Ana Sayfa Manşet Alim Dorse 2013’te 715 Treyler Üretti

Alim Dorse 2013’te 715 Treyler Üretti

Alim Dorse 2013’te 715 Treyler Üretti
Konya’nın önemli treyler üreticilerinden Alim Dorse, yaklaşık üç yıl öne taşındığı fabrikasında ürünlerini çeşitlendirirken 700’ü aşan üretim adetiyle de sektörde önemli bir paya sahip.

Faaliyetlerine 1977 yılında Karatay Sanayi Sitesinde şasi düzeltme işiyle başlayan Alim Dorse, kazandığı deneyimle 1997 yılında Konya’da bulunan Zafer Sanayi Sitesine taşınarak treyler üretimine başlıyor.  Zaman içinde üretim adetlerini arttıran firma Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yeni tesisine taşındıktan sonra ana grubu damper ve platform treyler olmak üzere, lowbed, tanker, konteyner taşıyıcı gibi neredeyse bütün ürün gruplarını üretmeye başlıyor.

Üç yıl önce Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yeni üretim tesislerine taşınmalarının ardından ürün gruplarını genişlettiklerini ifade eden Alim Dorse Genel Müdürü İbrahim Pınar, “üretim imkanlarının gelişmesiyle yeni ürünlerle büyüyoruz. 13 bin metrekare alan üzerinde idari bina hariç 7 bin metrekare kapalı üretim alanına sahibiz. Ağırlıklı Türkmenistan olmak üzere Rusya ve Irak gibi ülkelere ihracat gerçekleştirdik 2013 yılında. 2013 yılında ihracata ağırlık vermedik. Ciromuzun yaklaşık yüzde 10’u ihracattan geldi” dedi.

2013 yılında 715 adet treyler üretimi yaptıklarını belirten Pınar, çok fazla tanker üretmedikleri için şimdilik ADR’ye uygunluk belgesi almadıklarını ancak gelecek dönemde kendilerinin de gerekli hazırlıkları yapıp yeni yapıya uyumlu hale geleceklerini ifade etti.

İhracat Faaliyetlere Düzen Veriyor

Alim Dorse Genel Müdürü İbrahim PınarTanker müşterilerine belgelerinin olmadığını hatırlattıklarını da söyleyen Pınar, şunları söyledi:  “2013 yılında bütün belgelerimizi yeniledik ve yeni belgeler aldık. Bu belgeler arasında CE vardı zaten, TSE Belgesini aldık, ayrıca ISO belgemiz bulunuyor. Satışlarımızın çoğunu, yaklaşık yüzde 50’sini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki şehirlerimize yapıyoruz. Ancak 2013 yılında toplam satışlarımızın yüzde 25’ini oluşturacak şekilde damper ve konteyner taşıyıcıda İstanbul’a önemli teslimatlarımız oldu. 2013 hem bizim hem de piyasa için güzel bir yıldı. 2014 yılında ise seçimlerin ardından dolar ve avro kurlarının yerlerine oturmasıyla piyasanın düzene girmesini bekliyoruz. Bizim ürün grubumuz geniş olduğu için damperde bir yavaşlama olunca liman işi hızlanıyor veya ihracata yönelik ürünlerde bir ivme yakalıyoruz. 2014 yılında ihracata daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Özellikle iç piyasanın yavaşladığı risklerin arttığı dönemlerde yurtdışıyla iş yapmak daha makul görünüyor. Çok yüksek karlar olmasa bile üretimde süreklilik sağlanıyor.”

Alim Dorse’den Aksoy’a 50 Adetlik Konteyner Taşıyıcı

Konteyner taşıyıcılarla ilgili gelişmelerden dolayı 2013 yılında biz de ürünlerimizi kanuna uygun hale getirdiklerini sözlerine ekleyen Pınar, yeni nesil deve boyunu sistemli konteyner taşıyıcı teslimatlarının da hızla devam ettiğini kaydetti.

İskenderun’da faaliyet gösteren Mardin merkezli Aksoy İç ve Dış Ticaret şirketine yeni nesil deve boyunu sistemli konteyner taşıyıcı teslimat yaptıklarını belirten Pınar, limandan konteyner taşımasında kullanılacak olan araçları alan firmanın 50 adetlik sipariş verdiğini ve ilk 20 adet treyleri teslim edildiğini aktardı. Pınar araçların özelliklerini “Bu araçlarda 12 adet konteyner kilidi bulunuyor. Bu araçların arkasına kalkar rampa yapıyoruz. Rampanın kaldırılmasıyla yüklerin hızlı boşaltılması sağlanıyor. İki yirmilik bir adet 40’lık konteyner taşınabiliyor” sözleriyle özetledi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR