Ana Sayfa Yan Sanayi Türkiye’de Yatırıma Başlayan SAF Holland Serin Treyler İle Tedarik Anlaşması İmzaladı

Türkiye’de Yatırıma Başlayan SAF Holland Serin Treyler İle Tedarik Anlaşması İmzaladı

Türkiye’de Yatırıma Başlayan SAF Holland Serin Treyler İle Tedarik Anlaşması İmzaladı

Türkiye’de fabrika kurarak yerli üretime başlayacağını açıklayan SAF Holland, Serin Treyler ile bir anlaşma imzaladı ve markanın aks konusundaki tedarikçisi oldu. 

Türkiye pazarında etkinliğini artırmayı hedefleyen SAF Holland, Düzce’de kurulacak tesisin üretime geçmesiyle birlikte Ortadoğu, Güney Afrika ve Asya ülkelerine ihracat gerçekleştirecek. Bu süreçte Türkiye’nin en büyük treyler markalarından biri olan Serin Treyler ile tedarik anlaşması da yapan SAF Holland, Türkiye’ye olan inancını gösterdi

Serin Treyler ve Saf Holland arasındaki anlaşmanın imza törenine, Serin Treyler Yönetim Kurulu Üyesi Recep Serin,  Saf Holland Avrupa Asya Başkanı Alexander Geis ve Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu katıldı.

SAF Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, imza töreni öncesi  yaptığı konuşmada, 2010 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Saf Holland’ın  2016 yılında pazar payını 4 kat arttırdığını vurguladı.

Azizoğlu: “2020’de 1 buçuk milyar Avro ciro hedefliyoruz”

Türkiye’de ithal aks pazarında mevcut paylarının yüzde 50’ye ulaştığını belirten Azizoğlu, Saf Holland’ın 2015 yılında 1 milyar Avro ciro elde ettiğini ve 2020’de 1 buçuk milyar Avro ciro öngördüklerini söyledi.

Azizoğlu, “Hedefimiz; pazar payımızı daha da artırmak, büyük filolardaki yerimizi sağlamlaştırmak. Türkiye’deki firmaların önemli bir kısmı asklarımızı tercih ediyor. Ürünümüzün hafif olması, bakımının olmaması, servislerin çok yaygın olması filolara ve taşımaya büyük avantajlar sağlıyor.  Türkiye’de 35 noktada servis hizmeti veriyoruz. Özellikle son 5 yıldır Kendimizi kanıtladığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda da iddialı hedeflerimiz var” dedi.

Türk treyler pazarında 2016’nın ilk aylarından itibaren yüzde 35 düşüş yaşandığını  belirten Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunın sebepleri arasından Euro 6’nın devreye girmesi, fiyatların yüksek olması ve çekici satışlarının düşmesinin büyük etkisi oldu. Bunun etkisini ciddi anlamda hissediyoruz. Pazar, 2017’nin ilk aylarından itibaren tekrar toparlanacaktır. Çekici ve treyler ürünleri piyasada eskimeye başladı bundan dolayı 2017’de bir hareketlenme bekliyoruz. 2017 yılının ilk aylarından itibaren pazarın toparlanarak yüzde 10 büyüyeceğini öngörüyoruz”

Düzce’de kurulacak tesis hakkında bilgi veren Azizoğlu, “Türkiye’de üretilecek aks Almanya’nın birebir aynısı. HErşeyiyle yeni bir fabrika, bütün ekipmanlarımız yeni.  Türkiye’nin de burada iyi bir sınav vereceğini düşünüyorum.  İki vardiyalı olarak dolu dolu çalışacağız. Genel merkezimiz de Düzce olacak.  SAF Holland’ın Almanya’dan sonra ikinci büyük bölgesel fabrikası Türkiye’de Düzce’de faaliyete geçecek ve buradan üç kıtaya ürün ihracatı yapılacak. Türkiye dışında ürünlerimiz İran, Suudi Arabistan, BAE, Güney Afrika, Malezya, Güneydoğu Asya ülkelerine ihraç edilecek” dedi.

Geis: “Türkiye’ye inanıyoruz. Geçmişte de inandık, gelecek için de inancımız tam”

Uzun görüşmelerden sonra Serin Treyler ile Türkiye pazarında anlaştıklarını ve kendilerine tedarikçi olmaya karar verdikleri kaydeden SAF Holland Avrupa ve Asya Başkanı Alexander Geis, “Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Hem büyük bir pazar aynı zamanda Ortadoğu içinde bir kapı. Türkiye’ye bir fabrika kurmaya karar verdik.  Aylardır bu projenin üzerinde çalışıyoruz. Ocak ayından itibaren üretime başlayacağız. Biz Türkiye’ye inanıyoruz,  pazarının büyüklüğüne inanıyoruz geçmişte de inandık,  gelecek için de inancımız tam. Türkiye’de yaklaşık 15 bin metrekarelik bir fabrika alanımız var. Önümüzdeki süreçte Güney Afrika, Asya ve Ortadoğu’ya Türkiye’den aks üretip vereceğiz.”

Alexander Geis,  yatırım için neden Türkiye’yi seçtikler
ini ise şöyle açıkladı: “Yatırım için beş aday ülkemiz vardı. Bunların arasında Romanya ve Bulgaristan’ın olduğu Avrupa ülkelerini yanı sıra Ortadoğu ülkeleri de bulunuyordu. Türkiye’nin kalifiyeli-eğitimli insan kaynağını gördük. Türkiye bizim için en önemli pazarlardan bir tanesi. Türk ekonomisine bu manada katkıda bulunmak istiyoruz. Ocak ayında üretime başlayacağız. Toplamda 100 çalışanımız olacak.  Personel alımı ve  işe alınan personelin Almanya’daki eğitimleri devam ediyor. Bu yatırımımız ile Türkiye’deki pazar payımızın da artacağını öngörüyoruz”  açıklamasını yaptı.

Serin: “Dingil üretimini bu yıl sonu itibarıyla bırakıyoruz”

Serin Treyler Yönetim Kurulu Üyesi Recep Serin ise atılan imzayla ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Biz 33 yıldır treyler sektörünün içinde olan bir firmayız. 40 yıldır da kendi dingilimizi üretiyoruz. Geldiğimiz noktada üretimler ve adetler çok büyüdü. Artık tek noktaya odaklanmamız gerekti. Sadece treylere odaklanmak istedik. Dingil üretimini bu yılsonu itibarıyla bırakıyoruz. Bunun için de profesyonel iyi bir tedarikçiye ihtiyacımız vardı. Yerli üreticilerle de görüştük ama belgelendirme, kalite olarak bizlere yeterli gelmedi. SAF Holland’ın uluslararası bir firma olarak yedek parça ile ulaşılabilirliği ve marka bilinirliği üst düzeyde. Türkiye’de üretiliyor olması da bizim maliyetlerimizi düşürmemiz açısından çok önemli avantaj yarattı” dedi.

Treyler Pazarı Küçüldü

Türkiye İstatistik Kurumundan (TUİK) aldıkları rakamlara göre ilk 6 ayda treyler pazarının yüzde 25 daraldığını vurgulayan Serin, “Serin Treyler, yılın ilk altı ayında pazarın daralmasına karşın paylarını yüzde 1.5 oranında artırdı. İhracatımızı ise yüzde 40 artırdık. Bu da bizim treylere odaklanma konusundaki kararımızı destekliyor. Piyasada ki güçlü yerimizi korumaya devam ediyoruz. Türkiye’de yapılan bu tür yatırımların Türk treyler sektörünün önünü açıyor ve sektörün büyümesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Mercedes-Benz Türk Kamyon Servis Hizmetlerinde Yeni Avantajlar Sunuyor

Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz markalı kamyon kullanıcılarına, yetkili servislerindeki kaporta & boya atölyelerinde yaptığı harcamalar doğrultusunda, bir sonraki...
Reklam
Reklam