Ana Sayfa Manşet Damper Kazalarına Karşı Hidromas Çözümü

Damper Kazalarına Karşı Hidromas Çözümü

Damper-Kazalarına-Karşı-Hidromas-ÇözümüSon dönemde artan inşaat çalışmalarıyla birlikte yükselen damperli araç sayısı treyler ve üstyapı sektörlerini canlı tutuyor. Ancak artan araç sayısıyla birlikte son dönemde meydana gelen damperlerin üst geçitlere çarparak bu geçitlerin yıkılması ise önemli bir soruna işaret ediyor.

Can kayıpları başta olmak üzere yaralanma ve maddi hasarlara da neden olan damperin seyir halindeyken açılmasına yönelik olarak Hidromas Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Özkavak, bu tür kazaların nedeninin daha çok araştırılmaya ve hangi tedbirler ile bu kazaların önüne geçileceğinin ve sorgulanmaya başlandığını kaydederek şunları ifade ediyor: “ Seyir halinde damperlerin açılmasını engelleyen bir sistem bulunmaktadır. Maalesef ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Sistem oldukça basit kullanımlıdır. Yerli üretimi bulunmakla beraber üreticilere de ilave maliyet de yüklememektedir.”

Bir Valf ve Bir Joystick Sorunu Çözebilir

Diğer konularda olduğu gibi sadece alışkanlıkların değiştirilmesinin yeterli olacağını aktaran Özkavak,  kullanılacak bir valf ve joystick kumanda ile bu kazaların önüne geçilebileceğini vurlayarak sözlerine şöyle devam etti: “Damper sistemlerinde ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan kapalı devre yön kontrol valfleri ve damper düğmeleri bu kazaların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.  Kapalı devre valf ve damper düğmesi kullanıldığında sistem şoförün tek bir düğme ile damperi kaldırabilmesini sağlamaktadır.  Bu düğme PTO’nun araç şanzımanından almış olduğu hareket enerjisini hidrolik pompaya ileten yardımcı elemanları devreye sokarak hidrolik pompanın çalışmasını sağlamaktadır. Hidrolik pompa tarafından hareketlendirilen hidrolik yağ kapalı devre valf sistemi üzerinden direkt olarak geçerek damper silindirine ulaşmakta ve damperin kalkmasını sağlamaktadır.  Bu damperin kaldırılması esnasında sesli veya ışıklı bir uyarı bulunmamaktadır. Oysaki joystick kumanda ile PTO harekete geçirildiğinde önce ışıklı ikaz lambası yanmaya başlar. Açık devre yön kontrol valfi PTO’nun hareketi ile hidrolik pompa tarafından basılan yağ ilk konumda damper silindiri yerine hidrolik tanka geri dönüş yapmakta ve damper kalkmamaktadır. Şoförün olası dalgınlık ve unutmaya bağlı olarak yanlışlıkla damperi kaldırmasını engellemiş oluruz. Şoför damperi kaldırmak için ikinci bir harekete ihtiyaç duymaktadır. Kısacası kapalı devre valf ve damper düğmelerinde damperin kalkması için tek bir düğmeye basılması yeterli iken, açık devre valf ile joystick kumanda da iki farklı kontrol mekanizması ve bir ışıklı uyarı vardır. Bu sayede güvenlik iki katına çıkarılmaktadır.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR