Ana SayfaGüncel HaberlerJOST’tan Ticari Araç Endüstrisine Özel Yeni Ürünler

JOST’tan Ticari Araç Endüstrisine Özel Yeni Ürünler

IAA Ticari Araçlar fuarına; JOST, Rockinger, Tridec and Edbro markalarıyla katılan JOST, test alanında da hazırlanan gösteri aracı üzerinde otonom yanaşma/treyler kaplin teknolojisine sahip akıllı KKS birleşme sistemini ve Tridec’ten EF-S elektrikli dümenleme sistemini sergiledi.

IAA 2018’de ayrıca JSK 34 beşinci teker bağlantılarını sergileyen JOST, sensörlerle donatılan bu hafifletilmiş modelin 2019’un ikinci çeyreğinden itibaren satışa hazır hale geleceği bilgisini verdi. Ağır ticari araç üreticileri tarafından 2019 yılından sonra kullanılacak olan JSK 34, 2 inçlik kingpine uygun olacak ve piyasanın yaygın modellerine göre 35 kg daha hafif olacak şekilde tasarlandı. Sürüş konforunu ve hizmet süresini arttıran yüksek titreşim sönümleme kabiliyetli kauçuk burçlarıyla beraber, 5. tekerin treyler ile güvenli bağlantısını denetleyen sensor teknolojisi ile donatılan JSK 34’ün, yarattığı ağırlık avantajı ile özellikle tanker ve silobas ve tehlikeli madde taşıyan araçlar için standartları yükseltmesi bekleniyor.

Otonom kaplin sistemi KKS ilgili bilgi veren JOST Türkiye Temsilcisi Gümaş A.Ş. Satış Müdürü İbrahim Emre, ürünleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Treyler ile çekici arasındaki bağlantı sırasında aradaki hava ve elektrik bağlantıları, alıştığımız uygulamada şoförün aracından inmesi ve tek tek bu bağlantıların kablolarını elle takması veya sökmesi ile gerçekleştiriliyor. Yeni nesilde bu kablolar tamamen ortadan kalkıyor. Elektrik ve hava girişi, 5.tekerin uç kısmına ve treylerin kingpin bölgesine eklenen, tüm hava ve elektrik bağlantılarını içeren soketlerle yapılıyor. Sürücünün araçtan inmesine gerek kalmıyor. Araç treylere yaklaşıyor, kabin içinden bir düğme ile treyler bağlanıyor, işlemin tamamlandığı kabin içindeki panelde görülüyor ve araç nakliye operasyonu için hazır hale geliyor. Bu ürün büyük araç filolarında ciddi bir fark yaratıyor. Büyük filoların park alanlarında, yer azlığından dolayı sıklıkla ciddi problemler yaşanıyor. İki araç arasında şoförün bağlantıları kontrol edeceği mesafe olması lazım. Bu üründe mesafe kısalıyor. 5. Teker bağlantısı şoförün gözle kontrolüne bırakılmayarak, sistemin sensörleri tarafından kontrol ediliyor. Bağlantı sağlandığında veya treyler söküldüğünde araç içine yerleştirilen panelde uyarı ışığı yanıyor. Bağlantı elle yapıldığında 4-5 dakika sürüyorsa, yeni ürünle bu sadece 5 saniye sürüyor. Sistem aynı zamanda treyler ayaklarını da otomatik olarak indirip kaldırabiliyor. KKS ürünü beraberinde büyük bir zaman kazancı getiriyor”

Treyler ayağındaki geniş model serisini de fuarda sergileyen JOST, Modul grubunu ve hafifleştirilmiş Optima ayaklarını da fuarda sergiledi. Ayrıca KKS ile paralel geliştirilmiş olan Modul E-Drive serisi de, kol ile çevirmeyi ortadan kaldıran elektrikli indirip kaldırma sistemi ile fuarda yerini aldı.

JOST marka aksların da Türkiye’de satışına başladıklarını kaydeden Emre,  şunları söyledi: “Gövdesi tek parça olan aksımızdaki bu özellik diğer aks üreticilerinde yok. Müşteri talebine göre dingil borusu aynı zamanda hava tüpü yerine de kullanılabiliyor. Bu şekilde, treylerin hava tankı ihtiyacı karşılanarak, araçta tankların yaratacağı ek ağırlıktan ve maliyetten tasarruf sağlanıyor. Hafifleştirmenin öne çıktığı tanker ve silobas gibi segmentlerde ciddi bir ağırlık tasarrufu sağlıyoruz. Tenteli veya konteyner şasi için de uygun modeller ürün gamında bulunuyor.”

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...