Ana SayfaManşetIveco’dan İnşaat Alanları ve Yollar Arasında Yani Araç: Yeni Stralis...

Iveco’dan İnşaat Alanları ve Yollar Arasında Yani Araç: Yeni Stralis X-WAY

Iveco’nun yeni geliştirdiği X Way serisi, markanın sağlamlılığıyla ünlü inşaat serisi Trakker şasisini kullanarak sınıfının en iyi taşıma kapasitesini sunarken yol performansı ve yakıt tüketimiyle de dikkatleri çekiyor.

Almanya’nın Ulm kentinde yer alan Iveco tesislerinde tanıtılan X WAY, yol (On road) ve yol dışı (Off road) geçişlerinin yaşandığı, genelde çok ağır olmayan inşaat işlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş. Iveco Marka Başkanı Pierre Lahutte’nin katıldığı tanıtım günlerinde uzun yol araçlarının da tanıtımı yapıldı. Lahutte Stralis X-WAY’in inşaat lojistiği ve kent hizmetleri sektörü için mükemmel bir araç olduğunu söyledi.

Moduler yapısıyla her hizmete özel olarak tasarlanabilen Stralis X-WAY hafif damperden beton mikserine kadar geniş bir yelpazede ülkeden ülkeye değişen talepleri de karşılayabilecek şekilde kullanılabiliyor.

8,845 kg boş ağırlığıyla en yüksek taşıma kapasitesi sunan Stralis X-WAY, UTAC tarafından sertifikalandırılmış en hafif kamyonda 355 kilogram daha fazla yük taşıdığı ifade edildi. Özellikle beton mikseri gibi ağırık hassasiyetinin önemli olduğu görevlerde aracın boş ağırlığı büyük önem taşıyor. Stralis X-WAY,  beton mikseri için üretilen Süper loader versiyonunda 8,845 kg ile pazarın en hafif aracı olarak dikkat çekiyor. 8×4 şasinin 9 litrelik 400 beygir gücüne sahip motorla çekildiği araçta bu hafiflik başta mekanik arka süspansiyon yeniden tasarlanırken, şasi mimarisi ve capraz bağlantı optimizasyonuyla sağlanmış.

Son yıllarda stratejisini sahip olma maliyeti (TCO) üzerine kuran Iveco, Stralis X-WAY’de markanın TCO şampiyonu olarak isimlendirdiği Stralis XP’de kullandığı gelişmiş teknolojileri kullanarak yüzde 11,2’lik yakıt tasarrufu sağlıyor. TÜV SÜD tarafından sertifikalandırılan bu araçta kullanılan HiSCR sistemi NOx gazını yüzde 97 oranında azaltırken bu şekilde rejenerasyon ihtiyacı olmadan dha düşük bakım maliyetleriyle aracı daha fazla operasyonda tutmayı da garanti altına alıyor.

12 ve 16 vitesli Hi-Tronix otomatikleştirilmiş sanzıman versiyonlarıyla sunulan araçta HI-Cruse sistemi eco-roll, öngörücü vites değiştirme ve öngörücü  hız programlayıcısı gibi sürüş asistanı fonksiyonlarıyla entegre olarak çalışıyor.

2 ve 4 akslı modelleriyle ve 8×4 tridem; artic ve rijit modelleriyle geniş bir motor, şanzıman ve aralarında 2,450 Nm tork sunan yeni sandviç PTO’nun da bulunduğu çoklu PTO’larıyla yeni Stralis X-WAY serisi hem off road hem de yol ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde müşterilere sunulacak.

Cursor 9, Cursor 11, ve 6×4 and 8×4 modellerinde ilk defa olmak üzere Cursor 13 motorlu araçların ; manuel, Allison otomatik ve ZF Hi-Tronix 12- veya 16 vitesli otomatikleştirilmiş şanzıman seçenekleriyle sunulduğu Stralis X-WAY serisinde müşteriler alçak tavanlı kısa kabinden alçak ve orta tavanlı yataklı kabine ve üst düzey konfor için yüksek tavanlı Hi-WAY yataklı kabinleri seçebilecekler.

Ulm’deki Iveco tesislerinde tanıtım ve test sürüşü yapılan bir diğer araç ise Yeni Stralis NP 460 oldu. Uzun yol taşımacılığında bir dönüm noktası olarak gösterilen aracın her açıdan dizelden daha iyi olduğu ifade edildi. 25 yıldır emisyonların standartları belirlediği; ancak şimdi ilkim değişikliği hava kalitesi, belediyelerin bu konudaki girişimlerinin alternatif çözümleri daha fazla gündeme getirdiği belirtiliyor. Olgunlaşmamış teknolojiler yerine uzun yıllardır gelişiminde ömcülük ettikleri doğal gazlı teknolojilere yöneldiklerini açıklayan Iveco yöneticileri, LNG’nin en iyi uygulanabilir akaryakıt kaynağı olarak seçildiğini de açıkladılar.

2012 yılında 450 km olan menzilin 330 olan beygir gücünün 1600 kilometre menzil ve 460 beygir gücüne ulaştırılmasıyla dizele daha güçlü bir rakip haline gelen Yeni Stralis NP 460, Euro 6 limitlerine göre partikül seviyesinde yüzde 99, nitrojen azot oksitlerinde (NOx) yüzde 60 azalma sağlıyor.

71 desibel seviyesiyle düşük en sessiz kamyonlardan biri olan araç, sıvılaştırılmış biyo metan kullanılması durumunda ise CO2 emisyonlarında yüzde 95’lik bir düşüşü garanti ediyor.

FPT Industrial tarafından tasarlanan yeni IVECO Cursor 13 NP motor, uzun mesafeli uluslararası taşımacılık için özel olarak geliştirildi. Piyasadaki en güçlü gaz motoru, 12.9 litrelik motorun geliştirilmiş yanma süreci, uzun mesafeli görevlerde en iyi yakıt verimliliğini sağlar. Yüksek yakıt akışı gaz enjektörleri, yakıt rayı, pistonlar ve turbo; yüksek güç çıkışı ve tork sunacak şekilde tasarlanmış.

Bu sonuçların elde edilmesinde doğal gaza kıvılcımla ateşlemeli stoikiometrik yanma uygulandı.  IVECO Cursor 13 NP’nin yüzde  100 doğal gazla çalıştırılmasını sağlayan “tek yakıtlı” çözüm oldu. Egzoz sonrası işlem, rejenerasyon veya katkı maddesi gerektirmeyen küçük ve hafif bir 3 yollu katalizör üzerinde kurulmuş ve bu şekilde daha fazla taşıma kapasitesi avantajı sağlarken aynı zamanda da aracın da yolda kalma süresini artırılmış.

Konfordan, taşıma kapasitesine, performansa kadar dizel kamyona daha güçlü bir alternatif olarak tanıtılan Stralis NP 460, dizel kamyona göre yüzde 9 daha az toplam sahip olma maliyeti sunuyor. Bu oranda dizele göre yüzde 15 daha az yakıt tüketimin önemli rolü var.  Egzos sonrası işlem sistemleri, partikül filtreleri, aktif rejenerasyon gibi parçaların olmaması ise aracın servis bakım aralığının 90 bin kilometreye kadar çıkmasını sağlamış.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Tırsan, Patent Kategorisinin 4’üncü Kez Şampiyonu Oldu

Tırsan, 2023 TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde 1’incilik ödülünün sahibi oldu. Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden Tırsan, En Çok Patent Tescili Alan Üyeler kategorisinin 4’üncü...