Ana Sayfa Manşet Türkiye Soğutucu Ünite Pazarında Dengeler DJ Cool İle Değişecek

Türkiye Soğutucu Ünite Pazarında Dengeler DJ Cool İle Değişecek

Türkiye Soğutucu Ünite Pazarında Dengeler DJ Cool İle Değişecek
Türkiye’de Toyota markasının distribütörlüğünü yapan ALJ Grubu, Japon iklimlendirme devi Denso ile birlikte İzmir’de ticari araç sektörüne yönelik soğutma sistemleri üretmek için kurulan fabrikanın resmi açılışını yaptı.

ALJ Holding Türkiye’deki üretime yönelik yatırımı, otomotiv yan sanayinde dünya devi olan Japon Denso ile İzmir’de gerçekleştirdi. Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde kurulan DJ Cool Klima ve Soğutma Cihazları üretim tesislerinin resmi açılışı ALJ Türkiye Başkanı Fady Jameel, ALJ Holding Türkiye CEO’su ve DJ Cool Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Denso Global Yönetim Kurulu Üyesi Masahiko Ito, ve DJ Cool Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Burak Beşer’in katılımı ile gerçekleşti.

Denso ve ALJ Holding’in Türkiye’deki üretime dönük ilk yatırımı olan DJ Cool Klima ve Soğutma Cihazları tesisleri, 5 bin metrekare arazi içinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip bulunuyor. Aylık 1.000 adet ünite üretim kapasitesine sahip tesislerde, Türkiye pazarının yanında ihracata yönelik üretim de yapılıyor.

Türkiye’de pek çok soğutucu ünite markası bulunmasına rağmen yapılan yatırım pazarın dengelerini değiştirebilecek nitelikte.

Soğuk Zincirin Taşıma Halkası

DJ Cool Genel Müdürü Burak Beşer sürdürülebilir hizmet kalitesi ile klima ve soğutma sistemleri sektörünün güvenilir çözüm ortağı olmayı amaçladıklarını belirterek “Bugün resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz bu fabrikamızda, yolcu taşımacılığında minibüsten başlayıp, otobüse kadar ulaşan yelpazedeki araçların yanı sıra gıda taşımacılığında 1.5 metreküpten başlayıp, 50 metreküpe kadar olan taze ve donuk ürün taşımacılığında kullanılan frigo araçlar ve medikal taşımacılığına uygun tüm ünitelerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, farklı sektörlerin özel projeleri için ihtiyaç duydukları ünitelerde yine bu çatı altında üretiliyor. Tüm bunlarla birlikte Dj Cool olarak müşterilerimize en yakın noktada hizmet verebilmek amacıyla servis yapılanmamız da durmaksızın sürüyor. Şu 15’i satış olmak üzere anda 70 noktada servisimiz bulunuyor” dedi.

Beşer, klima ve soğutucu ünite pazarını değerlendirirken “İlk yılımızda yaklaşık 2 bin 500 adetlik ünite satışı ile yüzde 10 Pazar payına ulaştık. 2015 yılı için hedefimiz 6 bin adet. Türkiye’nin önde gelen ticari araç üreticileri ile işbirliği yapıyoruz. Ortağımız Denso’nun teknik desteği ile mevcut mühendislik yeteneklerimizi daha iyiye getirerek teknolojik olarak çok iyi bir konuma geldik. Sanal simulasyon yeteneğimiz ile geliştirdiğimiz ve test ettiğimiz ünitelerimizi test odamızda gerçek koşullarda deneyerek çok kısa süre içerisinde amaca yönelik çözümler üretebiliyoruz. Yine kullandığımız teknolojik olarak önde komponentler ve yenilikçi tasarımlar ile cihazlarımızda hafiflik sağlayabiliyoruz.

Türkiye-Soğutucu-Ünite-Pazarında-Dengeler-DJ-Cool-İle-Değişecek-2

ATP İle Pazar Büyüyecek

Ayrıca ülkemizde ATP Konvansiyonunun yürürlüğe girmesi ile birlikte soğuk zincir taşımacılığı ile paralel olarak soğutucu ünite pazarının daha da artacağını düşünüyoruz. Bu potansiyelden yararlanırken aynı zamanda iç pazar olduğu kadar, Türki Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkeleri pazarları da ihracat hedeflerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Bozkurt: “DJ Cool sektörün en büyük markalarından biri olacak”

ALJ Holding Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, havalandırma ve soğutma sistemleri sektörünün önde gelen firmalarından olan Denso firması ile yapılan bu ortak yatırımın ALJ’nin Türkiye’de yatırım yapma konusundaki istekliliğini ortaya koyduğunu belirtti.  ALJ Group’un Türkiye’ye büyük önem verdiğini ve güvendiğini belirten Bozkurt şunları söyledi;

“Türkiye’ye 1998 yılında Daihatsu distribütörlüğünde giren ALJ Grubu, 2009’da Toyota’nın resmi Türkiye Distribütörü oldu. Ardından yine Türkiye’de tanınmış bir gruptan bir tüketici finansman şirketi alarak finansmanla ilgili bir yatırım yaptı. Bundan sonraki önemli adımlarımızdan bir tanesi de bugün içinde bulunduğumuz bu üretim tesisidir. Denso’yla olan bu birlikteliğimiz ile önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte sektörün en büyük firmalarından biri haline geleceği gibi hem de ülkemizin buradaki üretimiyle yurtdışındaki farklı pazarlarda temsil ederek ihracatımıza çok ciddi katkılarda bulunacağına inanıyorum”

ALJ Grubu olarak Türkiye’de yatırım yapmak için var güçleri ile çabaladıklarını sözlerine ekleyen Bozkurt “ALJ Grubu olarak ekonominin iyi ya da kötü gitmesi bizi hiç etkilemiyor. Türkiye’yi ekonomik potansiyel olarak çok beğeniyoruz ve yatırım yapmada öncelikli ülkeler listemizin başında bulunuyor” şeklinde konuştu.

Denso Global Yönetim Kurulu Üyesi Masahiko Ito ise ileri otomotiv teknolojisi, sistemlerinde dünyadaki belli başlı otomotiv imalatçıları için önde gelen bir tedarikçi olduklarını söyledi. Ito “Satış, ürün geliştirme, tasarım ve üretimde bölgesel ihtiyaçlara en uygun çözümleri sunmak için yerel müşteriler ve tedarikçiler ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Dj Cool, Türkiye’deki ikinci şirketimiz. ALJ ve Denso olarak, otobüs klimaları ve ticari araç soğutucuları üretimi için Dj Cool şirketini kurduk. Türkiye, otobüs üretim hacmi ile Avrupa’nın en büyüğüdür; bunun yanı sıra ticari araç soğutucuları ve traktör ve iş makinası kabin klimaları pazarı da oldukça büyüktür. Biz, bu sebeplerle Türkiye’deki tüm müşterilerimizi son derece cazip ürün ve hizmetler sunarak, memnun etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Beşer: “Merdiven altı üretimde eleme olacak”

Burak BeşerAçılıştan sonra yapılan basın toplantısında sorularımızı yanıtlayan DJ Cool Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Burak Beşer, Pazardan önemli bir pay almak istedikleri için rekabetçi bir fiyatlandırma politikası izlediklerini kaydetti. Beşer, “Ayrıca eş zamanlı olarak ürünlerimiz de küçük rakamlarla bu ülkelere ürünlerimi göndererek pazarın ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Bizim ürünlerimiz diğer ürünlere göre yüzde 10-12 daha hafif.  Kullandığımız komprasörler Denso’dan olacak. 3 ile 5 yıl içinde pazarın ilk 3 markasından biri olacağız. Perakende ve filolara yönelik özel çalışmalarımız var. Özellikle filolara özel tasarım yapabilecek kadar onlara önem veriyoruz. ATP’nin Türkiye’de uygulanmaya başlanmasıyla ülkemizin esas potansiyeli ortaya çıkacaktır. Bugüne kadar müşteri talepleriyle ve gönüllülük esasına göre gelişen soğuk taşımacılık artık olması gerektiği gibi kanunlara uygun olarak yapılacağı için Pazar büyüyecek ve bilinç artacaktır. Türkiye’de 20‘nin üzerinde marka var. Özellikle merdiven altı üretimde bir eleme olacaktır.

Denso Grup Toyota’nın En Önemli Tedarikçilerinden

Bir Japon markası olan DENSO, otomotiv sistemleri ve teknolojileri alanında dünyanın lider en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Başta Toyota ve Honda gibi markalar olmak üzere ana otomotiv sanayine ürünlerini sunuyor.

DENSO Şirketler Grubu’nun 35 ülkede sahip olduğu 200’den fazla şirkete 120 binden fazla çalışana sahip.2004 yılından beri Türkiye’de de üretim yapan Denso, otomotiv ısıtma ve soğutma sistemlerinde uzman bir firma olarak faaliyet gösteriyor. 2013 mali yılı global konsolide satışları 40 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşen firma 2004 yılından beri Türkiye’de üretim yapıyor.

Dj Cool

DJ COOL Klima ve Soğutma Cihazları, ALJ Holding ve Denso Grup ortaklığında 2013 yılında otomotiv ana sanayi, perakende ve filo pazarına bayiler kanalı ile klima ve soğutucu cihazlar imal ve satış amacı ile kuruldu. Aylık üretim kapasitesi 1.000 adet olan 3 bin metrekare kapalı toplam 5 bin metrekare alana kurulu fabrikada 50 kişi çalışıyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

İmsan Group Filosuna 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı Frigo Ekledi

Mardin merkezli uluslararası taşımacılığın öncü firmalarından İmsan Group, son yatırımı ile filosuna 8 adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı...