Ana Sayfa Manşet Ruukki Türkiye Özel Çelik Pazarında Yüzde 30 Pazar Payına Ulaştı

Ruukki Türkiye Özel Çelik Pazarında Yüzde 30 Pazar Payına Ulaştı

Ruukki Türkiye Özel Çelik Pazarında Yüzde 30 Pazar Payına UlaştıÖzel çelik üretiminde Avrupa’nın en güçlü çelik üreticilerinden biri haline gelen Finlandiya merkezli Ruukki, 2013’te planlanan yıllık satış öngörülerinin yüzde 22 üzerine çıkarak yüzde 30 pazar payı ile yılı tamamladı.

Finlandiya merkezli özel çelik üreticisi Ruukki, 2013 yılının değerlendirmesini yaptığı bir basın toplantısı düzenledi.  Düzenlenen  toplantıya Ruukki Türkiye Müdürü Özgür Yalçın, Pazarlama Müdürü Emre Aytaç, Ürün Müdürü Tero Rasmus katıldı. Toplantısında konuşma yapan Ruukki Türkiye Genel Müdürü Özgür Yalçın, havalimanı, üçüncü köprü, otoban yapımları ve inşaat, savunma sanayii gibi sektörlerdeki gelişmelerin etkisiyle ciddi bir büyüme kaydettiklerini, ve bu açıdan Türkiye’nin merkez ofisin de en çok önemsediği pazarlardan biri olduğunu belirtti.

Finlandiya merkezli özel çelik üreticisi Ruukki, kendi ofisiyle faaliyette olduğu Türkiye’de başarısını kanıtlamaya devam ediyor. Yıllık 2.3 milyon ton çelik üretimi ile sektörün yıldızı konumuna gelen Ruukki, geçtiğimiz aylarda Mersin’de açılan bin 200 metrekarelik stok sahasıyla Türkiye’deki çözüm ortaklarının iş, zaman ve maliyet yükünü azaltmasının ardından bölgede daha da etkin konuma geçti. 2013 yılında öngörülen satış miktarlarını yüzde 22 oranında geçerek Türkiye’de yüzde 30’luk pazar payına ulaşan çelik devi, başarısından dolayı Türkiye ofisini yönetimsel anlamda tüm Kuzey Afrika pazarlarında da söz sahibi yaptı.

Müşteriyi Fayda Sağlamak Başarı Getirdi

Ruukki Türkiye Özel Çelik Pazarında Yüzde 30 Pazar Payına UlaştıToplantıda firma üretim altyapısı ve büyüme grafikleri hakkında bilgi veren Özgür Yalçın, sektöre sundukları kaliteli ve özel ürünler ile kısa zamanda tercih edilen bir firma konumuna geldiklerini ifade etti. Yalçın, ‘Özellikle İstanbul ve Mersin’de oluşturduğumuz stok sahaları ile hızlı sevkiyat yapabilmenin yanı sıra, ciddi stoklar ile anında cevap verebilmemizi sağladı. Türkiye’nin sürekli gelişen bir pazar olması ve özellikle otoban, ulaşım, inşaat ve savunma sanayiindeki yatırımlar bizim daha da büyüyeceğimizi gösteriyor. Özellikle Avrupa standartlarına uyum çerçevesinde otobanlara getirilen araçlardaki ağırlık standardı, hafif ve dayanıklı malzeme üretimimizden kaynaklı Ruukki olarak bizim daha çok tercih edilmemizi sağladı. Ayrıca, Türkiye son yıllarda treyler, vinç, madencilik ve savunma sanayinde ciddi bir üretim üssü haline gelmiştir.  Türkiye’nin bu sektörlerde elde ettiği başarı ihracata da olumlu yansımaktadır. Özellikle ihracatta kalite ve verimlilik önemli bir kriter olarak üreticinin karşısına çıkmaktadır. Bu anlamda Ruukki olarak gerek kalitemiz, gerekse enerji tasarrufunda önemli bir etken olan hafif malzeme özelliğimiz ile üreticilere çözüm ortağı olmaktayız.’ şeklinde konuştu.

Gebze’de Yeni Stok Sahası Devrede

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Adana bölgeleri olarak üç bölgede üç satış müdürü ile çalıştıklarını aktaran Yalçın, başarılarının arkasında yatan çalışmaları özetledi: “Bölge yöneticilerimiz müşterilerimize en hızlı çözümü üretmek için çalışıyorlar. 2012 yılı ortasına kadar biz üretimden direkt malzeme sevk ediyorduk kendilerine. Müşterilerle görüşüp anlaşmamızı yaparak ne kadar malzeme ihtiyaçları varsa onların adına gümrüğe geliyordu. Müşterilerimiz de malı çekip kullanıyorlardı. Fakat daha sonra pazar farklılaşmaya başladı. Bunun üzerine stok tutma kararı aldık ve istenilen zamanda hemen malzeme sevk edelim dedik. 2012 yılı ortasıyla birlikte stok alanlarımızı devreye aldık. Müşterilerimizin kullandığı standart malzeme ve ebatların dışında ürünlere de ihtiyaçları olabiliyor. O malzemeleri de getirip stokumuza koyuyoruz ve rekabet güçlerini artırmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz bu hizmet için de o bölgedeki satış müdürü ile görüşerek tüm hizmetleri tek bir kişi üzerinden almış oluyor. Hem üretimden sevk hem de stoktan sevk için aynı kişiyle görüşülmesi zamandan da tasarruf oluyor. 2013 Nisan ayında Mersin stok alanımızı açtık. Özellikle müşterilerimizin kullanmış olduğu aşınma levhaları ve yüksek dayanım levhalarından stok tutmaya başladık. Stok sahası açmak doğru bir karardı ve buradan birçok yeni müşteri elde ettik.”

İstanbul, İzmit Adapazarı üçgeni önemli bir endüstriyel alan ve Gebze’de bir stok sahası da devreye aldıklarını vurgulayan Yalçın, amaçlarının özel çelikler pazarında her sene paylarını arttırarak lider konuma gelmek olduğunu vurguladı. Yalçın konuşmasına şöyle devam etti: “Her zaman sunduğumuz servis ve ürün kalitesini artırarak müşterilerimizin daha karlı olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yeni ürünler geliştiriyoruz ve enerji verimliliği artıran ürünler geliştirmek istiyoruz. Stok sahalarımızı daha da genişleteceğiz ve farklı yerlerde de açabileceğiz.  Teknik desteklerimiz ile müşterileri ziyaret edip projelerine dahil olacağız, rakiplerine karşı fark yaratmalarını sağlayacağız. İyi bir servis, sevkiyat güvenilirliği ve ürün kalitemizin farkıyla bir değer elde ediyoruz ve Türkiye ekonomisi hedeflerine katkıda bulunmak istiyoruz.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR