Ana SayfaManşetThermo King Türkiye’de ATP Sertifikası Verecek

Thermo King Türkiye’de ATP Sertifikası Verecek

Thermo King Türkiye’de ATP Sertifikası Verecek

Thermo King, soğuk zincir taşımacılığı yapan firmaların en önemli referanslarının başında gelen ATP sertifikasını Türkiye’de verme yetkisi aldı.

Dünyanın önde gelen soğutucu ünitesi Thermo King, soğuk zincir taşımacılığı yapan firmaların en önemli referanslarının başında gelen ATP sertifikasını Türkiye’de verme yetkisi aldı. Thermo King tarafından verilecek ATP sertifikası, konvansiyonuna üye 49 ülkede geçerli olacak.

Türkiye pazarında bulunan tüm soğutucu ünite ve kasalar için verilecek olan ATP Sertifikası için kontroller, yılsonuna kadar Türkiye geneline yayılmış tüm Thermo King Yetkili servislerinde gerçekleşecek. Thermo King yetkili servislerinde yapılacak testler sonucunda bilgiler Prag’da bulunan Ingersoll Rand’a bağlı, bağımsız bir kuruluş olan Avrupa Mühendislik ve Test Merkezi (ETC)’ne iletilecek ve burada hazırlanacak sertifika kullanıcıya teslim edilecek.

ilhami-eksinÇek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’da bulunan Avrupa Mühendislik ve Test Merkezi ETC’de konu ile ilgili görüşlerini aktaran Doğuş Otomotiv Thermo King Marka Müdürü Suna Türk, ATP sertifikası sayesinde soğuk zincir taşımacılığı yapan Türk nakliyecilerin global pazarlara çıkmasının önünün açıldığını belirtti. Türk, “Bildiğiniz gibi ATP kanun tasarısı, ülkemizde 10 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu sertifika frigorifik yük taşımacılığı yapan firmaların bir nevi garantisidir. Lojistik firmalarımız, yurtiçinde rekabette elini güçlendirirken, 49 ülkede geçerli olan bu sertifika sayesinde global bir oyuncu haline gelecektir” dedi.

ATP sertifikasının, taşımacılık sektörüne olduğu gibi ülke ekonomisine de çok büyük katkısı olacağını vurgulayan Türk, “Üretim sahasından tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen sağlıksız taşıma şartları nedeniyle yüzde 25’e varan kayıplar söz konusudur. ATP yönetmeliklerine uygun taşımada bu oranlar minimuma inecek, böylelikle ülke ekonomisi de kazanacaktır” diye konuştu.

“ATP soğuk zincirin kırılmasına bağlı ürün kayıplarının önlenmesi adına çok önemli bir adım”

Yetkilendirme ile Türk kasa üreticileri ve soğutucu ünitelerin ATP sertifikası alabilmek için yurtdışına çıkmalarına gerek kalmadığını belirten Türk, “Türkiye’de gıda sektöründe taşımacılığın Doğuş-Otomotiv-Thermo-King-Marka-Müdürü-Suna-Türkbüyük bölümü karayolu ile gerçekleştiriliyor. ATP, gıda endüstrisinin gelişmesi ve pazarın büyümesi ile gıda üretiminin en temel sorunu olan soğuk zincirin kırılmasına bağlı ürün kayıplarının önlenmesi ve sağlıklı ürünlerin son kullanıcıya ulaştırılması adına çok önemli bir adımdır. Bu sertifika ile kasa ve soğutucu ünitelerin ATP Konvansiyonu çerçevesinde belirlenen standart
ölçümlere sahip olması, çabuk bozulan gıda ve tüketim malzemelerinin bozulma sürecine girmeden son kullanıcıya aktarılması garanti altına alınmaktadır. Bu sertifikaya hiç sahip olmamış veya yenilemesi yapılmamış cihazların ATP Konvansiyonuna taraf ülkelerde taşıma yapmasına olanak tanınmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün aldığımız bu yetki, soğuk zincir taşımacılığının daha da gelişmesi için atılan çok önemli bir adımdır. Thermo King servislerinde yapılacak testler sonucu alınacak bu sertifika 49 üye ülkede geçerli olacak. Ayrıca biz sadece Thermo King ünitelerine değil, tüm diğer marka soğutucu ünite ve kasalar için de ATP sertifikası vereceğiz. Halen kullanılan eski üniteler için verilecek ATP sertifikası en fazla 3 yıl, yeni üniteler için 6 yıl geçerli olacaktır. Avrupa’nın en büyük TIR filosuna sahip Türkiye’de 12 binden fazla soğuk zincir lojistiğine uygun taşıt olduğu tahmin ediliyor. ATP Konvansiyonu’nun öngördüğü gerekli yasal düzenlemeler tamamlandığında, Türkiye’nin uluslararası gıda lojistiği alanında büyümesi ve bölgesel üs olma yolunda önemli bir adım daha atması sağlanacaktır.”

ATP Sertifikası 49 Ülkede Geçerli

Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve taşımalarında kullanılacak özel ekipmanların kullanımını düzenleyen antlaşmadır. 1976 yılında yürürlüğe giren ve toplam 49 ülkenin taraf olduğu antlaşmaya Türkiye 21 Aralık 2012 tarihinde dahil oldu.

Çabuk bozulabilir gıda maddelerinin uluslararası taşımacılık esnasında kalitesinin korunması için koşulların iyileştirilmesi ve buna bağlı olarak çabuk bozulabilir gıdaların ticaretinin artırılması amaçlanmaktadır. ATP antlaşması, uluslararası tren ve kara taşımacılığı ile insanların tüketimine yönelik donmuş, soğutulmuş ve diğer çabuk bozulan gıdaların, nakliyesini kapsıyor.

ATP’nin amacı çabuk bozulabilir gıda ürünlerinin taşıma yönteminin ve ürün çeşidine göre taşıma sıcaklıklarının belirlenmesi ve ürünlerin gerekli ısı derecelerinde taşınmasının sağlanması ile birlikte, bozulabilir gıda ürünlerinin saklama koşullarının kalite ve standartının belirlenmesi uluslararası soğuk zincir taşımacılığında ürünlerin üretimden son kullanıcıya kadar olan süreçlerin takibi ve kolaylaştırılması.

 

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...