Ana Sayfa Ticari Araçlar 8.5 Tonluk Fuso Canter Hafif Kamyonda Dengeleri Değiştirecek

8.5 Tonluk Fuso Canter Hafif Kamyonda Dengeleri Değiştirecek

8.5 Tonluk Fuso Canter Hafif Kamyonda Dengeleri Değiştirecek

Türkiye’de 30 yıldan beri 80 bin adet satılan Mitsubishi Fuso Canter, 8.5 tonluk yeni modeli TF B85 ile 2014 yılında 2 bin adetlik satış rakamına ulaşarak 3.5 ton üzeri hafif ticari araçlar segmentinde yüzde 30 pazar payı hedefliyor.

Segmentinin en fazla kazandıran aracı olma iddiasını taşıyan Canter, yeni modeli TF B85 ile hafif ticari araç müşterilerinin tonaj beklentisini karşılıyor. Yeni Canter TF B85, rakiplerine göre daha hafif şasisi ve TF B75 modeline göre bir ton artırılan taşıma kapasitesi sayesinde müşterilerin tonaj ihtiyaçlarına cevap veriyor. Güçlendirilmiş şasi, geniş ön tampon, ilave yan dikiz aynaları ve şanzıman seçenekleri ile Mitsubishi Fuso Canter TF B85 hafif ticari araç sınıfına yeni bir soluk getiriyor.

Yeni Canter TF B85’an tanıtımı ve test sürüşünde basın ile bir araya gelen Temsa Satış ve Pazarlama Direktörü Eşref Zeka, Fuso Canter’in 1963 yılında banttan çıktığı tarihten bu güne 8 jenerasyonu geride bıraktığını hatırlattı. 2012 yılı Ağustos ayında Canter’in 8’inci jenerasyonun lansmanını Türkiye’de gerçekleştirdiklerini ifade eden Zeka, Canter’in bu kadar çok tutulmasının nedenlerini şu şekilde sıraladı: “Ürün kendini zaten gösteren bir ürün bunun yanında Fuso’nun da Temsa olarak bizim de bir stratejimiz var. Biz sadece ürün satmıyoruz, müşterimizin işine değer katacak bir iş modeli sunuyoruz. Canter’e baktığımızda üç temel özellik öne çıkıyor. İlki yakıt; işletme giderleri içerisinde yakıtın payı çok büyük. Her 8 jenerasyonda da Canter modeli yakıt konusunda hep ön sırada oldu. İkinci sırada sağlamlık ve dayanıklılık özelliği var. 8’inci jernerasyon yapılırken 3 milyon km test gerçekleştirildi. Bu

Zeka: “Tonaj ihtiyacını karşılarken yakıt tasarrufu da sağlıyoruz”

Fuso Canter’in 85.5 tonluk TF B85 modelinin ise Türkiye’de çok önemli bir açığı kapatacağını ifade eden Zeka, “TF B85 ile 5-6.5 ton yük taşıyacak olan pazara en uygun ürünü sunduğumuzu düşünüyoruz. Özellikle 2010 öncesinde hep 7.5 ton azami ağırlığı olan araçlar ön plandaydı, sonrasında tonaj kontrolleri ile talep 10 tona kadar yükseldi. 2010 öncesinde esas pazarı domine eden 7.5 ton anaçların satışları da düştü. Pazarın tonaj ihtilacı vardı ve firmalar da bu ihtiyacı karşıladı. Ancak bu ihtiyacı karşılarken önemli bir nokta da yakıt tüketimiydi. Bizim bu segmente giriş amacımızda tonaj ihtiyacını karşılarken yakıt tasarrufu ile işletme giderlerini aşağı çekmek vardı” diye konuştu.

Aracın hafifliğine de dikkati çeken Zeka, boş ağırlığı rakiplerine göre daha düşük olan Fuso Canter’in hafifliği sayesinde taşıma kapasitesini arttırdığını ve 10 tonluk araçlar ile hemen hemen aynı tonajı yakaladığını vurguladı. Hafifliğin çok delikli bir yapısı olan yeni şasiden geldiğini söyleyen Zeka, bu yeni şasinin üstyapı için de çok uygun hale geldiğini belirtti.

Yakıt Tasarrufu Müşteriye Kazandıracak

Yakıt tasarrufu ile ilgili olarak belirli rakamlar aktaran Eşref Zeka, Canter TF B85in yüzde 20-25 arasında yakıttan tasarruf sağladığını kaydederek, “ 1 yılda ortalama 50 bin km yol yapıldığında 8 bin TL civarında bir maliyet tasarrufu sağlanıyor, 10 aracı olan bir filo için bu rakam 80 bin TL oluyor yani filoya yeni bir araç katabiliyorsunuz. 5 yıl kullanılırsa 5 yeni aracı alıp filonuza eklersiniz. Canter, işletme giderleri olarak baktığınızda çok ciddi bir tasarruf sağlıyor” şeklinde konuştu.

Otomatikleştirilmiş vites sistemi olan Duonic şanzımanlı Yeni Canter’in, üstün performans, konfor ve kesintisiz hızlanma avantajlarının yanında yakıt tasarrufu getirdiğini söyleyen Eşref Zeka, düz vites mantığı ile çalışan otomatik bir vitesin, yokuş yukarı kalkarken kaydırmazlık özelliği olduğunu belirtti. Eco Mod seçeneği ile de yakıt tasarrufunun maksimize edildiğini söyleyen Zeka, Eco Mod seçildiğinde aracın sunduğu yakıt tasarrufuna ek olarak yüzde 8 daha fazla yakıt tasarrufu sağladığını hatırlattı. Zeka, Türkiye’de sattıkları araçların yüzde 20’sinin Duonic şanzıman olduğunu ifade ederek alışkanlıkların değişmesinin zaman alacağını ve ileride bu oranın artmasını beklediklerini açıkladı.

TF B85’in uzun ve kısa şasi ve her ikisinin düz vites ile Duonic modelleri olmak üzere 4 farklı model seçeneği ile pazarda yer alacağını kaydeden Zeka, Canter 8.5 ton’un hedef pazarlarından söz etti.

Yeni  Canter İle Hedef; 2 Bin Adetlik Satış İle Yüzde 30 Pazar Payı

Canter8,5tonA4Kargo taşımacıları, gıda sektörü, tarım/hayvancılık gibi sektörler için 8.5 tonluk Canter’in oldukça uygun bir araç olduğunu ve bu sektörleri hedef pazarlar olarak belirlediklerini söyleyen Zeka, daha önce 7.5 ton ile giremedikleri nitelikli üstyapı (belediye çöp kamyonu, yol süpürgesi vb) sektörüne de 8.5 tonluk TF B85 ile girmek istediklerini ve hedef sektörler olarak açıklayan Zeka, nitelikli üstyapı sektörüne girerek satışlarını en az iki katına çıkaracaklarını vurguladı.

Türkiye’de otomotiv sektöründe 2014 yılında önceki yıla oranla düşüş yaşanırken hafif kamyon pazarında diğer segmentlerin aksine yukarı gidiş olduğu bilgisini veren Eşref Zeka, “Geçen yıl bin 200 adet satış yapmıştık. 2014 yılında ise 2 bin adetlik satış hedefimiz var. Bu hedef yüksek gibi görünebilir ancak pazarın büyümesi ve aracımıza güveniyor olmamız bu hedefe ulaşabileceğimizi gösteriyor. 1 aylık süreçte 200 adet talip aldık. 2 bin adetlik satış rakamını yakalayarak 3.5 ton üzeri hafif kamyon pazarında yüzde 30 pazar payı hedefliyoruz” dedi.

Üstyapı İçin Sertifikasyon Programı Başlıyor

8.5 tonluk Fuso Carnter TF B85’in 11 ton römork çekebildiği bilgisini veren Zeka, üstyapı konusunda da yeni bir sürece girdiklerini açıkladı. “Üstyapı aracın her şeyini değiştirebilir, eğer üstyapıda yanlış bir uygulama varsa sonrası çok daha sıkıntılı olabiliyor. Bu sene içerisinde bu konu ile ilgili bir sertifikasyon programımız olacak. Belirli üstyapıcılar en azından akredite olacaklar ve o üstyapıcıları müşterilerimize önerebileceğiz” diyen Zeka, burada amacın kalitenin müşterilere kadar devam etmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR