Ana Sayfa Güncel Haberler Efsane Scania Streamline Yeniden Yollarda

Efsane Scania Streamline Yeniden Yollarda

Efsane Scania Streamline Yeniden YollardaEkim başından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak olan Yeni Scania Streamline, yüksek performansa sahip üstün teknoloji ile donatılmış yeni çekicileriyle tüm zorlu sürüş koşullarının üstesinden gelebilecek bir yapıya sahip.

Pratik ve akıllı uygulamalarıyla sürücülerin en büyük yardımcısı olan gelişmiş teknolojiyi kullanıcılarına sunulduğu Yeni Scania Streamline modelinin tanıtımı İsveç’te 22 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirildi. Türkiye’den Doğuş Otomotiv Scania Krone ve Meiller Genel Müdürü İlhami Eksin, Doğuş Otomotiv Scania Filo Satış Müdürü Harun Göktaş, Doğuş Otomotiv Scania Satış ve İş Geliştirme Müdürü Adnan Yücel’in katıldığı toplantıda Scania Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Henrik Orrling ve Scania Ürün Sözcüsü Örjan Aslund yaptıkları sunumla Streamline hakkında basın çalışanlarına bilgi verdiler.

Rüzgar Direnci Aerodinamik Tasarımla Azaltılıyor

Yeni Scania Streamline araçlar, yakıt tüketiminde düşüş sağlamak için hava akışının kabin çevresindeki hareketlerini minimum seviyeye indiriyor. Aerodinamik tasarımıyla yeni Scania Streamline, havanın kabinin çevresinden daha rahat akacağı bir forma kavuşturuldu. Ağır vasıta sektörünün en aerodinamik tasarımlarından ikisine sahip olarak bilinen G ve R Serisi araçlarda, tasarım uzmanları aracın köşelerine odaklanarak, yakıt tüketimini artıran türbülansları azaltma yoluna gitti.

Yeni Streamline, aerodinamik tasarımında vurgulanan özellikleri ile, hava direncini düşürerek G ve R Serisi araçların daha az yakıt tüketimi sağlamasına olanak veriyor. Yeni Streamline kabin tasarımı, yakıt tüketimini düşürdüğü gibi G ve R Serisi uzun yol araçlarında yeni yüzüyle müşterilerinin beğenisine sunuluyor.

Tasarım aşamasında geliştirilen ve patenti Scania tarafından alınarak farların üzerine yerleştirilen küçük kanatlar sayesinde, yağışlı havalarda yerden kalkan çamurlu suyu kapı kolundan uzak tutan tasarım göze çarpıyor.
Yeni dış güneşlik tasarımı hem hava akışını kolaylaştıracak şekle sahip hem de çok daha çekici bir görünüm sunuyor. Bu yeni tasarım, hava direncini azaltırken rüzgar sesi açısından da dikkat çekici bir düşüşe olanak sağlıyor. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan, tasarımı yenilenmiş dış güneşlik üzeri “spot farlar”, geliştirilmiş ışık hüzmesi ile kullanım esnasında sadece görmeyi ve görülmeyi öne çıkarmakla kalmıyor. Spot farlar, yeni Streamline araçların ön görünüşünde yer alan modern tasarımıyla dikkat çekiyor.
Dinamik tasarımı ve güvenlik donanımlarıyla Türkiye yollarına çıkan yeni Scania Streamline, sıra dışı konforu ile de mükemmel bir sürüş keyfi sunuyor. Streamline çekicilerin standart donanımında sunulan yeni Opticruise iki pedallı otomatize şanzımanıyla da “standartları belirleyen marka” olmayı sürdürüyor.
Yeni Scania Streamline araçlarda standart olarak sunulan Opticruise Otomatize Şanzıman, sürücü kaynaklı kullanım hatalarını önleyerek, güç ve aktarma organlarında olası arızaları asgariye indiriyor.Scania, Streamline’ın sunduğu yakıt tüketimi potansiyelini, yeni Opticruise iki pedallı otomatize şanzıman gibi, kullanılmakta olan bir dizi teknolojik ekipmanla yüzde 3-4 oranında destekliyor.

Daha Hafif Daha Dayanıklı Diferansiyel

Efsane Scania Streamline Yeniden Yollarda

Ağır yük taşıma koşullarında yeni R885 diferansiyel daha güçlü, daha hafif ve daha etkilidir. Yüksek hız, dayanıklılık ve daha düşük yakıt tüketimi sunuyor. Yeni diferansiyel, R780 diferansiyele göre yaklaşık yüzde 20 daha güçlendirilerek aynı yük ile üç katına kadar servis ömrü sağlayarak işletme maliyetlerini düşürüyor. Yaklaşık 20 kilogram daha hafif olan  diferansiyelde dişlilerin, yuvaların ve diferansiyel kilidinin yeni dizaynı daha etkili bir kullanım ve daha uzun servis ömrü sağlıyor.

Yeni ELC ile Yükseklik Kontrol Altında

ELC 4 sistemi bir önceki ELC 3 sisteminin bir üst versiyonudur. Sistem hava süspansiyonunu kontrol etmek ve aracın yüksekliğini ayarlamak için kullanılıyor. Sistemde el kumandası yenilenmiş ve arka dingile yeni bir sensör eklenmiştir. Arka dingile yeniden yerleştirilen kontrol ünitesi sayesinde hafiflik ve kablo alanı tasarrufu sağlanıyor. Hava valfleri ve yuvaları geliştirilmiş olup ve yüzde 25’e kadar daha uzun servis ömrü sağlıyor.

Scania İkinci Elde Yeni Bir yapıya Hazırlanıyor

Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller markaları Genel Müdürü İlhami Eksin, ithal araçta yine birinciliği hedeflediklerini vurgulayarak bu hedefte yeni Streamline’nın bunu kolaylaştıracağını düşündüğünü kaydetti. Zamanın ruhunu kaybetmeden ekonomi yaratmanın çok ciddi bir avantaj olduğunu söyleyen Eksin, kullanıcıda duygusal bir bağ oluşturan bu yaklaşımın Streamline’da başarılı olacağını düşündüğünü belirtti.

“Türkiye’de 20 bin Scania araç var ve bu araç parkı ikinci elde daha iyi yönetilmeyi hak ediyor. Kurumsal bir ikinci el sisteminde alıcı kendine yapılan beyan çerçevesinde belli bir garantiye sahip olmasının yanı sıra marka için de farklı bir iş kolu olabilir. 2014 yılından itibaren biz de bu konuda daha etkin bir şekilde hareket edeceğiz” dedi.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...