Ana Sayfa Ticari Araçlar ZF Grubu Otobüs Ve Kamyonlar İçin Geliştirdiği Yenilikçi Ürünlerini Tanıttı

ZF Grubu Otobüs Ve Kamyonlar İçin Geliştirdiği Yenilikçi Ürünlerini Tanıttı

ZF Grubu Otobüs Ve Kamyonlar İçin Geliştirdiği Yenilikçi Ürünlerini TanıttıFuarda bugüne kadar sadece kamyon ve çekiciler için ürettikleri ürünleri sergileyen ZF, bu sene ilk kez otobüs grubuna ait ürünlerin de yer aldığı bir stant ile temsil edildi.

Kamyon grubu adına ZF Friedrichshafen AG’den satış müdürü Bernd Schraff’ın katılacağı fuarda ağır ticari araçlarda yaygın olarak kullanılan manuel şanzımanlar Ecosplit, Ecomid ve otomatik şanzıman ZF AS Tronic tanıtıldı.

Otobüs grubu adına ZF Friedrichshafen AG’den satış müdürü Gerhard Hofbauer katılacak ve fuar standında şehir içi otobüsler için 6 vitesli tam otomatik şanzıman ZF Ecolife ve şehirlerarası otobüslerde kendisini kanıtlamış AS Tronic şanzıman ailesinin şehir içi hafif otobüsler için üretilmiş yeni üyesi AS Tronic Lite sergilenecek. Ayrıca AVE 130 elektrikli alçak taban araçlar için üretilmiş olan Elektro-portal aks sergilenen yenilikçi çözümler arasında.

Tanıtılan başlıca ürünler:

AS Tronic :

Batı Avrupa’da trafiğe çıkan uzun yol kamyonlarının ve şehirler arası otobüslerin %50’den fazlasında AS Tronic şanzımanlar kullanılmaktadır. Bu başarısının arkasında AS Tronic’in yakıt tasarrufu üzerindeki olumlu etkisi vardır. Çift pedal teknolojisi sayesinde şanzıman şoförün müdahalesine gerek kalmadan vitesleri otomatik olarak en doğru devirlerde değiştirerek motorun en uygun biçimde çalışmasını sağlar. Bu sayede şoför yola daha fazla konsantre olabilir. 12 vites kademesiyle 1600 Nm ila 3100 Nm tork üreten motorlarda kullanılır.

AS Tronic Lite:

AS-Tronic şanzıman ailesinin orta sınıf kamyon ve otobüsler için geliştirilmiş 6-vitesli otomatik şanzımanıdır. AS-Tronic şanzımandan en belirgin farkı, hava basıncı yerine, elektro-hidrolik kumanda ile kontrol edilebildiği için, hava kompresörü bulunmayan küçük araçlarda da kullanılabilmektedir. Ürünün ayrıca ZF HyTronic Hibrit çözümü de mevcuttur.

Ecolife :

6 vitesli tam otomatik şanzıman ZF-EcoLife hassas kademelendirilmiş tahvil oranları sayesinde motor her kullanım durumunda düşük devir aralığında çalıştırılabilir. Standart donanımdaki TopoDynLife vites değişim programı, yolun topografik durumuna ve otobüsün yüküne göre olabildiğince uygun vites kademesini seçerek yakıt tasarrufuna katkı sağlar. Ecolife özellikle duraklardaki gürültülü kalkış sırasında aracın çıkardığı sesi hissedilir şekilde azaltır. Çift soğutucuya sahip Ecolife, Euro 6 normlarına uyumludur.

AVE 130 :

13 tonluk azami aks yükü ve 2×120 kilowatt’lık bir motor gücü ile alçak tabanlı aks, büyük şehir içi otobüsler için uygundur. Tekerlekler, iki kademeli bir tahvil oranına sahip su soğutmalı asenkron motorlarla tahrik edilmektedir. AVE 130’un az kayıplı elektrikli direkt tahrik sistemi ile birlikte seri hibrit işletmesi geleneksel dizel tahrik sistemlerine göre %30’a varan yakıt tasarrufuna olanak sağlamaktadır. Şimdiye kadar 200 adet elektrikli portal aks muhtelif araçlarda yaklaşık 4 milyon kilometrelik toplam kullanıma ulaşmıştır. Bunun büyük kısmı, AVE 130’un küçük bir dizel jeneratörle birlikte seri hibrit şeklinde kullanıldığı körüklü otobüslerde gerçekleştirilmiştir. 2013 yılı sonuna kadar dünya çapında çok sayıda projede uygulama alanı bulacaktır.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...