Reklamspot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerTesla’nın Ardından Nikola Kamyonla Geliyor

Tesla’nın Ardından Nikola Kamyonla Geliyor

Hidrojen-Elektrikli Hibrid Nikola Çekiciler ABD’de Tanıtıldı

Elektrikli araç üreticisi Nikola, hidrojen-elektrikli hibrit motorlu kamyonlarını ilk kez kamuya gösterdi. Elektronik komponentleri ve aktarma organlarını üreten ve araçları tasarlayıp hayata geçiren Amerikan firması, Nikola World etkinliğinde Nikola Two ve Nikola Tre modellerini sergiledi.

Bugüne kadar alternatif enerjiden gücünü alan farklı kamyon model ve konseptlerinin tanıtılmasına rağmen 1,5 milyar ABD Doları yatırımın yapıldığı söylenen Nikola modellerinin bu alandaki en ciddi girişim olarak ortaya çıkıyor. Kamyonların piyasaya sürülmesi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve şehirlerin çevre dostu elektrikli modeller lehine dizel ve benzini yasaklamaya hazırlandığı bir zamanda gelmesi ise dikkat çekici.
Sergilenen araçlardan Nikola Two, Amerikan yolları için tasarlanmış 10 tekerlekli bir çekici olarak dikkat çekerken Nikola Tre ise Avrupa pazarlarını hedef alan daha küçük, altı tekerlekli bir versiyon olarak tanıtıldı. İki veya dört elektrikli motor tarafından üretilen 1000 beygir gücüne sahip olan her iki kamyonun dünyanın en büyük otomobil parçaları üreticisi olan Bosch ile geliştirildiği kaydedildi.

Bir dizi otomasyon, bağlantı ve elektrifikasyon çözümü kullanan Nikola Two ve Nikola Tre modellerinin gelişimi için Bosch ekiplerinin 220.000 saatten fazla zaman harcadığı da belirtiliyor.

Araç Geliştirilmesinde Bosch İşbirliği

Bosch Kuzey Amerika Ticari Araçlar ve Arazi Araçlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jason Roycht, “Bu, ileri teknolojiyi en üst düzey mühendislik mükemmellik seviyesine sahip kamyonculuğa tamamen yeni ve benzersiz bir yaklaşımla uygulamayı hedefleyen 2,5 yıllık bir işbirliği oldu. Birbirimizden çok şey öğrendik ve birlikte imkansız görünen herkese göründüğü şeyi elde etmek için kendimizi zorladık. Nikola Two, bugünün ağır ticari aracının basit bir değişimi değil. Hem sofistike kontrolde hem de tasarımda bir devrim. ”

Nikola ve Bosch’un kıyaslama noktası oluşturacak menzil için bir yakıt hücresi sistemi üzerinde birlikte çalıştığı ayrıca Mirror Cam sistemi, Perfectly Keyless ve Servotwin direksiyon sistemi gibi Bosh teknolojilerini de kullandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Modellerden Biri Avrupa Pazarı İçin Geliştiriliyor

Nikola CEO’su Trevor Miltonise ise tanıtımda yaptığı konuşmada taşımacılık endüstrindeki her şeyi dönüştürmek istediklerini söyleyerek vizyonlarını daha temiz daha güvenli ve daha sağlıklı bir dünya olarak açıkladı.

Avrupa pazarı için de konuşan Nikola CEO’su Milton, yüke bağlı olarak 800 ve 1200 kilometre menzil sunacak olan Nikola Tre’nin hidrojen yakıtıyla Avrupa’nın daha temiz dizelsiz geleceğine katkı yapacaklarını söyledi.

Hidrojen dağıtımıyla ilgili ilk istasyonunu şirketin merkezinin bulunduğu Phoenix’te açıldığı kaydedildi ve şimdi 15 dakikadan daha kısa sürede dolum yapılması ve standartların oluşturulması konusunda OEM’lerle çalışıldığı kaydedildi.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...