Ana SayfaTeknolojiTaşımacılıkta Tasarrufun Sırrı Çekici ve Treyler Entegrasyonunda

Taşımacılıkta Tasarrufun Sırrı Çekici ve Treyler Entegrasyonunda

Taşımacılıkta Tasarrufun Sırrı Çekici ve Treyler Entegrasyonunda

Mercedes-Benz Kamyon ve treyler üreticisi Krone birlikte 12 aydan daha kısa bir sürede CO2 salınımını düşürmek için ‘entegre çözüm’ konseptini geliştirdi ve hataya geçirdi. Entegre çözüm; ticari araç üreticileri, üstyapı ve lastik tedarikçileri, lojistik firmaları ve resmi makamlar olmak üzere taşımacılık sektöründeki bütün paydaşları bir araya getiriyor.

Her iki firmanın geliştirme çabaları sonucu ortaya çıkan entegre çözüm çevreye olduğu kadar müşterinin bütçesine de katkı sağlıyor. IAA 2016’da tanıtımı yapılan Mercedes-Benz Actros; verimlilik paketi ve yeni OM 471 kodlu sıralı altı silindirli motor, öngörülü hız sabitleme sistemi, A-verimlik etiketine sahip lastikler ve Krone’nin “Profi Liner Efficiency” adını verdiği yeni treyleri önceki kombinasyon ile karşılaştırıldığında yakıt tüketimi ve CO2 salınımında yüzde 20’ye varan bir düşüşü beraberinde getiriyor. Söz konusu kıyaslamada 2014 model standart bir çekici baz alınıyor. Mercedes-Benz Kamyon henüz geçtiğimiz sene partnerleri ile birlikte hayata geçirdiği ilk Efficiency Run ile standart bir tır ile kıyaslandığında yüzde 14’e varan bir yakıt tasarrufu kaydetmişti.

Daimler Kamyon ve Otobüsten Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Wolfgang Bernhard yaptığı değerlendirmede: “Efficiency Run ile 2015 yılında entegre çözümün işe yaradığını zaten kanıtladık. 1 yıl gibi oldukça kısa bir sürede seri üretim ürünleri yollara çıkartıyoruz. Her açıdan optimize edilmiş olan yeni çekicimiz sadece çevreye değil, müşterimizin bütçesine de fayda sağlıyor: CO2 salınımını ve yakıt tüketimini yüzde 20’ye kadar düşüren entegre çözümümüz aynı zamanda kendini 1,5 yıl gibi kısa bir sürede amorti ediyor” dedi.

Krone Ticari Araçlar Grubu İcra Direktörü Gero Schulze Isfort: “Ortak ve müşterek yaklaşımımız entegre çözüm noktasında önemli bir adım atmamızı sağladı. Geçtiğimiz yılki Efficiency Run beklentilerimizi zaten fazlasıyla karşılaşmıştı. Bunun üzerine treylerimizi özellikle pratiklik yönünden daha da optimize ettik. Böylece bu yıl yeniden sahada bir test yaptık. Sahada yapmış olduğumuz testler sonucunda Profi Liner Efficiency ürünümüzün seri üretimine başladık ve satışa sunuyoruz” dedi.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...