Ana SayfaManşetYeni Renault Trucks T Daha Tutumlu Daha Verimli

Yeni Renault Trucks T Daha Tutumlu Daha Verimli

Yeni Renault Trucks T Daha Tutumlu Daha Verimli
Renault Trucks T serisinin 2016 versiyonu, şaside ve güç aktarma organlarında yenilik sunarak hem tüketimi ekstra yüzde 2 oranında azaltıyor hem de taşıma kapasitesini 114 kg arttırıyor. Bu yeniliklerle birlikte GPS ile öngörülü bir sürüş kontrol sistemi olan Optivision da kullanıcılara sunuluyor.

2013 yılında Renault Trucks T, Renault çekicilerde yeni bir dönem başlattı. Araç, 2015’te Uluslararası En iyi Çekici (International Truck of the Year 2015) seçilerek, kalite ve yakıt verimliliğiyle müşterilerin favorisi haline geldi. Şimdi ise Renault Trucks, bu başarı ile kalmak yerine sunduğu verimliliği bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Renault Trucks Uzun Yol Araçlar Müdürü Sophie Rivière konu ile ilgili olarak; “Müşterilerden aldığımız geri bildirimler, bize T’nin yakıt verimliliği ve sürüş kalitesi bakımından olağanüstü bir performans sunduğunu gösteriyor. Müşterilerimizin işletim maliyetlerinde daha tasarruflu olmalarını sağlamak için üç noktaya odaklandık: yakıt tüketimini azaltmak için araç aerodinamiklerinin iyileştirilmesi, taşıma kapasitesinin arttırılması için ağırlığın azaltılması ve GPS navigasyon sistemi ile çevre dostu sürüşün teşvik edilmesi” dedi.

Aerodinamiklerin iyileştirilmesi, deneysel Optifuel Lab 2 aracı üzerinde gerçekleştirilen son çalışmadan ilham alınarak oluşturuldu. Bu çalışmanın sonucunda da, tamponun altında opsiyonel bir spoyler sunan T 2016 ortaya çıktı.

Şaside ise ağırlıkta tasarruf büyük bir öncelik haline geldi. Birkaç bileşen tekrardan tasarlanarak veya daha hafif hale getirilerek, müşterinin taşıma kapasitesi arttırıldı. Örneğin, yeni tahrik şaftı ve havalı süspansiyondaki iyileştirmeler aracın ağırlığını birkaç kilo azalttı. Öte yandan müşterilerin, çekicilerini alüminyum beşinci tekerlek ile donatma olasılığı da bulunuyor.

Çekicide yapılan iyileştirmelerin yanı sıra Renault Trucks, yakıt tüketimini azaltmak amacıyla tasarlanmış hizmetler de sunuyor. Bu hizmetler, GPS ile bağlantılı çalışan öngörülü bir sürüş kontrol sistemi olan Optivision’u da içeriyor. Bu özellik ile vites geçişleri, ivmelenme ve aracın hız stratejisi, takip edilen yol ile uyumlu olacak şekilde ayarlanabiliyor. Sophie Rivière açıklamasında; “Örneğin; yokuş aşağı bir yola geldiğinizde sistem, çekicinin ataletini azami derecede kullanıyor. Yokuşun en doruk noktasına ulaştığınızda ise ardından yokuş aşağı bir yolun geldiğini bildiği için sistem, en yüksek ve en ekonomik viteste kalıyor. Sistem, her yolculukta takip edilen rotayı sadece bir çekicide değil, aynı yolu izlemiş olan tüm Optivision’lu araçlarda kaydediyor. Böylelikle çekici o rotayı ilk defa izlese bile, eğer söz konusu rota geçmişte başka bir Optivision’la donatılmış araç tarafından kullanıldıysa sistem, bunu algılıyor ve yakıt ekonomisi sunuyor. Fuel Eco paketini (güç önleme modu, ekonomik cruise kontrollü Optiroll serbest sürüş modu kontrolü, devreden çıkarılabilir hava kompresörü, değişken akışlı direksiyon pompası ve otomatik motor durdurma) Optivison ile birleştiren Fuel Eco+ paketi ile nakliyeciler, bu çekicilerin yakıt tüketiminde yüzde 5’e varan oranda tasarruf sağlayabiliyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...