Ana Sayfa Foto Galeri Gelişen Taşımacılık İhtiyaçlarının Treyler ve Üstyapı Sektörüne Etkileri IAA’da Kendini Gösterdi

Gelişen Taşımacılık İhtiyaçlarının Treyler ve Üstyapı Sektörüne Etkileri IAA’da Kendini Gösterdi

Gelişen Taşımacılık İhtiyaçlarının Treyler ve Üstyapı Sektörüne Etkileri  IAA’da Kendini Gösterdi

Bu yıl 65’incisi düzenlenen ve dünyanın en önemli ticari araç organizasyonlarından biri olan IAA Fuarı 25 Eylül-2 Ekim 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlendi.

Son yıllarda gelişme gösteren elektrikli araçlar ve birbirleriyle iletişim kurabilen ticari araç temalarının dikkat çektiği fuara treyler ve üstyapı üreticileri ve tedarikçileri de yoğun katılım gösterdi. 

Dünyanın en büyük ticari araç fuarı olan ve 45 ülkeden 2 bin 66 katılımcının yer aldığı fuar, bu yıl ticari araçlar endüstrisindeki akıllı uygulamaların ve çevreci teknolojilerin ağırlıkla yer aldığı sunumlara ev sahipliği yaptı.

Fuar açılışında bir konuşma yapan Federal Ulaşım Bakanı Alexander Dobrindt, fuarda teknolojik iletişim, verimlilik ve güvenlik unsurlarının öne çıktığını ifade etti.

Alman Otomotiv Derneği Başkanı (VDA) Matthias Wissmann ise bir önceki yıla göre katılımcılarda meydana gelen yüzde 9’luk artışla 2008 yılının çok az aşağısında olduklarını kaydetti. Büyüyen ticaret hacminin karşısında bütün taşımacılık modlarının hem fırsatlarla hem de zorluklarla karşılaştığını aktaran Wissmann, Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ilgisinin farkında olduklarını kaydetti.

Türk Firmalarından IAA’ya büyük katılım

Türkiye’den farklı alanlardan 100’ün üzerinde firmanın katıldığı fuarda gözümüze çarpan markalar Kassbohrer markasıyla Tırsan, Otokar, Temsa, Karsan ve Anadolu Isuzu olurken, Serin Treyler, Yalçın Dorse, Seyit Usta, OKT Trailer, Öztreyler, BRF Treyler gibi markalar da ürünlerini sergilediler. Versus markasıyla Kadesan, Nevpa, Hidromas, Fibrosan, Kozmaksan, Kanca, OMS, Olgun Çelik, Özçelikler, Önder Metal, Polkar, Teknofit, Türk yan sanayi üreticilerinin de büyük ilgi gösterdiği ve ilgi gördüğü fuarda Türkiye’de üretilen küresel firmaların ürünleri de yer aldı.

Fiat standında Ducato ile birlikte sergilenen ve ilk defa tanıtılan yeni Doblo büyük ilgi görürken, araç için İstanbul’da çekilen reklam filmi de fuar süresinde stantta bulunan dev ekranda oynatıldı.

Ford ise Çift Kabinli Kamyonet ve Ekstra Uzun ‘Super Jumbo’ kamyonet versiyonlarına kavuşan Transit varyasyonlarının yanı sıra yeni Transit Custom, Transit Connect ve Transit Courier modelleri ile fuarda yer aldı.

IAA’da Hyundai Motor Company ile Karsan arasında 2012’de imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye ve ihracat pazarları için üretimi Karsan tarafından yapılan ve 3.5 ton ila 5 ton arasında değişen yeni hafif ticari araç serisi H350’nin dünya lansmanı da gerçekleştirildi.

Pek çok ticari araç markasının ve tedarikçilerinin yeni araç ve teknolojilerinin de lansmanlarını yaptığı fuara damgasını iletişim teknolojilerinin ticari araç uygulamaları akıllı çekici ve treyler sistemleri ve Avrupa’da uygulamaya girecek olan Euro 6 motorlu araçlar damgasını vurdu. Birbirleriyle, şirket merkezleriyle olduğu gibi trafik sistemleriyle de iletişime geçerek taşımacılığı değiştirecek olan geleceğin kamyonları, otobüs duraklarından şarj olabilen şehiriçi otobüsler ve özel uygulamalar için her geçen gün daha da özel hale getirilen kasa uygulamaları dikkat çekiciydi.

Mercedes-Benz Geleceğin Kamyonunu Tanıttı

Mercedes-Benz’in Future Truck 2025 isimli konsept aracıyla geleceğin çekicisini de tanıttığı fuarda özellikle şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan otobüsler ve yine şehiriçi taşımacılıkta kullanılan hafif ticari araçlar, elektrik ve hibrit teknolojileriyle dikkat çekti. Renault Truks’ın yenilenen ürün gamıyla yer aldığı fuarda Volvo Trucks ise yeni çekicileriyle ilgi gördü.

2012 yılına damgasını vuran aerodinamik yapılı konsept treylerlerde kullanılan sistemlerin bir bölümünün de hayata geçirildiği fuarda özellikle yan ve arka kısımlarda kullanılan sistemler opsiyon olarak yer almaya başlamış.

Scania Yakıt Tasarrufu Sağlayan Yeni Teknolojilerini Tanıttı

Geçen yıl tanıtımı yapılan Streamline ile yüzde 8’e kadar varan oranlarda daha az yakıt tüketim değerine ulaşan Scania, IAA Fuarında tanıtılan yenilikler ile yüzde 3’lük bir azalma daha sağlıyor.

Scania’nın yakıt tüketimini düşürme yönündeki çalışmalarının başında yeni retarder geliyor. IAA’da tanıtımı gerçekleşen yeni retarder, kullanılmadığında otomatik olarak devre dışı kalıyor. Böylelikle sürtünmeden kaynaklanan kayıplar en aza inerek ortalama yüzde yarımlık bir azalma elde ediliyor.

Bir diğer yenilik ise Eco-roll. Yeni Eco-roll sisteminde Scania Active Prediction ve Opticruise’un birlikte kullanımı yakıt tasarruf sağlıyor. Sistemde araç vites boşta iken yokuş aşağı inmenin en avantajlı olduğu durumu hesaplıyor ve bundan istifade ediyor. Daha sık kullanılacak şekilde optimize edilen Eco-Roll sistemi de yüzde yarımlık bir tasarruf sağlıyor. Bu tasarruf yoldaki engebelerin çokluğuna göre değişebiliyor. Sistem sayesinde araç için o an hangisinin daha avantajlı olduğunu yine aracın kendisi hesaplayarak devreye giriyor.

Mercedes-Benz TrailerAxleSystems’i Jost Satın Alıyor

Fuarda Mercedes Benz’in treyler üreticileri için üretim yaptığı markası Mercedes-Benz TrailerAxleSystems’in treyler sistemi tedarikçilerinden Jost tarafından alınacağı açıklandı. Fuarda görüştüğümüz Jost’un Türkiye temsilcisi Gümaş Otomotiv Teknik Satış Müdürü Serdar Gürsoy, treyler ve lowbedler için özel üretilen bağımsız süspansiyonlardan bahsetti. Dümenleme sistemi üreten Jost’a bağlı Tridec markasıyla üretilen 890 mm sürüş yüksekliğine sahip sistemin özellikle virajlarda büyük avantaj sağladığını aktardı. Gigant’la ortak olarak yapılan sistem, aracın orta kısmında oluşturulan boşlukla daha kalın ve daha sağlam şasi yapılmasına imkan sağladığını söyledi. Gümaş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ise Sinan Gümüşlügil Mercedes-Benz TrailerAxleSystems’in Jost tarafından satın alınmasının ardından

Rusya Krizi Treyler Üreticilerini Kaygılandırıyor

Fuar öncesinde yapılan basın toplantılarında ortaya konulan veriler Avrupa piyasasının toparlandığına işaret ederken en büyük problem ise Avrupa Birliği ve Rusya arasında karşılıklı ambargoların ticari araç ve treyler üreticileri üzerinde baskı yarattığını ortaya koyması oldu. Son aylarda Almanya’dan yapılan treyler ihracatlarında yüzde 50-70’lere varan düşüşten bahsediliyor.

Çinli Ticari Araç Üreticileri Fuarda

Rusya ihracatlarındaki önemli düşüşten kaygılanan üreticilere karşın Rusya pazarında Çinli ticari araç markalarının avantaj kazanmaya başladığı ifade ediliyor. IAA’da Çinli ağır ticari araç üreticileri Dongfeng ve CAMC gibi markalar da yer alarak yeni araçlarını sergilediler.

Krone Kendi Dingilini Üretti

Stratejik büyüme programı çerçevesinde ürettiği yeni Krone KTX akslı treylerlerini fuar ziyaretçileri ile buluşturan Krone, treyler üreticisi olmanın yanı sıra, treylerlerle ilgili tüm parçaların tedarikçisi olma yolunda da adım attı.

Krone’nin tanıttığı bir yenilik de Profi Liner’ı Mega Liner’a dönüştüren Multos Plus sistemi oldu. Pazarın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen sistemde sadece birkaç saat içinde Profi Liner, MULTOS Plus dönüşüm kiti sayesinde standart 5.teker yüksekliği 950 mm’den 1050-1150 mm’ye ulaşarak Mega Liner’a dönüşüyor.

Schmitz Cargobull Türkiye’de Ofis Açtı

Fuarın en dikkat çekici yönlerinden bir tanesi ise treyler endüstrisinde meydana gelen köklü değişiklikler oldu. Daha önceden kendi treyler aks markasını üreterek kullanmaya başlayan Schmitz Cargobull, yine kendi üretmeye başladığı soğutucu ünitesini tanıttı. Diğer Alman treyler üreticileri Krone ve Kögel ise bu fuarda ilk defa kendi markalarıyla ürettikleri treyler dingillerini tanıttılar. Tek merkezden servis anlayışıyla birlikte gelişen bu anlayışın dışında ise Schmitz Cargobull’un Türkiye pazarına kendi ofis ve personeliyle gireceğini açıklaması ise sürpriz oldu.

Thermo King’ten Yeni Ürünler

Türkiye pazarında büyük başarı gösteren Thermo King fuarın en yoğun stantlarından birine ev sahipiği yaptı. Thermo King Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Dwight Gibson’ın bir konuşma yaptığı bir basın toplantısı düzenlendi. Türkiye’den Doğuş Otomotiv Thermo King Marka Müdürü Suna Türk’ün de katıldığı toplantıda yeni teknolojiler ve gelişmekte olan ülkeler için ürünler tanıtıldı.

Fuarda müşterilerinin sera gazı ayak izlerini azaltmaya yönelik taahhüdünü açıklayan Thermo King, daha az karbondioksit gazı salınımı yapan güçlü soğutma özellikleri olan modellerini tanıttı.

Foto Galeri

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR