Ana Sayfa Manşet Türk Treyler Endüstrisini Zor Günler Bekliyor

Türk Treyler Endüstrisini Zor Günler Bekliyor

Türk Treyler Endüstrisini Zor Günler BekliyorTürkiye’nin komşu ülkelerinde devam eden çatışmalar sonucu birçok önemli pazarda satışları azalan treyler endüstrisi 2015 yılında bir kayıp yaşamadı ancak 2016 yılı özellikle dış pazarlarda önemli riskleri barındırıyor.

Üretim ve satış adetleri olarak geçen yılın hareketli ülke gündeminden fazla etkilenmeyen Türk treyler endüstrisini 2016 yılında daralan pazarlarla birlikte daha büyük riskler bekliyor.

Genel olarak kamyon ve çekici sınıf araçların içinde yer aldığı ağır ticari araç pazarına paralel olarak şekillenen treyler pazarı 2015 yılında farklı gelişmelere şahit oldu.  2015 yılına dair dikkatleri çeken önemli gelişme ise treyler ve üstyapı gruplarında birçok firmaya sunduğu büyük fırsatla pazarın neredeyse yüzde 20’lik bölümünü oluşturan damper segmentinde yaşanan bazı iflas ve fabrika kapanmaları oldu. Yine çevre ülkelerde yaşanan sorunların endüstriye doğrudan etkilerinin ortaya çıkmaya başladığı dönem olan 2015 yılında Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) üyesi olmayan markaların Türkiye pazarındaki payının artırdığı da gözlendi.

Çevre Ülkelerdeki Çatışma Ortamı ve Rusya Krizi Treyler Endüstrisine Zarar Veriyor

Yılın son döneminde yaşanan Rusya krizi ise geçtiğimiz yıllarda komşu ülkelerimizde yaşanan savaşlarla yüzünü Rusya’ya çeviren treyler sektörünün yaşayabileceği problemlerin sinyalini veriyor. Rusya’ya yapılan ihracatın yanı sıra bu ülkede yapılan yatırımların geleceğini zor duruma sokan son gelişmeler, birçok sektörü olduğu gibi Türk taşımacısını da zor durumda bırakacak.

TREDER Üyeleri İç ve Dış Pazarda 16 bin 230 Adet Treyler Sattı

TREDER istatistiklerine göre üye firmalar 2015 yılında Türkiye içinde ve dış pazarda toplam 16 bin 230 adet treyler sarışı gerçekleştirdi. Bu rakam 2014 sonunda 15 bin 779 adet olarak gerçekleştiği için küçük bir artış görülüyor. Ancak iç pazarda 2014 yılında yapılan 12 bin 146 adetlik satışa rağmen bu yıl gerçekleşen 11 bin 572 adetlik satış son yıllara derneğe üye olmayan üretilen pazardan aldığı payın yükseldiğine işaret ediyor.

TREDER üyelerinin yaptığı 16 bin 230 adetlik toplam satışın 9 bin 269 adetini Türkiye’nin en büyük treyler üreticisi olan Tırsan tek başına yaptı. TREDER üyeleri arasında daha sonra en çok satışı ise bin 651 adetle Serin Treyler, bin 248 adetle Krone, bin 7 adetle Otokar, 927 adetle Öztreyler yaptı.

Diğer TREDER üyelerinin satışları ise şöyle gerçekleşti; Özgül Treyler 779, Koluman 299, Nursan Treyler 230, Seyit Usta Treyler 184, Efe Endüstri 151, Aydeniz Dorse 149, Ali Rıza Usta Tanker 130 Takdir Treyler 124, Yalçın Dorse 94 ve Aksoylu Treyler 67.

Bu rakamlara derneğin yeni üyeleri arasında yer alan Worthington&Arıtaş,  BRF Treyler ve Makinsan Treyler ile rakamları dernek istatistikleri arasında yer almayan OKT Trailer dahil değil.

Damper Satışlarındaki Hızlı Artış Devam Ediyor

Ürün bazında satış adetlerini değerlendirdiğimizde ise tenteli treyler grubu toplam satışlardaki ağırlığını 6 bin 188 adetlik satışla devam ettirdi. Ülke çapında devam eden yol havalimanı ve köprü çalışmalarının etkisiyle 3 bin 313 adet gerçekleşti. 2014 yılında TREDER üyelerinin 2 bin 352 adet damper treyler sattığını göz önüne aldığımızda en büyük artışın bu modelde olduğunu söyleyebiliriz. TREDER üyesi olmayan üreticilerin en büyük etki gösterdiği bu segmentin yeni iddialı oyuncusu ise Otokar olacak.

Konteyner Taşıyıcı Satışları Artarken Tanker Satışları Düşüyor

Bin 605 treylerin satıldığı platform segmentinde geçen seneye göre 268 adetlik bir düşüş yaşanırken yine önemli bir segment olan tanker treylerde bin 300 adetlik satış gerçekleştirildi. Bu rakam da geçen yıla göre 189 adet daha düşük.

502 adet lowbed, 933 frigorifik treyler satışıyla geçen senenin seviyeleri korunurken yenileme süreci yaşayan konteyner taşıyıcı pazarda bin 206 adet treyler satılarak geçen yılın 262 adet üzerine çıkıldı. Düşüşün yaşandığı bir diğer segment ise silobus oldu. 2014 yılında 645 adetlik satış yapılırken bu yıl bu rakam 437 adette kaldı.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam