Ana Sayfa Manşet Volkan İtfaiye ve Mercedes-Benz’den 2013’te Dev Teslimatlar

Volkan İtfaiye ve Mercedes-Benz’den 2013’te Dev Teslimatlar

Volkan İtfaiye ve Mercedes-Benz’den 2013’te Dev TeslimatlarDevlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Orman Genel Müdürlüğü itfaiye filosunu Mercedes-Benz ve Volkan İtfaiye kombinasyonlu hizmet araçlarıyla güçlendirdi.

2011 yılında Orman Genel Müdürlüğüne 106 adet Mercedes-Benz Actros 6×6 şasi kamyon üzerine orman yangın aracı teslim eden Volkan İtfaiye, 2013 yılında aynı kuruma 9 adet 4×4 Mercedes-Benz Axor 4×4 şasi kamyon üzerine orman yangın söndürme aracını teslim etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne ise Türkiye’nin dört bir yanındaki havalimanlarında kullanılmak üzere  “27 adet Genel Maksatlı Uçak Söndürme Aracı” teslim edildi. Ayrıca yine havalimanlarında kullanılmak üzere “20 adet 8×8 Ana Uçak Söndürme Aracı” projesinde prototip muayeneler tamamlandı ve ilk 10 adeti 2013 Aralık ayında, diğer 10 adedi ise Temmuz 2014’de görev alınacakları meydanlara teslim edilmek üzere anlaşma sağlandı.

Gücünü birbiriyle senkronize çalışan, 2 adet 650 BG Mercedes-Benz sekiz silindirli motordan alan, 8×8 tahrik düzenine sahip, otomatik şanzımanlı, Titan firması imalatı özel şasi üzerine yüzde 100 yerli tasarım olarak üretilmiş olan “Volkan Lion”, Airbus A380 gibi büyük gövdeli uçaklarda oluşabilecek yangınlara müdahale için havalimanlarında görevlendirilecekler.

Hafif ve mukavemetli kompozit alaşımdan üretilmiş, modern tasarım gövdesiyle Volkan Lion, tam kapasite yüklü ağırlıkta 21 saniyede 0-80 km/h ivmelenirken, kaza kayıt sistemi, yanal hızlanma uyarı sistemi gibi yüksek teknoloji sistemlerle operatörlerin güvenli ve emniyetli seyrini sağlıyor.

17 bin  litre su, 2200 litre köpük ve 500 kg KKT kapasitesine sahip, 12 bin lt/dk kapasiteli Volkan imalatı pompalarla tahrik edilen Volkan Lion’da,  ICAO ve NFPA 414 standartlarına uygun olarak havacılığı aratmayacak teknolojiler kullanılıyor.

Almanya’da uluslararası havacılık fuarı Inter Airport Europe 2013’te sektöre tanıtılan Volkan Lion 8×8 ana uçak söndürme aracının önümüzdeki yıllarda yurtdışındaki havalimanlarında da Türk itfaiye sektörü, mühendisliği ve tasarım kabiliyetini temsil etmesi bekleniyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam