Ana Sayfa Manşet Thermo King İki Yeni Ürün İle Satışlarını Yüzde 30 Arttırmayı Hedefliyor

Thermo King İki Yeni Ürün İle Satışlarını Yüzde 30 Arttırmayı Hedefliyor

Thermo King İki Yeni Ürün İle Satışlarını Yüzde 30 Arttırmayı Hedefliyor

Yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 30 oranında arttıran Thermo King, pazara yeni sunduğu taşınabilir soğutucu ünitesi ColdCube ve dört farklı model ile ürün gamı genişletilen Ce Serisi ile yüzde 30 büyüme hedefliyor.

Soğutucu ünite pazarının 5 yıl içinde 4 kat büyümesi öngörüsüyle bugünden çalışmalara başlayan Thermo King, modüler soğutucu ünitesi ColdCube ile eczane, hastane ve ilaç firmaları gibi daha önce bulunmadıkları farklı sektörlere yönelirken, Ce serisinde ise ısıtma opsiyonu eklenen ve 34 m3 kasahacmine kadar soğutma özelliği olan daha büyük bir soğutucuyu da pazara sunarak pazardan gelen taleplere cevap verecek. Türkiye’de 13 noktada yetkili satıcı ve servisi bulunan Thermo King, yılsonuna kadar 4 yeni bayi ile de satış ve servis ağını genişletecek.

Treyler pazarındaki liderliği yanında motordan tahrikli ve panelvan üniteler grubunda da gözünü zirveye diken Thermo King, Doğuş Otomotiv Thermo King Genel Müdürü İlhami Eksin ve Marka Müdürü Suna Türk’ün katılımıyla düzenlenen toplantıda Türkiye’deki soğutucu pazarını değerlendirirken çok yüksek sıcaklıklarda taze, soğutulmuş ve donmuş ürünlerin şehiriçi dağıtımları için ideal soğutucu olan yeni ColdCube ve Ce serisini tanıttı.

Eksin: “Hedef; yılı dört haneli basamaklar ile kapatmak”

Doğuş Otomotiv Thermo King Genel Müdürü İlhami Eksin, Doğuş Otomotiv markası altında yer alan markalarda olduğu gibi Thermo King’in de dünyadaki başarısına paralel bir başarıyı Türkiye’de gösterdiğine dikkat çekti. Thermo King olarak 2008 yılından bu yana satış grafiğini sürekli yükselttiklerini vurgulayan Eksin, ilk çeyreği zorlu geçen yılın ilk yarısında özellikle son üç aydır oldukça hareketli bir pazardan söz etti. 2014’ün ilk yarısını bir önceki yıl ile aynı seviyede tamamladıklarını belirten Eksin, “2013 yılında 802 adetlik satış gerçekleştirdik. Bu adetlere ulaşmamızda filo satışları etkin bir rol oynadı. 2014 yılının ilk yarısında ise satışlarımızı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30 arttırdık” dedi.

2014’ün 2013’e göre daha iyi kapanmasını beklediklerini açıklayan Eksin, pazara sundukları iki yeni ürün ile de 800’lü adetler ile kapanan 2013 yılının ardından 2014 yılını binli adetlere çıkararak dört haneli basamaklarla kapatmayı hedeflediklerini açıkladı.

Thermo King İlk Altı Ay Yüzde 30 Büyüdü

Lojistik sektörünün günümüzün en önemli sektörlerinden biri olduğunu ifade ederek soğuk zincirin de bu sektörün en önemli unsurlarından biri olduğunu kaydeden Doğuş Otomotiv Thermo King Marka Müdürü Suna Türk ise soğuk zincirin en önemli donanımını ise soğutucu üniteler olarak açıkladı. Türkiye’de taze sebze ve meyve taşımalarının yaklaşık yüzde 30-40’ının kayıp olarak verildiğini vurgulayan Suna Türk, TÜİK verilerine göre bunun yıllık 10 milyon tona denk geldiğini söyleyerek, gelişmiş ülkelerde bu kaybın yüzde 5-10 civarında olduğunu açıkladı. “Thermo King olarak hedefimiz, müşterilerimizin iş kollarına göre özel çözümler sunabilmek ve bu süreçte de soğuk zincir taşımasında bu kayıpları minimum seviyeye indirmek” diyen Suna Türk, ürün gamını da her geçen gün arttırarak farklı sektörlere hizmet vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Thermo King’in satış rakamlarına da değinen ve pazarın gelişimi ile ilgili bilgi aktaran Suna Türk, Türkiye’de 2013 yılında yapılan 802 adetlik satışın yüzde 70’ini soğuk zincir taşıması yapan lojistik firmalarına gerçekleştirdiklerini açıklayan Türk, aynı zamanda ilaç, aşı, serum taşıması yapan Sağlık Bakanlığı gibi kurumlara yapılan soğutucu satışı yanında otobüs, tren ve troleybüs yolcu taşımacılığında da klima satışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Treyler ünitesinde ilk günden beri sektör lideriyiz. Türkiye’de soğuk zincir taşıması yapan en büyük firmalara yaptığımız satışlar ve treyler ve kasa üreticileri ile yaptığımız işbirlikleri ile pazar lideriyiz. Treyler ve kasa üreticileri ile yapılan işbirliği satışlarımızın yüzde 20’sini oluşturuyor” diyen Suna Türk, Thermo King’in 2014’ün ilk altı ayını 2013 yılının yüzde 30 üzerinde kapattığını açıkladı. Önümüzdeki altı ayda da satışların artarak devam etmesini ve pazardaki liderliklerini arttırarak korumayı hedeflediklerini ifade eden Türk, şuanda 13 noktada yetkili satıcı ve servis ağı bulunan Thermo King’in yılsonuna kadar Ankara, İzmir, Samsun ve Erzurum’da olmak üzere 4 yeni bayi ile bu ağı genişleteceğini kaydetti.

Türk: “Soğuk ünite pazarı 5 yılda 4 kat büyüyecek”

Sektörde çok sağlıklı datalar olmadığı için pazar verileri ile ilgili net veriler bulanmamakla birlikte soğutucu ünite pazarının önümüzdeki 5 yılda en az 4 kat büyüyeceği öngörüsünü paylaşarak Thermo King olarak tüm çalışmaları bu yönde yaptıklarını açıklayan Suna Türk, Ortadoğu’daki iç karışıklıklar ve Rusya pazarında uygulanan kota nedeniyle şuanda bu pazarların kapalı olduğunu vurgulayarak, “Dolayısıyla burada ciddi potansiyel var. İhracatın artıyor olması yanında bu bölgelerdeki sorunların aşılması ile Pazar büyüyecek. Bunun yanında yeni regülasyonların da pazarın büyümesi açısından önem taşıdığını düşünüyoruz. Türkiye’de bilindik kurallarla yapılan soğuk zincir taşımaları daha kurallı hale gelecek. ATP Konvansiyonu uygulamaya geçtiği anda ciddi bir değişim başlayacak” diye konuştu.

ColdCube’ün, modüler, hafif ama aynı zamanda çok dayanıklı ve her türlü taşıma için kullanabilecek bir ürün olduğunu ifade eden Türk, “Bu ürünün en büyük avantajı ürünü direk olarak alıp aracınızda kullanmaya başlayabilmeniz. Yani aracınızda herhangi bir izolasyon yapmaya gerek kalmıyor böylece aracınızın ikinci el değerini da düşürmüyorsunuz” dedi. Bu ürünün en çok rağbet göreceği sektörlerden birinin ilaç sektörü olduğunu belirten Türk, hastane, eczane ve hatta ilaç taşıması yapan firmalar için çok ideal bir ürün olacağını söyledi. ColdCube’ün Panelvan ve hatta küçük hacimli treylerlerin dahi içenine koyularak taşıma yapılabilecek bir ürün olduğunu açıklayan Türk, ürün özellikleri ile ilgili şunları belirtti: Gücünü aküden alıyor ve aküde herhangi bir sıkıntı olmaması için güç bağlantısını kesme özelliğine de sahip. Araç içine koyulan bir gösterge ile de ColdCube’ün iç ısısını rahatlıkla takip edebilirsiniz. 140 litre, 330 litre ve 930 litre olan üç farklı modelimiz var. Lansmana özel olarak da opsiyonel olarak sunulan raflar, araç içi ekran, su kaysını önlemek için şerit perde ve bağlantı kitlerini yılsonuna kadar standart olarak sunacağız.”

Ce Serisi Yılsonuna Kadar Kampanyalı Fiyatla Satılacak

Ce serisinin ise çabuk bozulabilen gıda taşımacılığına yönelik bir ürün olduğunu belirten Suna Türk, “Ce serisi, insan sağlığı için son derece önemli olan, ısının değişmesi halinde bozulabilecek ve ticari değerini yitirecek gıdaların üretim aşamasından son kullanıcıya ulaşana kadar ki yolculuğunu güven içinde tamamlaması için üretilmiştir. Özellikle büyük marketlerin şehir içi dağıtımı sırasında oluşabilecek kayıplarının en aza indirilebilmesi hedeflenmiştir“ açıklamasında bulundu.

Bu ürünün en önemli özelliklerinden birisinin 45 dakika gibi kısa sürede soğutma yapabilmesi olduğunu açıklayan Türk, “Geçen sene bu ürünün 250 ve 350 modelini tanıttık ama bu yıl 250, 350, 450 Max versiyonları ve 34 m3 kasa hacmine kadar soğutma özelliği olan daha büyük bir soğutucuyu da pazara sunduk. Geçen sene piyasaya sunduğumuz iki modelde de ısıtma opsiyonu yoktu, bu yıl opsiyonu da eklendi. Yeni ürünleri getirmemizdeki en büyük etken pazardan gelen taleplerdi” şeklinde konuştu.

Suna Türk, Ce serisinun 2 bin Avro’dan başlayan fiyatlar ile ColdCube’ün ise 3 bin Avro’dan başlayan fiyatlarla müşterilere sunulacağı bilgisini aktardı.

Taşınabilir soğutucu ünite: ColdCube

Thermo-King-2

ColdCube Thermo King tarafından küçük işletmelerin soğutulmuş veya dondurulmuş ürün taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirildi. ColdCube, modüler yapısı, yüksek dayanıklılığı ve hafifliği ile en verimli soğutucu çözümleri sunarken; ilaç, aşı, serum gibi sağlık sektörünün lojistik ihtiyaçları için de ideal bir ünite olarak öne çıkıyor.

-21 dereceye kadar dondurma özellikleri bulunan ColdCube, enerjisini aküden alıyor. Akü bağlantı kesme özelliği ile de akünün boşalmasını önleniyor. Araç içerisine monte edilen dijital ekran sayesinde ColdCube’ün iç ısısı sürekli kontrol altında tutulabiliyor.

ColdCube’ün harici bir ünite olması ve direk araç içerisine konularak kullanılmaya başlanması en büyük avantajlarından bir tanesi. Ünite, ihtiyaç haline çıkartılarak bir diğer araca konulabiliyor. Bu ürünü kullanabilmek için araç üstünde herhangi bir modifikasyon yapılmasına gerek kalmıyor ve böylelikle aracın orijinalliği korunarak 2’nci el değerinde herhangi bir kayıp yaşanmıyor.

ColdCube, kolay taşınabilme özelliği, portatifliği, CE, TUV ATP gibi standartlara uygunluğu, kolay temizliği ile gıda taşımacılığı için ideal bir ürün olarak segmentinde öne çıkıyor.

Ce Serisinde Seçenekler Artıyor

Tüketici talep ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamı genişleyen Ce serisi şimdi, C-250e, C-250e Max, C350e Max ve C-450e Max’dan oluşan 4 model ile pazara çıkıyor. 34 metreküp kasa hacmine kadar, araç motorundan tahrik alarak çalışan Ce serisi Max modeli ile ısıtma opsiyonu sunuyor.

Ce serisi 45 dakika olan soğutma süresi ile sınıfının en kısa sürede soğutma gerçekleştiren ünitesi. Bu özelliği ile yakıt tasarrufuna da önemli bir katkıda bulunurken, kapı açılışlarında oluşan ısı kayıplarını da daha hızlı bir şekilde telafi etmekte.

Böylelikle Ce serisi, kamyon, kamyonet ve panelvan kullanarak şehir içi gıda dağıtımı gerçekleştiren zincir marketler, tarım işletmeleri ve gıda ürünleri dağıtımı gerçekleştiren tüm işletmeler için en uygun çözüm olarak pazara sunuluyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR