Ana Sayfa Manşet Ford Otosan Euro 6 Ecotorq Motor Üretimiyle Rekabeti Zorlayacak

Ford Otosan Euro 6 Ecotorq Motor Üretimiyle Rekabeti Zorlayacak

Ford Otosan Euro 6 Ecotorq Motor Üretimiyle Rekabeti Zorlayacak

Ford Otosan’ın, 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirdiği yeni nesil ‘Ecotorq’ motoru seri üretimine başlandı.

Ford Otosan’ın 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirdiği Yeni Nesil Ecotorq motor ailesinin seri üretime başlangıç töreni Eskişehir’in İnönü ilçesindeki Ford Otosan Fabrikası’nda düzenlendi. Törene, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ile Ford Otosan çalışanları katıldı.

Törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “ Bugün Koç Topluluğu olarak her işimizde yönümüzü geleceğe, Ar-Ge’ye veFord Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç inovasyona çevirerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hız kesmeyen teknoloji yatırımlarımızla, daha üstün nitelikli ürünler ve hizmetler geliştirmeye ve iş süreçlerimizi yenilemeye gayret ediyoruz. Geçmişe nazaran bugün daha uzun vadeli düşünüp planlar yapabiliyoruz. Bu felsefe ile 2007-2014 yılları arasında yaptığımız Ar-Ge harcamaları toplam 4,6 milyar TL’ye ulaştı. Buna ilave olarak, sadece geçen yıl yaptığımız Ar-Ge harcaması da 1,3 milyar TL’yi buldu. Bu da ülkemizin geleceğine olan güvenimizin en somut göstergesidir. TUİK verilerine göre, Türkiye’de özel sektör Ar-Ge harcamalarının yüzde 13’ü topluluğumuz tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, Topluluğumuza ait 15 Ar-Ge merkezinde, 4 bin 300 mühendisimiz görev yapıyor.” dedi.

Koç: “Yeni nesil motorumuz ile tüm dünyanın yükünü taşımaya talibiz”

Ali Y. Koç bugün geldikleri noktada, Türkiye’de sıfırdan geliştirilen ve üretilen, ilk ve tek kamyon motorunu sunmanın gururunu yaşadıklarını ileterek şunları söyledi, “Geçmiş yıllarda teknoloji ithal ederken, bugün yüksek Ar-Ge yeteneğimiz ile teknoloji ihraç eder hale geldik. Daha evvel de ifade ettiğimiz üzere Ford Otosan, yeni nesil Ecotorq motorlarının dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de üretimi için JMC firması ile teknoloji lisans anlaşması imzalamıştı” dedi.

Son 5 yılda 320 milyon doların üzerinde mühendislik ihraç eden şirketin önümüzdeki dönemde yeni nesil Ecotorq’un da katkılarıyla yüksek katma değerli bu faaliyetini artırarak sürdüreceğini belirten Koç, “Ford Otosan, Ecotorq ile dünya vizesi almış oluyor. İnönü fabrikamızda ürettiğimiz yeni nesil Ecotorq motorun fikri ve sınai haklarının yüzde yüzüne sahip olan şirketimiz; bu ürünü geliştirme, yenileme, yurtdışına pazarlama ya da teknoloji olarak satma hakkına sahiptir.  Dolayısıyla, Ecotorq sürdürülebilir büyümemiz için stratejik bir ürün olarak önemini koruyor ve Ford Otosan’ın ağır ticari araç segmentinde dünyaya açılan kapısı rolünü üstleniyor. Özetle, Eskişehir İnönü fabrikamızda ürettiğimiz yeni nesil motorumuz ile tüm dünyanın yükünü taşımaya talibiz” açıklamasını yaptı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de yaptığı konuşmada, “Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir hareket olduğunun bilinciyle, ülkemiz ekonomisine katma değer yaratmak için çalışıyoruz” dedi.

Yenigün: “Ecotorq dayanıklılığıyla adından söz ettirecek”

Haydar Yenigün sözlerine şöyle devam etti: Yeni Nesil Ecotorq; 9 Lt ve 13 Lt ile 330 PS, 420 PS ve 480 PS güç üretiyor. Motorlarımız Türkiye için E6, ihraç pazarlarının değişik taleplerine göre de E3, E5, E6 emisyon seviyelerinde üretiliyor. Aynı zamanda yeni motorumuz oldukça rekabetçi yakıt sarfiyatıyla bize rekabette avantaj sağlayacak. Tüm motorlarımızda standart olarak sunulan yüksek performanslı motor freni özelliği de kullanıcılarımız için önemli bir ürün geliştirme çalışması. Sağladığı yakıt ekonomisi ile verimlilik beklentilerinin tümüne cevap verebilen ve sessiz çalışması ile göz dolduran, yeni Ecotorq motor ailesi, rakipleri arasından kolayca sıyrılacak. Dinamometrede yapılan 50 bin saate varan testlerle en az 1,5 milyon km motor ömrüne sahip olacak Ecotorq motorumuz,  dayanıklılığıyla da adından söz ettirecek.”

Ecotorq Yatırım Detayları

Ford Otosan Euro 6 Ecotorq Motor Üretimiyle Rekabeti ZorlayacakYenigün, konuşmasında, Ecotorq için yapılan yatırımlarla ilgili bilgi de verdi: “Ford Otosan olarak Ecotorq için, geliştirme, imalat, prototip gibi süreçlere 100 milyon doları aşan bir yatırım yaptık. Bizimle birlikte yan sanayilerimiz de Ecotorq projesi için 4 milyon Avro yatırım yaptı. Toplam 7 milyon Avro yatırımla hayata geçirdiğimiz Euro 6 egzoz gazı arındırma sistemi, sürdürülebilirlik açısından, Ecotorq projesinin en önemli sonuçlarından biri oldu. Motor projemiz kapsamında üniversitelerle birlikte yapılan Ar-Ge çalışmaları için toplam 1,7 milyon lira, yüksek teknolojili KOBİ Ar-Ge iş birlikleri için de, 4 milyon lira harcandı. Patente büyük önem veren şirketimizde, bu proje kapsamında 2015 yılı sonuna kadar tasarımdan prototip fazına kadar yüzlerce inovatif fikir geliştirildi, bu fikirlerden 36’sı yurtdışı olmak üzere toplam 69 patent başvurusu yapıldı” dedi.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...