Ana Sayfa Manşet Makinsan Dış Pazarda Büyüyor

Makinsan Dış Pazarda Büyüyor

Makinsan Dış Pazarda BüyüyorAdana’daki yatırımlarıyla Türkiye’nin köklü treyler markalarından bir olan Makinsan, araç üstü ekipman sektöründe gerçekleştirdiği yatırımlarla yurtdışı pazardan önemli pay alıyor

Ağırlıklı olarak damper treyler, konteyner taşıyıcı treyler, lowbed treyler, ADR’li tanker treyler ve özel yük taşıma çözümleriyle yurtiçi ve yurtdışına hizmet sunan Makinsan, son dönemde ağır yük taşımacılığında özel ürünlere odaklandı.

Son yıllarda ağır yük taşımacılığı konusunda ön plana çıktıklarına değinen Makinsan Fabrika Müdürü Ali İhsan Çulha, “Bu kapsamda, ağır yük taşımacılığı alanında kullanılan lowbed alanında 2 dingilliden 10 dingilliye kadar geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Mekanik arka yükleme rampası klasiğini korumakla beraber, boyundan yüklemeli hidrolik rampa çözümlerimizle ağır yük taşımacılığında bir devrim yaptık. Bu çözümle beraber daha ağır ve daha geniş yükler daha güvenli ve daha rahat lowbed’e yüklenebiliyor. Lowbed imalatı üzerine yoğunlaşarak bu alanda sıra dışı ürünler imal ediyoruz. 45- 200 ton yük aralığında taşıma kapasitesine sahip çok özel ürünler imal ederek özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler pazarında kendimizi gösterdik” dedi.

Adana Metal Sanayi Sitesi’nde 1992 yılında başladıkları faaliyetlerine, bugün Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu tesislerinde devam ettiklerini anlatan Makinsan Fabrika Müdürü Ali İhsan Çulha, firmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Makinsan’ın kurulduğu dönemlerde Çukurova Bölgesi’nde araç üstü ekipman ihtiyacı hızla büyümekteydi. Makinsan bu alandaki boşluğu doldurdu. 1998 yılında firma kimliğimizi değişime uğratacak ilk adımı attık ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındık. Şu anda 15 bin metrekare kapalı, 10 bin metrekare açık alanda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ürün yelpazemizi sürekli genişletmeye özen gösteriyor, römork ve yarı römork imalatı yaparak hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Sürekli geliştirdiğimiz hizmet anlayışımızla günümüz teknolojisini yakından izliyor, teknolojik tezgahlarla üretim yapıyoruz. Çalışanlarımızın bilgi ve becerilerini sürekli eğitim faaliyetleri ile destekliyor ve artırıyoruz.”

Yıllık 700 Adetlik Üretim

Yıllık ortalama 400 damper treyler, 150 lowbed ve 150 adet de diğer ürünler olmak üzere toplam 700 civarında ürün imal ettiklerini belirten Çulha, özellikle ağır yük taşımacılığında geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını dile getirdi. Bu kapsamda 2 dingilliden 10 dingilliye kadar geniş bir lowbed ürün grubuyla hizmet sunduklarını kaydeden Çulha, “Tabii ki bu sektörün en önemli ürünlerinden biri haline gelmiş olan damperli yarı römork üretimimiz de bütün hızıyla devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışı taleplerini karşılamak üzere sahamızda hazır bulunduruyoruz. Ayrıca hafriyat ve ağır tonajlı, darbeli yükleri taşımak için kaya damperleri de firmamızın ürün yelpazesi içinde oldukça büyük bir yüzdeyle yerini koruyor” diye konuştu.

Makinsan Üretiminin Yüzde 70’ini İhraç Ediyor

2002 yılından bugüne kadar yurtdışı pazar paylarını sürekli artırdıklarını ifade eden Çulha, üretimlerinin yaklaşık yüzde 70’ini ihraç ettiklerini ifade etti. Proje ve yatırımlarını sürdürerek treyler alanında ürün ve hizmet geliştirmeye odaklandıklarını söyleyen Çulha, “Aynı oranda ihracatımızı da artırmayı hedefliyoruz. Orta Asya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Gana (Batı Afrika), Nijerya, Dubai, Yemen, Umman, Suriye, İran, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Sudan, Libya, Mısır ve Ürdün gibi pek çok ülkeye treyler gönderiyoruz” diye konuştu.

Makinsan Üretiminin Yüzde 70’ini İhraç Ediyor

Müşteri taleplerini en doğru şekilde değerlendirip en kaliteli ve hızlı hizmeti sunma gayretinde olduklarını ifade eden Çulha, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Yurtiçi nakliye ve ağır taşımacılık sektöründe özel projelerimizle özel yükler taşıyor oluşumuz bizi tercih sebebi yapıyor. Ürünlerimizi önce tasarlıyor, ardından imalatını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar, piyasa şartlarında oluşan sorunlarda bulduğumuz çözümlerle firmaların tercih sebebi olduk. İmalat süremiz, uygun fiyat politikamız, satış sonrası servis hizmetlerimizle; müşteriye ve araca ciddi yaklaşım sergileyerek, esnek taşıma çözümleri üreterek kendimizi diğer firmalardan ayırdık. Damperli treyler ürünlerinde yüksek mukavemetli çelik kullanarak treyler ağırlığında yüzde 20 civarında bir hafifleme sağlayarak ağırlığı 5 bin 900 kilogram seviyesine kadar çektik. Treyler ağırlığındaki bu yüzde 20’lik hafifleme firmaların taşıdığı yükü yüzde 20 artırdı ve sağladıkları bu kazanç da bizi tercih etmelerinde önemli bir etken oldu”

Makinsan TREDER’in En Yeni Üyesi Oldu

Treyler Sanayicileri Derneğinin de (TREDER) son üyesi olan Makinsan Treyler Fabrika Müdürü Çulha, “Yurtdışı fuarlara katılım sağlayarak müşteri ağımızı güçlendirmeyi, ülke tanıtımına ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı istiyoruz. Bu doğrultuda; küreselleşme süreci içerisinde teknolojik gelişmelerin takipçisi olacağız. Dış ticarette her geçen gün kendini geliştiren, mevzuata uyum sağlayan, sürekli kendini yenileyen bir anlayışla yurt dışı pazarlarda marka haline gelmeyi hedefliyoruz” sözleriyle gelecek dönemde daha aktif olacaklarını ifade etti.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam