Reklamspot_img
Ana SayfaTicari AraçlarVolkswagen Amarok Yenilendi: Sınıfının En Güçlüsü Oldu

Volkswagen Amarok Yenilendi: Sınıfının En Güçlüsü Oldu

Volkswagen Amarok Yenilendi: Sınıfının En Güçlüsü Oldu

Piyasaya çıkmasından 6,5 yıl sonra yenilenen Volkswagen Amarok, V6  motorunun yanı sıra yeni iç tasarım ve multimedya sistemi ve tasarımıyla dikkat çekiyor. Yeniliklerin en önemli unsuru ise sağladığı büyük güce rağmen verimliliği elden bırakmayan 6 silindirli TDI motor.

Münih yakınlarında gerçekleştirilen lansmanda aracı tanıtan Volkswagen Ticari Araçlar CEO’su Dr Eckhard Scholz, Amarok’un 2009 yılında piyasaya çıkmasıyla pick up pazarında büyük bir başarı yakaladığını söyleyerek ilk üretmiminden itibaren 455 bin adet satıldığını açıkladı. Scholz, geliştirilmiş offroad yetenekleri, daha sağlam altyapı ve uzun bakım aralıklarıyla, Euro 6 pazarları için 224 PS’e kadar güç üretebilen V6 TDI motoruyla dikkat çeken aracın 2,52 metrekare alanla sınıfının en geniş yük alanına sahip olduğunu vurguladı.

Araca sınıfının en güçlüsü ünvanını kazandıran 3 litrelik V6 motorun yanı sıra draçtaki göze çarpan görülebilir en temel değişiklileri şöyle: Daha atletik bir ön yüz ve aracın gücünü yansıtan bir kontrol paneli.  Volkswagentasarım DNA’sının izlerini de yansıtan araçta elektrik kontrollü ayarlanabilir koltuklar, yeni bilgi-eğlence fonksiyonlar ve yeni bir teknoloji olan ve arkadan bir aracın çarpması durumunda aracın hareket ederek öndeki araca çarpmasını engelleyen ve ikincil kazaların önüne geçen “Post-Collision Braking System” gelişmiş güvenlik teknolojileri…

225 PS Güçle En güçlü Bir Tonluk Pick Up Amarok

Üç farklı güç seviyesinde sunulan yeni Amarok’un V6 motoru, özellikle hızlı tepkisi, güçlü torku ve özellikle düşük devirlerde gösterdiği yüksek çekiş gücüyle birlikte şaşırtıcı derecede düşük yakıt tüketimine sahip. Volswagen’in yakıt tasarrufu sağlayan BlueMotion teknolojisi de yeni Amorok’ta standart olarak sunuluyor.

1500 devirin altında elde edilen 450, 500 ve 550 maksimum tork seviyeleri ve 120 kW/163 PS, 150 kW/204 PS veya  en güçlü seçenek olan 165 kW/224 PS değerleriyle çıtayı yukarı taşıyarak bir tonluk pick up segmentinin de en güçlüsü oldu.

Yüksek hızlarda hem manüel hem de otomatik şanzımanların yüksek vitesleri motor devrini ve yakıt tüketimini aşağıda tutarken bu şekilde araç gürültüsüyle birlikte CO2 emisyonları da aşağı çekilmiş oluyor.

NEDC’ye (Yeni Avrupa Sürüş Çevrimleri) göre 8 ileri vitesli otomatik şanzımanlı yeni Amarok’un 100 kilometede karma yakıt tüketimi 7,6 litre dizel yakıt olarak dikkat çekerken km başına 199 gram CO2 emisyonu salını gerçekleştiriyor.

5,25 metrelik uzunlığu ve yan aylalarla birlikte 2,23 metre genişliğe sahip olan Amarok, klasik pick up ihtiyaçlarını karşılarken özellikle daha güçlü-sportif detayları ve off-road yetenekleriyle de SUV kullanıcılarının da ilgisini çekebilecek bir araç haline dönüşüyor.

Yeni Amarok her versiyonundaki yüksek güvenlik donanımlarıyla da dikkat çekiyor. Sadece sürücü ve ön tarafta oturan yolcu değil yan ve göğüs hava yastıklarıyla arkadaki yolcular da korunuyor. Etkileyici büyüklüğüne rağmen tam açılan kapıları ve A ve B sütunlarındaki tutamaklarla binmesi kolay olan Amarok’un iç tasarımında ise ilk olarak üst sınıf SUV’lerle yarışabilecek kalitede yatay tasarım dikkati çekiyor.

En Önemli Değişiklikler Aracın İç Tasarım ve Fonksiyonlarında

En Önemli Değişiklikler Aracın İç Tasarım ve Fonksiyonlarında

Aracın içindeki en önemli detay ise kapıdan kapıya uzanan ve aracın gösterge panosunu ikiye ayıran lake bar oluyor. Merkez konsolun en üstünde yer alan yeni bilgi/eğlence sistemi- opsiyonel olarak sunulan App Connect, Guide & Inform and Car Net gibi bağlantı teknolojileriyle akıllı telefon uygulamalar USB vasıtasıyla aracın dokunmatik ekranlı sistemine entegre olabiliyor. Guide & Inform ise online bağlantısıyla navigasyon sisteminin ifonksiyonunu anlık bilgilerin kullanımını aktarımını sağlayarak genişletiyor.

Yüksekliği ararlanabilir ve oldukça geri çekilebilen koltuğuile gerek baş boşluğu gerekse de yeterli diz mesafesi sunan Amarok’ta sportif yan destekler aha fazla konfor ve ergonomi sunuyor. Opsiyonel olarak elektrik kontrollü ön koltukların ergonomisiyle Alman Sağlıklı Sırt Kampanyası (Aktion Gesunder Rücken e.V.)  tarafından tavsiye ediliyor.

Çekme Kapasitesi 3,5 Ton

Daha önceki model gibi çift kabinli Amarok’un yük platformu bir adet Euro palet yerleştitrilebilirken bir tonun üzerine çıkan yük taşıma kapasitesine sahip. Amorok’un bazı versiyonları 3,5 tonluk yük çekme kapasitesine de ve 2,52 metrekarelik yükleme alanına sahip. Aracın gövde rengiyle aynı olan lansman modelinde yer alan ve kabinin önden arkaya uzun gösteren dinamik spor rayla birlikte Avrupa pazarında Amarok Aventura ismiyle satılacak.

4Motion Teknolojisi Amarok’ta

Volkswagen Amarok Yenilendi: Sınıfının En Güçlüsü Oldu

Farklı versiyonlarında tekerlek ölçülerinindeki artış ise aracın daha atik ve güçlü gününmesini sağlıyor. 20 inçlik alaşım jantlar gerçek zamanlı basınç ölçüm sistemi, geri görüş kamerası yardımıyla çalışan park mesafe kontrolü gibi teknolojiler de yer alıyor.

8 ileri tork konventörlü şanzımanlı ve bütün tekerleklerden sürekli tahrikli  4Motion kombinasyonun da satışa çıkan Amarok’un motoru 90 derecelil açıyla ilk olarak 2014 yılında Audi A6 ve A7 modellerinde kullanılmıştı.

Motor gücüne bağlı olarak Amorok’ta: geleneksel arkadan çekiş; arkadan çekişli 4Motion ve opsiyonel olarak 6 ileri manüel şanzımanlı önden kavramalı kombinasyonu; veya sürekli 4 çeker 4Motion sürüş ve Torsen diferansiyelli 8 ileri otomatik şanzımanlı üç farklı sürüş sistemi bulunuyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...