Ana Sayfa Treyler ADR’li Üretim Yoluna Giriyor

ADR’li Üretim Yoluna Giriyor

ADR’li-Üretim-Yoluna-Giriyor

2009 yılından bu yana sektörde gerek üreticiler gerekse yetkili merciler nezdinde hazırlıkları tamamlanan ADR onay sürecine hızlı bir geçiş yapıldığını belirten TREDER Başkanı Kaan Saltık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ile Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) başarılı bir şekilde test ve sertifikasyon işlemlerini gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

1 Ocak 2014-31 Mart 2014 tarihleri arasında toplam 648 adet TSE’ye başvuru yapıldığına dikkat çeken Saltık, test ve belgelendirme işlemlerinin Türkiye’de yapılmasıyla uluslararası rekabette avantaj elde ettiklerini vurguladı. Kaan Saltık, ADR onaylı tanker üreticilerinin, 1 Ocak 2014’ ten itibaren yurtdışı onay mercilerine karşı bu hizmeti kendi ülkelerinden alabiliyor olmanın haklı gururunu yaşadığını ve bunun da en güzel kanıtının ilk üç ayda yapılan tanker ihracatı olduğunu söyledi.

ADR’li tankerlerin test süreçleriyle ilgili çok detaylı bir sürecin işlediğini vurgulayan Kaan Saltık, tasarım onayı başvurularında üretici firmaların, taşıma ünitesi tanımı, taşınacak tehlikeli maddelerin listesi, kimyasal ve fiziksel özellikleri, boyutlar/ayrıntılı çizimler, hesaplama notları ve sonuçları, firmada yapılabilen deneyler, ısıl işlem tanımı, test prosedürleri, imalat akış şeması, kalite planı gibi dokümanları sunduklarını kaydetti.

Üretim denetiminde başvurulan tasarım tipi için de üretim kayıtları, testlerin raporları, ısıl işlem kayıtları, kalibrasyon kayıtları, kalite sistemi, firma teknik altyapısı ve ilk muayene testlerinin incelendiğini belirten Saltık, tankın teknik yeterliliğinin kontrolü aşamasında ise tank tipinin doğrulanması, taşınacak maddeler ile tank tipinin uygunluğunun kontrolü, tank tasarımının doğrulanması, hesapların kontrolü, teçhizat kontrolü, tank hasar koruması ve teçhizat koruması kontrolü,  sonlu eleman analizi ve prototip testleri gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tüm bu süreçler sonunda tankerlerin üretim aşamasında TSE denetim elemanları tarafından yerinde denetimlere tabi tutulduğunu anlatan Saltık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TSE ile Türkiye’nin güvenli ve çevreci bir taşımacılık için çok önemli bir adım attığını vurguladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ve çalışmalarıyla bu noktaya geldiklerini hatırlatan Kaan Saltık, son olarak Tehlikeli Madde taşıyan firmaların Faaliyet Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili yönergenin yayınlandığını ve devreye alındığını söyledi. Firmaların Eylül’e kadar bu belgeyi alması gerektiğini hatırlatan Saltık, sürücü eğitimleri, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı, mevcut araçların durumu konularında da önemli mesafeler kat edildiğini kaydetti.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...