Ana Sayfa Manşet Türkiye Ağır Ticari Araç Pazarında Köklü Değişiklikler

Türkiye Ağır Ticari Araç Pazarında Köklü Değişiklikler

Türkiye Ağır Ticari Araç Pazarında Köklü Değişiklikler
2016 özellikle ağır ticari araç piyasasında çok da iyi anılmayacağı bir yıl olmasının dışında taşların yerinden oynadığı, markaların Türkiye organizasyonunda da köklü değişikliklerin gittikleri bir dönem olarak anılacak.

Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan sosyal krizlerin etkilerinin derinleşmesi ve Euro 6 normlarına geçişle birlikte pazarda büyük oranda bir daralma yaşanırken, ülkemizde faaliyet gösteren markalar da stratejilerinde önemli değişikliklere gitmeye başladılar. Dev yatırımlarıyla yerli üretim yapan Ford Truck ve Mercedes Benz bu sürecin ağırlığını ihracatla hafifletmeye çalışırlarken asıl köklü değişiklik Volvo Kamyon’da yaşandı.

Temsa İş Makinaları ve Volvo Kamyon Distribütörlük Anlaşması İmzaladı.

Türkiye iş makinesi sektörünün önemli kuruluşlarından Temsa İş Makinaları ve dünyanın önde gelen ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden Volvo Kamyon, tüm Türkiye’yi kapsayan münhasır distribütörlük anlaşması imzaladı.

Sabancı Center’da yapılan törende, Temsa İş Makinaları Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu ve Genel Müdür Cevdet Alemdar ile Volvo Kamyon adına Volvo Kamyon Doğu Pazarları Genel Müdürü Tom Jörning imzaları attı.

Söz konusu anlaşma ile ağır hizmet kamyonlarında geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine hizmet sunan Volvo Kamyon markasının Türkiye münhasır temsilcisi Temsa İş Makinaları olması planlanıyor.

Bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir süredir Renault Trucks ile ortak merkezden yönetilen Volvo Kamyon için verilen bu kararla Türkiye’nin en güçlü şirketlerinden olan Sabancı Holding’in oluşturacağı sinerji merak ediliyor. Rekabet Kurumu’nun vereceği onayın ardından Volvo Kamyon’la ilgili daha kapsamlı bilgileri aktaracağız.

Ağır ticari araç sektöründe bir başka işbirliği haberi ise DAF cephesinden geldi. Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye’nin olduğu kadar Avrupa’nın da en büyük treyler üreticileri arasında yer alan Tırsan’dan ayrılan ve ülke organizasyonunu yeniden kurmaya çalışan DAF, Doğan Holding şirketi olan Glokal Motorlu Araçlar ile bayilik anlaşması imzaladı

Doğan Holding DAF Ana Bayisi Oldu

Yapılan anlaşmaya göre Glokal Motorlu Araçlar, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren İstanbul Anadolu yakasında, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren de Avrupa yakasında DAF marka çekici ve kamyonlara satış, servis ve yedek parça hizmeti vermeye başlayacak.

Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ümit Karaarslan, DAF bayiliği konusunda atılan adımın önemini vurgulayarak, “Yüksek pazar payına sahip İstanbul ile başlanacak operasyonumuza Güney Anadolu ve diğer önemli bölgelerde gerçekleştirilecek satış & servis yapılanması ile DAF yeniden doğuyor. Holding Kurucumuz Aydın Doğan’ın ilk iş alanlarından birinde yer almak bizlere yüksek enerji ve heyecan veriyor” dedi.

Türkiye’nin sürdürmekte olduğu mega projeler sayesinde özellikle ağır ticari araç pazarının büyümesine büyük katkıda bulunduğuna dikkat çeken Karaarslan, “Bayiliklerimizin yer alacağı İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasının toplam Türkiye pazarı içindeki payı yüzde 26,5 seviyesinde. Biz de Anadolu yakasında Kurtköy-Tepeören mevkiinde satış ve servis hizmetine başlıyoruz. Koşuyolu’nda bulunan merkezimizde de satış hizmeti vermeye devam edeceğiz. Öte yandan Mahmutbey’de DAF marka çekici ve kamyon modelleri için satış, servis ve yedek parça hizmetine başlayacağız. 2018’e kadar yüzde 6 olmasını hedeflediğimiz DAF Türkiye pazar payını, 2019 yılında yüzde 10 seviyesine çıkarabilmek için stratejik büyüme çalışmaları içinde olacağız” diye konuştu.

DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ise Türkiye’de başladıklarını çalışmaların ilk ayağının, ulusal bayi ağının genişletilmesi olduğunu hatırlatarak, Glokal AŞ ile gerçekleştirdikleri anlaşmadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Toplam pazar kapasitesi yılda 32 bin ağır hizmete uygun olan çekici kategorisinde, gelecek yıllarda 40 binli rakamları göreceğiz. Bu dönemde amacımız pazar payını yüzde 6 seviyesinin üzerine çıkarmak” dedi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

İmsan Group Filosuna 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı Frigo Ekledi

Mardin merkezli uluslararası taşımacılığın öncü firmalarından İmsan Group, son yatırımı ile filosuna 8 adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı...