Ana Sayfa Manşet Yerli Üretimle Krone Pazarın Yüzde 16’sına Sahip Oldu

Yerli Üretimle Krone Pazarın Yüzde 16’sına Sahip Oldu

Krone-Ailesi

Krone’nin en modern tesisi Krone Doğuş Treyler’in İzmir-Tire’de faaliyete geçmesinin ardından Krone, 2013 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 115 büyüme göstererek bin 452 adet yarı römork satışı gerçekleştirdi.

Avrupa’nın en büyük yarı römork üreticilerinden olan ve Doğuş Otomotiv bünyesinde Türkiye’de üretim, satış ve satış sonrası hizmetler faaliyetlerini sürdüren Krone, 2013 yılında Türkiye pazarında 1.452 adet satış gerçekleştirerek, önceki yıla oranla satışlarında 115’lik bir büyüme gösterdi. Pazar payını da geçtiğimiz yıla göre 6 puan artıran Krone, tenteli treyler, soğutucu üniteli kapalı kasa yarı-römorklar, konteyner taşıyıcılar, üst yapılı platform tipi römorkların yer aldığı pazarda yüzde 16’lık paya ulaştı.

Doğuş Otomotiv Krone Genel Müdürü İlhami Eksin ve Krone Satış Müdürü Mert Benli düzenlenen bir toplantıyla Krone’nin 2013 yılı faaliyetleri ile satış rakamları 2014 planlarını da basın mensuplarına aktardı.

Doğuş-Otomotiv-Krone-Genel-Müdürü-İlhami-EksinDoğuş Otomotiv Krone Genel Müdürü İlhami Eksin, 2013 yılının değerlendirme toplantısında, 2013 yılında TREDER ve TAİD derneklerinin verilerine göre toplam 5 markaya ait 8 bin 923 adet treyler satışı gerçekleştiğini belirterek “Bu veriler doğrultusunda, Krone markamız geçtiğimiz sene yüzde 10 olan payını yüzde 16’ya çıkarmıştır. Yerli üreticiler arasında kendi üretim segmenti satışlarında en fazla satış yapan ikinci firma olmuştur. Bu başarıda İzmir’in Tire ilçesinde faaliyet gösteren Krone Doğuş Treyler üretim tesisinin rolü büyüktür, böylelikle markamız müşterisine artık çok daha yakın olmanın avantajını kullanmıştır.” dedi.

Yıl değerlendirme toplantısında 2013 yılı başında hizmete giren Krone Doğuş Treyler fabrikasının henüz 1 yaşını doldurmuş olmasına rağmen aktif ürün gamını son 6 ayda çeşitlendirdiğini de söyleyen Doğuş Otomotiv Krone Genel Müdürü İlhami Eksin şunları söyledi: “Krone’nin 4’ü Almanya’da, biri Türkiye’de olmak üzere 5 adet üretim tesisi bulunuyor. Türkiye’deki fabrikamızda  2013 yılında 1.346 adet tenteli treyler üretilmiş ve her biri  Türkiye ve ihraç ettiğimiz pazarlarda beğeniyle karşılanmıştır. 2013 yılı başında Krone Doğuş Treyler’in açılmasının ardından, Krone Almanya ve Doğuş Otomotiv’in uzun süredir üzerinde çalıştığı, ortak pazar verilerinden oluşan ürün geliştirme ve AR-GE çalışması hayata geçmiştir. Tüm üretim tesislerinde kataforez havuzları ve toz boyama sistemleri mevcut olan Krone markasının en modern teknolojiye sahip olan fabrikası Krone Doğuş Treyler’dir. Kataforez ve çinko fosfat havuzlarında kaplanan her bir ürün, toz boya kabinlerinde istenilen renkte boyandıktan sonra, 10 yıl süreyle pastan kaynaklı çürüme ve dökülmelere karşı dayanıklı hale gelmektedir. Krone markasının tüm treyler üretim tesislerinin toplam üretim kapasitesi 50 bin adedin üzerindedir. Krone markası, Türkiye pazarındaki tesisine büyük önem vermektedir.  Zira bu pazar, Krone için Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarlarına açılan bir kapıdır.”

Toplantıda, 2013 yılı satış rakamlarına bakıldığında Ro-Ro, tren, karayolu kombine taşımacılığında kullanılan “Huckepack” tip yarı römorklara yoğun bir talep olduğunu dile getiren Doğuş Otomotiv Krone Satış Müdürü Mert Benli  “Geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’de oldukça ender kullanılan bu taşıma şekli, 2013 yılında birçok uluslararası nakliye firması tarafından rağbet görmüştür.  Özellikle gün geçtikçe artan karayolu taşıma maliyetleri, firmaları bu yönde yatırım yapmaya yönlendirmektedir. Ayrıca bu taşıma şekli ile firmaların müşterilerine hızlı bir teslimat olanağı sağlaması kombine taşımacılığına olan ilgiyi artırmaktadır. 2013 yılındaki satışlarımızın yüzde 60’ını bu model oluşturmaktadır” şeklinde konuştu. Benli, bu taşıma şekliyle karayolu kullanımı minimuma indiği için doğaya mümkün olduğunca az miktarda CO2 salınımı yapıldığını ve gürültü kirliliğinin de önüne geçildiğini kaydetti.

Mert Benli konuşmasında 2013 yılında, Krone Doğuş Treyler fabrikasında lojistik ve uluslararası taşımacılık yapan firmaların yoğunlukla kullandığı Profi Liner-2, Mega Liner-HP, çelik veya alüminyum kapaklı Platform römorklar, konteyner taşıyıcı Box Liner römorkların üretildiğini ve satışa sunulduğunu belirtti.

Krone’den Yeni Modeller Geliyor

Benli, 2014 yılında ise yeni şasi tasarımına sahip Profi Liner-65 ve Profi Liner-55’in üretileceğini ve satılacağını söyleyerek “Bu ürünlere ilave olarak “Eltu-6” modeli olarak adlandırdığımız, 16 kilitli, değişken uzunluk ölçülerinde kullanılabilen, 20’lik konteynerin rampaya yanaşmasını sağlayan römork olan Box Liner’ın üretilmesi ve satışı planlanmaktadır. Ayrıca, Almanya fabrikamızda üretilen frigorifik tip römorkumuz Cool Liner modellerimizin satışına devam edilecektir.” diye konuştu.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam