Ana Sayfa Manşet ADR İle İlgili Bütün Detaylar

ADR İle İlgili Bütün Detaylar

Reklam

ADR İle İlgili Bütün Detaylar
Türkiye’de TSE’nin yetkili kuruluş olarak yürüttüğü ADR sürecine dair bütün detaylar Tehlikeli Madde Taşımacılığında Kullanılan Tankların Tasarım Onay ve Muayene İşlemleri ve Araçların ADR’ye Uygunluklarının Değerlendirilmesi konulu panelde TSE yöneticileri tarafından masaya yatırıldı.

“Tehlikeli Madde Taşımacılığında Kullanılan Tankların Tasarım Onay ve Muayene İşlemleri ve Araçların ADR’ye Uygunluklarının Değerlendirilmesi” konulu panel 29 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Panele TSE Ulaşım ve Lojistik sistemleri Merkezi Başkanlığı Genel Müdürü Cem Erçil, TSE Tehlikeli Madde Kombine Taşımacılık Müdürü Özlem Gümrah, TMTK ADR Uzmanı Nilüfer Demir ve TMTK ADR Uzmanı Öncü Demir katıldı.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyar dolarlık bir belgelendirme pazarı var olduğunu söyleyen TSE Ulaşım ve Lojistik sistemleri Merkezi Başkanlığı Genel Müdürü Cem Erçil, sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da belirli bir kalite ve marka olarak saygın ve verilen belgelerin dikkate alındığı bir yapıya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Bu şekilde üreticilerin bileğinin hakkı ile hak etmesi gereken, hak ettiği noktaya daha düşük maliyetlerle rekabet edebilecek koşullarda gelmesine fayda sağlanacağını belirterek bu şekilde uluslararası rekabet alanında çok daha yüksek alanlarda rekabet etme şansına sahip olacağını vurguladı.

Özlem-GümrahBirim olarak, tehlikeli malların karayoluyla uluslararası taşımacılığı ile ilişkin ADR yönetmeliği, CMR kod denilen deniz yolu ile taşımacılık, IATA hava yoluyla taşımacılık ve RID tehlikeli maddelerin demiryolu ile taşınması ile ilgili yönetmelikler konusunda hizmet verdiklerini söyleyen TSE Tehlikeli Madde Kombine Taşımacılık Müdürü Özlem Gümrah, bu yetkilendirmenin 2013 yılında verildiğini hatırlattı.

1 Temmuz 2013 tarihi itibari ile araçların ADR uygunluğu, tasarım onayı, üretim ve üretim yeri uygunluğu ve tanklar, ambalajlar, CSC konvansiyonu dışında kalan konteynerler için ilk ara ve istisnai periyodik muayeneleri gerçekleştirdiklerini açıklayan Gümrah, sözlerine şöyle devam etti: “Araç ADR uygunluğu dediğimiz zaman bir tankeri üstyapı ve alt yapı olarak değerlendirebiliriz. Üstyapı dediğimiz zaman ise portatif tanklar, sabit tanklar, sökülebilir tanklar, tank konteynırları, tank takas gövdeleri, gaz konteynırları dahil olmak üzere bu kapsamda üst yapıların ara periyodik ve istisnai ilk muayeneleri ve tasarım doğrulamalarını gerçekleştirebiliyoruz. Diğer taraftan alt yapıya baktığımız zaman hem çekici kısmı için motorlu araç için hem de treyler kısmı için araçların ADR Bölüm 9 kapsamında muayenelerini gerçekleştiriyoruz ve bu kapsamda belgelendirme yapıyoruz.”

Aracı incelerken bölüm 9 muayenesinde araç tipine göre ilgili onay regülasyonlarının sağlanıp sağlanmadığını daha sonra ise ADR yönetmeliğinde belirtilen bölüm 9’daki gerekliliklerin sağlanıp sağlanmadığına baktıklarını kaydeden Gümrah, şunları söyledi: “Tip onay regülasyonlarında ADR bölüm 9’da belirtilen ex2 ex3, MPÜP, FL, OX kapsamında ki ve bu kapsam dışındaki diğer araçlarda belirtilmiş olan ECR 105- 122- 89- 55- 13- 111 gibi tip onay regülasyonlarının o araç kapsamında olup olmadığını kontrol ediyoruz. Daha sonra bu tip onaylarını sağlayan başvurularda ADR bölüm 9 araç muayenesi kapsamında ülkemizde yapılan fenliye muayenenin dışında taşıt gövdelerinin yapımı, yanmalı şarjörler, yükleme bölümü ve motor egzoz sistemi ve elektrik donanımı, yalıtım, havalandırma, arka ve yan korumalar gibi ADR’li araca özel olması gereken bütün yapısal donanımları tekrar kontrol ediyoruz. Bütün bu aşamalardan geçen araç T9 dediğimiz ADR uygunluk belgesini almaya hak kazanır.”

TSE Tankerde Neleri Kontrol Ediyor?

TSE Tankerde Neleri Kontrol Ediyor?Gümrah kontrol notalarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Genel olarak bir üst yapıda ve tankerde neleri kontrol ediyoruz. Yapı basınç ve sızdırmazlık testlerini yapıyoruz. Malzeme onayına bakıyoruz, tankın sacını kontrol ediyoruz, tank yüzeyindeki kaynakları, uygun muayene yöntemleri ile kontrol ediyoruz. Kapak ve dalga kıranlar, dalga kıran arası mesafeler, bölme hacimleri ve boyutsal anlamda aracı kontrol etmiş oluyoruz. Daha detaylı olarak menhar kapakları, dolum gözetleme kapaklarını ve ilgili standartlara göre traverslerin ve ya kapakların gömbe tipi kapak olup olmadığı daha sonra dip vanaları, buhar toplama hattı, taşınan maddeye dayanıklı conta malzeme kullanılıp kullanmadığı, delik sayıları bunlar ADR’de tanımlandığı şekilde ve bütün kapakların ADR mevzuatına uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Burada şunu belirtmeliyim ki ADR yönetmeliği her ne kadar bin 200 sayfalık yoğun yönetmelik olmasına rağmen, biz burada içerisinde atıf yapmış olduğu ilgili standartlara göre bu incelemeleri yapıyoruz.

Tasarım Onay Sürecinde Gereken Belgeler

Tasarım onay başvuru sürecinde sizlerden istediğimiz başlıca dokümanlar, kalite yönetim sistemi belgesi, imza sirküleri, marka tescil müracaat belgesi, tüzel kişilik belgesi, denetleme için taahhütname, ek üretim yeriniz varsa buna ilişkin dokümanlar, taşıma ünitesi tanımı, tehlikeli maddelerin listesi, kimyasal ve fiziksel özelikler, boyutlar, ayrıntılı çizimler, hesaplama notları ve sonuçları, firmada yapılabilen deneyler ve kullandığınız standartların listesi, malzeme nitelik listesi, malzeme uygunluğu beyanı, test prosedürleri, imalat akış şeması, kalite planı ve parti büyüklüğü, talimatlar, diğer onay belgeleriniz ve dekont.  Burada önemli olan tankerde taşınacak malzemenin tank için uygun olup olmadığı. Malzeme listesinin bize verilmesi bizim tasarım hesaplarında kullanmamız açısından önemli.”

ADR Süreci Önemli Teknik Detaylarla Şekilleniyor

Tankın teknik yeterliliğinin incelenmesi aşamasında öncelikle tank tipinin doğrulanması gerekiyor. İçerisinde taşınacak malzemeleri beyan ediliyor ve sonra en yoğun maddeye göre tasarım onayı hesabı yapılıyor. Tank hesabının doğrulanmasında ise hesaplar, tesisat kontrolü, tank hasar koruması ve tesisat koruması kontrolü ve uygun bir analiz yöntemi ile sonlu eleman analizi yapılması isteniyor. Şu anda bu hizmet TSE’den verildiği gibi şirketler de kendi bünyelerinde uygun bir tasarım programı kullanarak gerçekleştirebiliyorlar.

Taşınacak maddenin tanka uygunluğu için kullanılan özel bir program var. Bu programa göre contalara ve bunun gibi malzemelerin uygunluğunu ilgili listeden ve ADR tablo 3/2 A’de tanımlanmış olan UN koduna göre belirtilen malzemenin içinde taşınacak olan malzemeye olan uygunluğu görülüyor. Muayene ve portatif testler için genel olarak tankın iç ve dış muayenesi, tasarım özelliklerinin kontrolü, malzeme testleri, sızdırmazlık, vakum testi, su kapasitesi tahini, tank iskelet yapısının kontrolü gerçekleştiriliyor.

Periyodik Muayene Süresi 5- 6 Yıl

Periyodik muayeneler 5 veya 6 yılda bir tank tipine göre gerçekleştirilir. Sizin tank tipiniz ADR’de tanımlandığı şekilde ilgili sürelerde testlere tabi tutulur. Burada tankın iç ve dış muayenesi hidrolik basınç, sızdırmazlık, hizmet tesisatının kontrolü ve tank iskelet yapısının kontrolüne bakılır. 2 buçuk ve 3 yıllar arası gerçekleştirilen ara muayenelerde ise, basınç testi bulunmuyor

İstisnai muayenelerde ise tankın başına herhangi bir şey gelebilir, kaza olabilir ve ya tesisat değişimi olabilir. Böyle durumlarda TSE’ye tekrar başvurmanız gerekir çünkü aynı testlerin ya da uzman tarafından ön görülen testlerin tank üzerinde gerektirilmesi gerekiyor.

Ambalajlarda da ADR Dönemi Başlıyor

ADR’li ambalajlarla ilgili olarak da bilgi veren Gümrah, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Patlayıcı taşıyan araçlar dışında, tankerle dışında açık kasa TIR olabilir, kamyon olabilir bunların üzerinde patlayıcı taşınması dışında ADR bölüm 9’a göre araca ADR uygunluk almanız gerekmez. Ancak taşınacak olan ürüne göre ADR’de tanılandığı gibi tablo 3/2A’dan ürünlerini kontrol etmeniz gerekir. Kullandığınız ambalajın uygun olması gerekir dolayısıyla TSE’den UN kodu alması gerekmektedir. Ambalajların tasarım onayında ise, ambalaj tipinin doğrulanması, taşınacak maddenin uygunluğu gibi hesaplar yapılır. Tanklara göre oldukça kolay bir yöntemdir. Hacim hesabı, doldurma derecesi hesabı ve ilgili testlerin belirlenmesi gibi süreçler vardır. Ambalajların belgelendirilmesi de TSE’nin rutin olarak yaptığı belgelendirme faaliyetlerine benzemektedir. Sadece ADR’de zor olan kısım ilgili ambalaj türünün malzemesinin de belirlenerek alt kategoriye ulaşmaktır. Firmalar uygun ambalaj tipini belirlemekte zorlanıyor, yanlış ambalaj tipi için başvurabiliyorlar. Bu konuda bakanlığın da yayınlayacağı yönetmeliğe göre güvenlik danışmanı kullanılabilir.”

Belgelerin Geçerlilik Süreleri

Verilen belgelerin geçerlilik süreleri yine ADR yönetmeliğine göre tanımlanıyor. Üretim ve üretim yılı uygunluğu 3 yıl, ambalaj konteyner tasarım onay belgesi 5 yıl, tasarım onay belgesi 10 yıl, araç ADR uygunluk ise yılda 1 tekrarlanması gerektiğini kaydeden Gümrah, “Burada önemli olan üretim ve üretim yeri uygunluğu için basınçlı kaplarda yılda en az 2 diğerleri için ise yılda en az 1 kere ara kontrol yapılmalıdır. Belgenizin geçerlilik süreci 3 yıl olmakla birlikte ara kontrollerden de her yıl olumlu bir şekilde geçmek durumundasınız” dedi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR