Ana SayfaÜst HaberlerHidromas’tan Taklit Ürünlere Tepki

Hidromas’tan Taklit Ürünlere Tepki

Hidromas’tan Taklit Ürünlere Tepki

Ürettiği Gold Serisi Silindir ürünlerinin taklit edilmesinden şikayetçi olan Hidromas, taklit ürünlerin kullanımının bu ürünleri kullanan treyler ve üstyapı üreticilerine verdiği zarar kadar ülke ihracatına da zarar verdiğini açıkladı.

Son on yılda treyler ve üstyapı sektörünün almış olduğu mesafenin büyük bir gelişme olduğunu ifade eden Hidromas Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Özkavak, sektörde faaliyet gösteren firmaların üretim tesislerini büyüttüğünü, makine parkını genişlettiğini ve sermaye birikimini sağladığını belirtti. Fiziki yatırımla birlikte kalifiye personele, marka değerine ve kurumsal yapıya da önemli yatırımlar yapıldığını aktaran Özkavak, bu yatırımlar ile treyler ve üst yapı sektöründeki birçok firmanın gücün bütünlüğünü ve sürdürülebilir yapısını sağlamış olduğunu aktardı.

Bu firmaların üretim kapasitesinin Türkiye’deki treyler ve üstyapı ihtiyaçlarının tamamını karşıladığı gibi önemli ölçüde ihracat potansiyeli de oluşturduğunu, başta Avrupa olmak üzere Orta Doğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetlerine de oldukça önemli ihracatlar yaptığını aktaran Özkavak, dünya pazarından daha fazla pay almak için ürün kalitesinin standartlaştırılması ve bu standartların sertifikasyonunun şart olduğunu vurguladı.

Ortada başarının tedarikçi ile imalatçın karşılıklı bir etkileşiminin sonucu olduğunu ancak sadece bununla da sınırlandırılamayacağını da aktaran Özkavak, “Aslında kullanıcının bilinçlenmesi kaliteli ürün ihtiyacının artması ile beraber başladı bu süreç. Bu ihtiyacın karşılanması adına tedarikçi-imalatçı ilişkileri yoğunlaştı ve ortak hedefle oluşturuldu. Bu ortak çalışmalar hem tedarik edilen ürünün kalitesini hem de üstyapının ve treylerin kalitesini arttırdı. Özellikle kamyon ve çekici üreticilerinin de onaylı üst yapı programları çerçevesinde sektöre sağladığı katkıları da unutmamak lazım” dedi.

Taklit Ürün Kullanımı Güveni Sarsıyor

Taklit ürünün kaliteli bir ürüne benzetilme çabası olduğunu söyleyen Özkavak, bunun aynı zamanda bir ayıbın gizlenmesi gayreti de olduğunun altını çizerek son dönemde sıkça yaşadıkları bu durumla ilgili şunları söyledi:  “Bu durum markanın taklit edilmesi gibi ürününde taklit edilmesi yoluyla yapılabiliyor. Rekabete haksız kazançla başlayan bu süreç taklit edilen ürünün, tüketicide ki güveninin sarsılmasına kadar ulaşabiliyor. İç ve dış pazarda marka değerine zarar verirken, olumsuz etkisi ülke imajına kadar yükselebiliyor.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Türkiye taklit ürün kullanımında dünyada ikinci sırada yer alıyor. Oldukça ürkütücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Başlangıçta taklit ürünün kullanımı; fiyat avantajı sağlıyor gibi gözükse de uzun vadede mutlaka kaybettiriyor. Bu kayıplar sadece maddi kayıpla sınırlı değildir. Özellikle ihracatta verdiği zararın maddi karşılığı ölçülememektedir. Yukarıda da işaret edildiği gibi bir ürünün kalitesi artık tedarik ettiği parçanın veya hizmetin kalitesi kadardır. Treylerde kullanılan herhangi bir taklit ve kalitesiz ürün treylerin bütününü kalitesiz ürün olarak tüketici zihnine yerleştirebiliyor.

İç ve dış pazarda taklit ürünün verdiği zararları gördük. Bütün treyler imalatçıları ve tedarikçiler farklı ölçekte olsa da bu zararı bizzat tecrübe etmiştir. Özellikle Irak, Dubai, Suudi Arabistan gibi pazarlar da yaşanan acı tecrübeleri diğer pazarlara girişte el feneri gibi kullanmalıyız.”

Hidromas olarak ürünlerinin taklit edilmesinden oldukça rahatsız olduklarını  özellikle silindirimizin piyasada yapılan taklidinin Hidromas marka silindirden görünüm olarak tüketiciler tarafından ayırt edilemediğini gördüklerini ifade eden Özkavak, “Öyle ki Hidromas çalışanları bile ürünümüzü üzerinde bulunan etiketi görebildiği kadarı ile ancak ayırt edebiliyor” diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Her Gold Silindir Hidromas Değil 

Hidromas’ın 2004 yılında sektörün hizmetine sunmuş olduğu ‘’Gold Serisi Silindir’’  ile piyasanın takdirini kazandığını ve tasarımı, kullanılan malzemenin cinsi, hafifliği ve boya rengi ile kaliteli sarı silindir olarak tüketicinin hafızasına yerleştiğini açıklayan Özkavak, tüketiciler bu renk sayesinde ürünlerini kolayca ayırt etini belirtti.

Bugün ise silindir üreticilerinin neredeyse tamamı bu rengi kullanır hale geldiğe işaret eden Özkavak, “Yaptığımız şantiye ve lojistik firma ziyaretlerinde; Gold rengi fakat farklı marka ürünlerin firma sahiplerince Hidromas marka ürün olarak satın aldığını söylemesi bizi oldukça rahatsız etti. Bu bir aldatmadır ve farklı şekillerde de karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Özellikle servislerimize gelen arızalı ürünlerde Gold rengi ancak farklı marka silindirlerin tüketici nazarında kaliteli sarı silindir imajını düşürdüğünü görmekteyiz. Tüketiciyi yanıltma ve aldatma çabalarının sonlandırma adına gerekli çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. İlk olarak taklit ürün çıkarmanın ticari ahlakta yeri olmadığının kabullenilmesi ile başlanmalıdır. Bu kabullenme ile problemin büyük ölçüde çözüleceğini düşünüyoruz. Taklit ürünün verdiği zararı görmeli ve göstermeliyiz. Müşteri bu konuda bilinçlendirilmeli ve markalaşmaya ağırlık vermeliyiz. Tüketici hafızasına ürün ile değil marka ile yerleşmemiz gerekmektedir.”

Hidromas Dünya Sıralamasında İlk Üç arasında

Hidromas 2015 yılı ortasında yeni fabrika binasına taşındı.  Toplamı 50 bin metrekare olmak üzere 25 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyor. Hindistan’da bulunan fabrikası ile beraber 40 bin silindir 60 bin dişli pompası üretim kapasitesine sahip. Beş kıtada 73 ülkeye yapmış olduğu ihracatla, Dünya sıralamasında üçüncülüğünü korumakla beraber bir üst ile olan ikincile yaklaştı.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...