Ana Sayfa Manşet Sektörün Yeni Oyuncusu Hastrailer ATP Sertifikası Aldı

Sektörün Yeni Oyuncusu Hastrailer ATP Sertifikası Aldı

Sektörün-Yeni-Oyuncusu-Hastrailer-ATP-Sertifikası-Aldı

2002 yılından bu yana frigorifik kasa uygulamaları üreten ve son dönemde yatırımlarını treyler endüstrisinde yoğunlaştıran Hastrailer, gıda taşımacılığına yönelik olarak geliştirdiği Hasreefer treyleri sertifikalandırdı.

Frigorifik taşımacılığında ki başarılı ve hassas çalışmaları sonucunda, bu yıl içerisinde de ATP sürecini tamamlayan Hastrailer, 2013 yılında Antalya Organize Sanayi bölgesinde yeni fabrikasının tamamlanmasıyla, sürece hız vermişti. Bölgesinin en modern ve büyük treyler yatırımı olan fabrikada üretilen frigorifik treylerleri ATP belgesiyle sertifikalandırmaktan büyük gurur duyduklarını kaydeden şirket yetkilileri, şu açıklamayı yapıyorlar. “Yaptığımız yatırımla Üülkenin en modern ve otomize frigorifik üretim hattına sahip olduk. Türkiye’deki denetim yetersizliğinden dolayı merdiven altı üretim kaynaklı haksız rekabetinde önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gıda maddelerinin sağlıklı taşınmasını mümkün kılan uluslararası ATP mevzuatı ile Hastrialer Hasreefer ile taşımacılık sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır hale gelmiştir.”

Soğutucu Araçlarla Yapılamayan Taşıma Sağlıksız ve Verimsiz

Soğuk hava zinciri bozulabilir gıda maddelerinin sabit sıcaklıkta taşınması ve tüketiciye ulaşana kadar geçen süreçte ısı değerini kaybetmemesi açısından da büyük önem taşıyor. Isı katsayı değeri uygun olmayan araçlarda taşıma yapılmasından dolayı her yıl 1 milyon ton sebze ve meyve kaybının yaşanması sebebiyle, ülke ekonomisinde büyük kayıplar yaşanarak son tüketici fiyatlarını etkiliyor  ve toplum sağlığını da önemli ölçüde riske atıyor.

ATP sözleşmesine Göre Ürünlerin Taşınırken Sağlanması Gereken Sıcaklık Değerleri

Ürün adı En yüksek sıcaklık derecesi
Kırmızı Et Sakatatı 3°C
Tereyağı 6°C
Süt 4°C
Endüstriyel Süt 6°C
Mandıra Ürünleri 4°C
Hazırlanmış Et Ürünleri 6°C
Et 7°C
Tavuk 4°C
Dondurma -20°C
Derin Dondurulmuş Ürünler -18°C
Dondurulmuş Ürünler (tereyağı hariç) -12°C
Dondurulmuş Tereyağı -10°C

 Isı transfer Katsayısına Dikkat

Bu dereceleri tutturabilmek için ısı katsayı uygun araçlar ile taşıma yapılmalı. +10/-2 °C arasında taşıma yapacak frigorifik araçların ‘K’ (ısı transfer katsayısı) değerinin 0,70 W/m²K’ den küçük olması gerekiyor. (IN-Normaly insulated equipment,FNA-Class A ). -10/-20 °C arasında taşıma yapacak izoleli kutuların ‘K’ (ısı transfer katsayısı) değerinin 0,40 W/m²K’ den küçük olması gerek.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam