Ana Sayfa Yan Sanayi Cirosunun Yüzde 30’u Ticari Ürünlerden Gelen Brisa Kaplamada da İddialı

Cirosunun Yüzde 30’u Ticari Ürünlerden Gelen Brisa Kaplamada da İddialı

Brisa_-Levent-Akpulat01

Ticari araçlara göre yeni lastik modelleri geliştiren Brisa, ağır ticari araç lastik pazarında yakıt tüketimini azaltan lastikleri müşterilerine sunuyor.

Geçen yıl 25’inci yılını tamamlayan Brisa, dünya ve Türkiye ticari ürünler pazarındaki gelişmeleri ve Brisa’nın bu pazara yönelik geliştirdiği hizmetleri anlattığı basın toplantısını 18 Haziran Çarşamba günü Les Ottomans Otel’de düzenledi. Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda ticari ürünler pazarına ilişkin öngörüler de paylaşıldı. Akpulat, Brisa’nın Bridgestona ve Lassa markalarıyla yeni ticari lastiklerini de pazara sunacağı bilgisini verdi.

Dünya lastik pazarının 2013 yılında yüzde 4 oranında büyüyerek 1,6 milyar adede yükseldiğini söyleyen Akpulat, Türkiye’de ise toplam lastik satış adedinin, özellikle binek ve hafif ticari araç segmentlerinin etkisiyle 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artış kaydederek 20,3 milyon adete ulaştığını aktardı.

Türkiye ticari lastik pazarının ise 2013 yılında toplam yüzde 6 artarak yaklaşık 2 milyon adede yükseldiğini açıklayan Levent Akpulat, bu rakamın yılsonu itibariyle yüzde 4 artarak 2,1 milyon adede yükselmesini beklediklerini kaydetti.   2019 yılına gelindiğinde dünyada yüzde 24 artması beklenen ticari lastik pazarının Türkiye’de yüzde 35 büyümesinin öngörüldüğünü açıklayan Akpulat, Brisa’nın da 2013 yılı ve 2014 ilk çeyrek rakamlarına değindi.

Kaplama Pazarında Yüzde 10 Büyüme Bekleniyor

Türkiye’de kaplama oranının yüzde 25 olduğunu açıklayan Akpulat, ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde ise bu oranın ortalama yüzde 50 olduğunu söyleyerek, “Bu rakamlar Türkiye’deki bu alanda yapılacak yatırım ve potansiyeli ortaya koymaktadır. Türkiye’de 2013 yılında 500 bin üzerinde lastik kaplandı. 2014 yılında pazarın yüzde 10 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Kaplama mutlaka uluslararası ECE R109 belgesine sahip üreticiler tarafından yapılmalı. 19 Bandag üreticimizden 14 tanesinde ECE R109 belgesi bulunuyor. 5 üreticimiz başvurusunu tamamladı ve test için sıra bekliyor” diye konuştu.

Yeni ticari araç lastiklerini piyasaya  sunduklarını aktaran Ticari Ürünler Pazarlama Müdürü Gürsu Başaran, yeni isimlendirme ile hem kargo grubu, hem de uzun yol çeker ve ön aks lastikleri pazara sunacaklarını ifade ederek “Uzunyolda yakıt tüketimi dikkate alındı. Büyük filolar kullanan lojistik firmaları için yuvarlanma direnci düşürüldü ve dolayısıyla yakıt tasarrufu arttırıldı. Pazarda kamyondan çekiciye dönüş var. Bu araçların ön ve çeker akslarına farklı ihtiyaçlar getiriyor. Bu ihtiyaçlara göre iyileştirmeler yapıldı” dedi.

Sektörün Profesyonellerine Profleet’le Özel Çözümler

Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirilen ‘Profleet filo yönetim çözümleri’, filo müşterilerinin operasyonel maliyetlerinde maksimum tasarruf sağlanmasına yönelik sürdürülebilir çözümler sunuyor. Dünyada geliştirilen ilk ve tek mobil TIR bakım servisi olan Mobilfix, Profleet kapsamında sunulan hizmetler arasında önemli bir yer tutuyor. Uzun süredir üzerinde çalışılan, Brisa mühendisleri tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Mobilfix, 2013 yılında 49 ağır ticari araç filosunu ziyaret ederek 29 servis operasyonuyla 1000’den fazla araca periyodik bakım hizmeti sundu. Mobilfix TİM İnovasyon Haftası’nda Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü’ne değer bulundu. Brisa, ‘Profleet filo yönetim çözümleri’ kapsamında sunduğu bir diğer hizmeti Filofix’le Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filo müşterilerine 7/24 yol yardım hizmeti veriyor. Lastik takibi ve hızlı ölçüm gibi hizmetleri ise “Aspects+” adı altında filolara sunuyor. altında erişebilmelerini sağlayan Brisa, müşteri memnuniyetini odağına alarak fark oluşturmak için çalışıyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam