Ana Sayfa Manşet Uzun Treyler Testlerine LNG’li Iveco Katkısı

Uzun Treyler Testlerine LNG’li Iveco Katkısı

Reklam

Uzun Treyler Testlerine LNG’li Iveco Katkısı

Doğal gaz teknolojilerine olan ilgisine devam eden Iveco, Avrupa ülkelerinin gündeminde olan 18 metrelik treyler-çekici kombinasyonuyla verimlilik testlerine katkı sağlıyor.

Yakıt tüketimi, karbondioksit salınımı ve trafik yoğunluğunu düşürme ihtiyacı ulaşımda verimliliği oldukça önemli kılıyor. Iveco bu konuda yenilikçi ve verimli bir çözüm sunuyor: Doğal gaz teknolojisinin potansiyelini ve 18 metre uzunluğunda araçların verimliliğini birleştirmek.

Avrupalı lojistik şirketi olan SMET ile birlikte çalışan Iveco iki verimli çevreci çözümü birbirine entegre ederek 18 metrelik LNG’li bir Stralis yapmayı denedi.

Sonuçlar beklentilerin üstündeydi: 18 Metrelik LNG çözümü geleneksel dizel çözümüne oranla hem çevresel anlamda hem de toplam sahiplik maliyeti anlamında.belirgin faydalar sağladı.

SMET ile çalışırken Iveco, gerçek alan testleri yapma fırsatı buldu ve taşınan malların ortalama maliyetindeki düşüşü değerlendirdi. İki şirket birlikte 18 metre uzunluğunda kamyonların yola olan uyumunu ve park kabiliyetlerini ölçtü; ölçümler yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımındaki azalmayı da gösterdi.

Uzatılmış Treyler İtalya’nın da Gündeminde

İtalya Altyapı ve Ulaşım Bakanlığı tarafından Temmuz 2008’de onaylanan Progetto DICIOTTO, ( “Proje 18”) ANFIA (İtalya Otomotiv Sanayi Derneği) tarafından mafsallı araçların şimdiki standart olan 16,5 metreden 18 metreye çıkarılmasının ulaşım üzerindeki verimliliğini test etmek için başlatıldı.

Treylerler, standart araçlara oranla 1,5 metre uzatıldı, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde manevra aks yükleri de dâhil olmak üzere diğer tüm özellikler aynı bırakıldı. Progetto DICIOTTO ile ulaşılan sonuçlar deneme araçlarında ulaşım verimliliğini neredeyse yüzde 10 oranında arttırdı.

Benzer denemeler diğer Avrupa ülkelerinde de sürmekte: Almanya’da bu şekilde 300, Birleşik Krallıkta 1800 araç dolaşımda. Çek Cumhuriyetinde de dolaşımda olan araçlar var.

Iveco Marka Müdürü Pierre Lahutte: “Iveco ve SMET’in 18 metrelik LNG’li Stralis konusundaki testi ortaklığı kazanan kombinasyonu kesin şekilde kanıtladı ve Iveco’nun sürdürülebilir hareketlilik konusundaki rolünü perçinledi” dedi.

Bugün doğal gazla çalışan ticarî araçlar konusunda Iveco, dolaşımda olan 14,000 hafif, orta ve ağır aracı ve otobüsleriyle lider konumunda. Bu tür bir aracı kullanmanın hem çevresel sürdürülebilirlik hem de kârlılık anlamında birçok avantajı var. Salınımlar konusunda doğal gazlı araçlar, dizel Euro VI araçlara göre daha çevreci. Doğal gaz, parçacık (Dizele göre -%95) ve nitro oksit (Dizele göre -%35) salınımında oldukça minimal. Ekonomik sürdürülebilirlik anlamında bu araçlar Toplam İşletme Maliyetini yüzde 10’a kadar azaltıyor. Doğal gaz dizele oranla daha ucuz olduğundan yakıt harcamalarını yüzde 40’a kadar azaltabiliyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR