Ana Sayfa Güncel Haberler COMVEX’te Geri Sayım Başladı

COMVEX’te Geri Sayım Başladı

Reklam

comvex
21-24 Mayıs tarihlerinde bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek olan COMVEX İstanbul Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı ön basın tanıtımı Çırağan Palace Hotel Kempinski’de yapılan basın toplantısı ile gerçekleştirildi.

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, TAİD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Özbayır, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca ve TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Hakan Mirgün yer aldı.

COMVEX İstanbul Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı’nın 5.’si, OSD (Otomotiv Sanayii Derneği), TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) ve TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) iş birliği ile 21-24 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

COMVEX Ticari Araç, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek ve 50’yi aşkın ülkeden 30 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak. Katılımcı ve ziyaretçilere 90 bin metrekare fuar alanında hizmet verecek olan fuara özel aracıyla gelmek isteyen ziyaretçi ve katılımcılara bin 600’ü kapalı olmak üzere 4 bin 500 araçlık otopark alanı sağlanıyor.

Önen: Ürettiğimiz her 100 ticari aracın 68’ini ihraç ettik

COMVEX İstanbul Fuarı basın toplantısında görüşlerini paylaşan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Türk Ticari Araç Üretim Sanayii’nin küresel arenadaki konumunu güçlendirdiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni projelerin hayata geçmesi ve yapılan kapasite yatırımları ile son 5 yılda üretim kapasitesi 1,7 milyon  adet seviyesine ulaşan sanayimizin toplam üretimi 2015 senesinde yüzde 16 oranında artış göstererek 1 milyon 359 bin adet seviyesine ulaştı. İhracatımız da adet bazında yüzde 12 oranında artış göstererek 992 bin adet seviyesine ulaştı. Otomotiv Sanayimiz, 10 yıl üst üste ülkemizin toplam ihracatında sektör sıralamasında ilk sıradaki yerini koruma başarısını göstererek toplam ülke ihracatımızın yüzde 15’ini oluşturdu. Otomotiv Sanayimizde katma değeri daha yüksek olan ticari araç grubunda 2015, çok daha büyük başarılar gösterilen bir yıl oldu. Üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 30’luk artış göstererek 568 bin adede ulaştı. Toplam üretimimizin yüzde 42’sini oluşturan ticari araçlarda tarihi rekor seviyesine ulaşıldı. İhracatımız yüzde 28 artarak 388 bin adede ulaştı. Diğer bir deyişle, ürettiğimiz her 100 ticari aracın 68’ini ihraç ettik. Bu sonuçlar sayesinde küresel arenadaki konumumuzda da önemli gelişmelere şahit olduk ve AB ülkeleri arasında üretim sıralamasında otobüste birinciliğimizi, kamyonda ikinciliğimizi korurken, hafif ticari araç ve toplam ticari araçlarda ilk sıraya yükseldik. Dünya geneli ticari araç üretiminde ise iki basamak birden yükselerek 8. sırada yer aldık” dedi.

Özbayır: “Ağır ticari araçlar sektörü ülke ekonomisinin aynasıdır”

COMVEX İstanbul Fuarı basın toplantısında açıklamalarda bulunan TAİD Başkanı Hasan Bahadır Özbayır, ağır ticari araçların yatırım malı olmaları nedeniyle bir ülkenin gelişme trendi ile ilgili önemli ipuçları verdiğini ifade etti. Kamyon ve otobüs pazarının ekonomideki iniş ve çıkışların habercisi olduğuna değinen Özbayır, “Türkiye’de geçen yıl 6 ton ve üzeri sınıfta  40 bin 500 kamyon, 12 metre ve üzerinde bin 341 adet şehirlerarası otobüs ve bin 339 adet belediye otobüsü pazarı oluştu. Bu pazar toplam 968 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç pazarı yanında nispeten küçük görünebilir. Ancak parasal değer itibariyle ortalamada bir otobüsün 15 ve bir kamyonun da 4 adet otomobile tekabül ettiğini hatırlatmakta fayda var. Malların ve insanların bir yerden bir yere hareketi, ekonomik hareketliliğin göstergesidir. Bu çerçevede otobüs pazarına baktığımızda, turizm segmentinde çok ciddi bir daralma olduğunu görüyoruz. Ülkede yaşanan terör olayları ve Rusya krizinin etkisiyle 12 metre ve üzeri şehirlerarası otobüs pazarında da yüzde 35 mertebesinde bir düşüş var. Yine de yılın geri kalan bölümünde nispi bir toparlanma beklenebilir. Şehiriçi belediye otobüs pazarı ise kamu ihaleleri ağırlıklı olarak gelişiyor ve 2016 yılının ilk 3 ayında yaklaşık 600 adetlik ihale yapıldığını söyleyebiliriz” dedi. “6 ton ve üzeri kamyon pazarında 2016 yılının ilk çeyreğini bir önceki yılın ilk çeyreği ile karşılaştırdığımızda yüzde 62 oranında bir daralma görülüyor. Pazarın takriben yarısını oluşturan çekici segmentinde ise bu gerileme yüzde 68’e ulaşıyor” diyen Özbayır, “Lokomotif segmentlerin başında gelen ağır inşaat kamyonları pazarında da yüzde 52’lik bir daralma söz konusu. Bunu bir yandan Euro6 geçişi nedeniyle 2015 yılı sonlarında 2016 yılından öne çekilmiş olan Euro5 kamyon talebi, diğer taraftan yurt içi ve yurt dışında bir süredir devam etmekte olan çatışma ve gerginlik ortamının beraberinde getirdiği risk ortamına bağlamak mümkün. Haritada Mersin’den Ardahan’a sanal bir çizgi çekildiğinde, çizginin altında kalan bölge TÜİK verilerine normal bir yılda Türkiye çekici pazarının yüzde 30’unu oluştururken artık bu bölgede satışlar neredeyse durma noktasına geldi. Özetle 6 ton ve üzeri kamyon pazarının, geçen yılın rakamları olan 40 bin adet üzeri performansı yakalaması mümkün görünmüyor. Aynı durum treyler ve üstyapı pazarı için de geçerli” görüşlerini paylaştı.

Kanca: “Ar-Ge seferberliği ile başarıları ihraç etmek istiyoruz”

1978 yılında kurulan ve bugün 345 üyeye sahip olan TAYSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, üyelerinin bir aracı yüzde 80-85 oranında yerli üretebilecek kapasitede olduğunu belirterek şunları söyledi: “Üyelerimiz üretimlerinin yaklaşık yüzde 70’ini ihraç etmektedir. Sektörümüzdeki toplam ihracatın yaklaşık yine yüzde 70’i AB ülkelerine yapılıyor. Kalitesini uluslararası arenada tescil ettiren üyelerimiz, dışa açılım ve küreselleşme yönünde olumlu adımlarla ilerliyor. Bugün itibariyle 22 üyemizin 24 ülkede, 59 adet tesis yatırımı bulunuyor. Özellikle son yıllarda yapılan düzenlemeler sayesinde ülkemizde Ar-Ge çalışmalarında önemli gelişmeler kaydedildi. Türkiye genelindeki 248’i aşkın Ar-Ge Merkezi’nin 59’u TAYSAD üyesi. Yani Ar-Ge Merkezleri’nin dörtte birini TAYSAD’ın oluşturduğunu söyleyebiliriz. Amacımız, üniversite sanayi işbirliğiyle topyekûn Ar-Ge seferberliği başlatmak ve yapılan başarılı çalışmaları ihraç etmek. Bu alanda somut projelerin üretilmesine katkı vermek amacıyla TAYSAD olarak biz de yurtiçi ve yurtdışındaki enstitüler ile ortak çalışmalar yapıyor” dedi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR