Ana Sayfa Manşet Enka ve Schmitz Türkiye Hedeflerini Büyütüyor

Enka ve Schmitz Türkiye Hedeflerini Büyütüyor

Enka ve Schmitz Türkiye Hedeflerini Büyütüyor
Türkiye pazarına olan ilgisini yoğunlaştıran Alman treyler devi Schmitz, Türkiye’de yerleşik hale gelirken verilen desteklerle birlikte satışlarını önemli ölçüde arttırdı.

Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen IAA Ticari Araç Fuarı’ndaki basın konferansında ülkemizdeki faaliyetlerini Türkiye ofisinden yürütmeye başladıklarını açıklayan Schmitz yetkililerinin ardından markanın Türkiye temsilcisi olan Enka Pazarlama yöneticileriyle bir görüşme yaptık.

Schmitz Enka İstanbul Bölge Satış Müdürü Kaan Kayral, markaya ilişkin sorularımızı yanıtlarken 2014 yılında atılan adımların Türkiye satışlarından bahsetti.

2014 Nisan ayından itibaren Schmitz yetkililerinin, Türkiye’de Schmitz markasına olan teknik desteklerini satış, promosyon gibi desteklerini arttırmak amacıyla Enka Pazarlama ofisinde stabil hale geldiğini söyleyen Kayral, eğitim ve Schmitz’in altyapı teknik sistemlerini açmaları gibi adımlarla başlayan sürecin kendilerine çok faydası olduğunu belirtti

Kaan KayralFrigorifik ve tenteli treyler pazarının 2013 yılına göre neredeyse aynı seviyede kalmasına rağmen Enka ve Schmitz olarak pazar paylarını ortalama yüzde 70 arttırdıklarını vurgulayan Kayral, amaçlarının 2015 yılında yüzde 30-35 oranında satışlarını arttırmak olduğunu kaydederek, “2014 yılında 500’e yakın treyler satışı yaptık. Bunun yarısından fazlası frigorifikti. 2015 yılında 700 adetlik bir satış hedefliyoruz” dedi.

Schmitz’in 1892 yılından beri süregelen deneyim ve teknolojisiyle Avrupa’nın açık ara önde gelen treyler markası olduğunu aktaran Kayral, Türkiye’deki yerel şartların daha farklı olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi: “Türkiye içinde bile bazı bölgelerde yapılan taşımacılıkta daha farklı özelliklere sahip treylerlere ihtiyaç duyulabiliyor. Ayrıca yerli markalarla rekabette çok fazla. Bütün bunlar bir araya gelince Enka ve Schmitz tarafları markanın burada olmasının bir sinerji yaratacağı düşünülerek bu adımı atlar. Bunun da ilk sonuçlarını aldık. Türkiye’de yılda yaklaşık 10-12 bin adet treyler satıldığını düşünürsek, bu rakamlar ülkemizi Avrupa’nın en büyük treyler pazarlarından biri yapıyor. Schmitz de Türkiye pazarına büyük önem veriyor ve bu ilgisini de verdikleri bu destekle pekiştiriyor.”

Schmitz Soğutucu Üniteli Araç Sayısı Bine Ulaştı

Schmitz’in en büyük artılarından birinin AR-GE’ye yaptıkları yatırım olduğunu ileten Kayral, markanın sıfır kaynaklı şasi üretimine geçtiğine söyleyerek kaynaklı şasinin metali zayıflattığı ve kaynaksız şasinin faydasının daha fazla olmasından dolayı bu şasi geliştirildiğini açıkladı. Bu sistemin Almanya’daki fabrikanın yanı sıra Çin’deki fabrikaya da kurulduğunu hatırlatan Kayral, “Schmitz dünyada kendi soğutucu ünitesini üreten bir marka. Avrupa’da binin üzerinde araçta Schmitz markalı dizel soğutucu ünite müşteriler tarafından kullanılıyor. İlerleyen dönemlerde Schmitz markalı soğutucular ülkemizde de kullanılmaya başlanacaktır” dedi.

Schmitz Markalı Akslar 6 yıl ve 1 milyon Kilometre Garantili

Schmitz markalı treyler aksları yine markanın kendi üretimi oluğunu da belirten Kayral, Schmitz markalı dingillerin birçok açıdan kullanıcıya fayda sağladığını da ifade ederek,  şunlaru söyledi: “Soğutma yapısı daha farklı, çalışmam sıcaklığı daha düşük ve 6 yıl ve 1 milyon kilometreye kadar garanti veriliyor. Schmitz akslı treylerler Türkiye’de bir süredir kullanılıyor ve müşterimizden olumlu dönüşler alıyoruz. Müşterilerimizin farklı aks taleplerini de dikkate alıyoruz ancak müşterilerimizin Schmitz markasının arkasındaki teknolojiye duyduğu güvenle bu yöndeki talep yüzde 5’i geçmiyor.”

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...