıma süreklilik gerektirdiği için KAMAG E-Wiesel AGV bu trafik geçişi operasyonlarında kullanılıyor. Bir yaya veya bir araç, yola çıkarsa E-Wiesel AGV otomatik olarak duruyor ve güzergah tekrar serbest olunca operasyona devam ediyor. Lazer tarayıcılar ve mekanik tamponlarla donatılan sistemin yüksek güvenlik seviyesi sağladığı ifade edilirken daha önceki  E-Wiesel AGV’nin önceki neslinin 15 yıllık hizmet süresinde tek bir kazaya bile sebep olmadığı belirtilmiş.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...