Ana SayfaManşetTaşımacılar Dijital Çağa Tırsan-Wabco İşbirliği İle Geçecek

Taşımacılar Dijital Çağa Tırsan-Wabco İşbirliği İle Geçecek


Treylerde anlık kontrol dönemini başlatan Tırsan, araç, şoför ve yük hakkındaki tüm bilgileri anlık olarak Tırsan Telematik ile filo müşterilerine sunacak. Tırsan ile İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Tic. A.Ş tarafından temsil edilen Wabco arasında stratejik iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

1982 yılından bu yana Türkiye’de İntermobil Otomotiv tarafından temsil edilen ve 150 yılı aşkın süredir en yeni elektronik, mekanik ve mekatronik fren, stabilite ve otomasyon sistemi teknolojilerini otomotiv sektörüne sunan WABCO ve 41 yıldır sektörün lideri Tırsan iş birliği anlaşması 20 Şubat’ta imzalandı. İmza törenine Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, İntermobil Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya, İntermobil Otomotiv Genel Müdürü Rıfat Perahya ve WABCO Avrupa Treyler Satış Direktörü Carsten Hogrefe katıldı.

Wabco TX-Trailerguard altyapısı ile çalışacak Tırsan Telematik çözümleri ile nakliyeciler, cep telefonu veya bilgisayar üzerinden treylerler hakkında farklı bilgileri takip edip anlık uyarı mesajı ve rapor olarak alabilecekler. Treylerin konum verilerinin yanında, nakliyecilerin en büyük ihtiyaçları olan; lastik basıncı, fren aşınması, treyler kapılarının açık veya kapalı olması, EBS bilgileri ve treylerin sıcaklık-nem durumu gibi veriler hakkında da anında bilgi alınabilecek.

Türkiye’de hali hazırda kullanılan sistemlerin yüzde 85’i sadece konum bilgisi sunarken Tırsan Telematik çözümler treylerle ilgili her türlü bilgiyi veriyor. Avrupa’da hali hazırda 120 binin üzerindeki araçta Wabco telematik çözümler kullanılıyor.

Nuhoğlu: “Tırsan Telematik nakliyeciye sorumluluğumuzun bir parçası”

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, nakliyecilerin rekabet gücünü artıracak her türlü çözümü sunmanın Tırsan’ın öncelikli görevi ve sorumluluğu olduğunu belirterek, “Tırsan

olarak nakliyecilerimize sunduğumuz çözümleri yine nakliyecilerimizle birlikte el ele geliştiriyoruz. Ürettiğimiz her bir üründe nakliyecilerimizin alın teri ve geleceği var. Tırsan ve nakliyecilerimiz 41 yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün oldu. Onların işini kendi işimiz gibi görüyor, onları ileriye taşıyacak her adımda onlara güç vermek istiyoruz. Biz hep beraber bir yola çıktık ve aynı yolu yürüyoruz” dedi. Nuhoğlu, Tırsan Telematik’in nakliyecilere sorumluluklarının bir parçası olduğunu belirterek, sunacakları bu çözümün treylerin kara kutusu olacağını ve böylece her türlü bilgiye araç sahibinin rahatlıkla ulaşabileceğini belirtti. Nakliyecilerin araçları üzerinde anlık kontrol sağlamak istediğini ve bunun için de en son teknolojiyi kullanmaya hazır olduğunu anlatan Nuhoğlu, “Tırsan olarak müşterilerimize sunacağımız telematik çözümler araç takip sistemlerinin çok ötesinde. Nakliyecilerimize karlılık sağlayan, masraflarını düşünen, operasyonel hızlarını ve kalitesini artıran, sürücüden aracın en ufak parçasına kadar her şeyi anlık takip etmesini sağlayacak bir imkan sunuyoruz” dedi. 

Tırsan Telematik ile nakliyecilerin rekabet gücünün artacağını da aktaran Nuhoğlu, “lastik basıncı, fren aşınması, sıcaklık, treyler kapı kilidi, akslara binen yük, araçların yaptığı kilometre ve beklemeler hakkında net bilgilere sahip olacak. Müşteriler, oturdukları yerden onlarca aracını an be an kontrol edip optimizasyon yaparken, tek aracı olan nakliyecimiz aracının her daim güvende olduğunu bilerek rahat çalışacak.” dedi.

Perehya: “Dijital dönüşümde zaman daralıyor”

İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya “Tırsan ile yapmış olduğumuz bu anlaşma sonucunda, treyler sektöründe dijitalleşme ve telematik çözümlerin etkisi oldukça artacak” dedi. Wabco’nun treylerler için dünyanın en gelişmiş telematik çözümleri üreten bir marka olduğunu aktaran Perahya, “Gelecekte dijitalleşmenin treyler sektöründe etkili olup olmayacağı konusunda üreticilerin yüzde 15’i evet derken, uzmanlara sorulduğunda bu oran yüzde 85’e çıkıyor. Uzmanlar 5 yıl içinde treylerde dijital dönüşümün yaşanacağını iddia ediyor. Bu dönüşüm için zaman daralıyor. Bir an önce buna geçen firmalar fark yaratacak ve rekabette öne geçecektir, Tırsanda bu gelişimin başını çekiyor” dedi.

Wabco Avrupa Treyler Satış Direktörü Carsten Hogrefe ise yaptığı konuşmada, Tırsan ile Wabco arasındaki iş birliğinin 30 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini hatırlatarak, “Wabco olarak bu iş birliğinden çok mutluyuz. Telematik çözümler sayesinde müşterilerin beklentileri tam olarak karşılanacaktır” dedi.

Tırsan Telematik  Taşımacıya Hangi Avantajları Sunacak?

 • Cep telefonu ya da bilgisayardan kolaylıkla bütün verilere ulaşılır.
 • Nakliyecilerin toplam giderlerinin yüzde 30’unu oluşturan yakıt tüketimini azaltır. Doğru lastik basıncı ile seyreden araçlar yüksek tasarruf sağlar.
 • Yakıttan sonra en büyük gider kalemi olan lastikte doğru hava basıncı sağlanarak lastik aşınması azaltılarak lastik ömrü uzar.
 • EBS (Elektronik Fren Sistemi) ve fren balataları hakkında anlık bilgiler vererek büyük arızaların ve masrafların önüne geçilir.
 • Bakım giderlerinde önemli bir tasarruf elde edilir.
 • Treylerdeki sıcaklık durumunu anlık olarak paylaşarak ürünlerin sağlıklı olarak taşınmasını sağlayarak bozulmanın önüne geçer.
 • Treyler kapaklarının açık ve kapalı olduğu bilgisi ile olası suiistimallerden firmayı korur. Ayrıca elektronik kilit sistemi ile kilit kontrolü uzaktan yapılabilir.
 • Teslimatın istenilen yere yapılmasını sağlayarak, operasyonel hataların ve suistimallerin önünü geçilir.
 • Filo yönetimi kolaylaşır. Treylerin konumu hakkında verilen bilgiler ile hat planlaması yapılarak aracın optimum bir şekilde kullanılmasını sağlar.
 • Treyler üreticileri ve filo operatörleri ayrı ayrı veya birleştirilmiş modüller yoluyla kendi özel ihtiyaçları için en uygun ve uygun maliyetli işlevleri seçebilirler.
 • Cihaz pil ile çalıştığı için treylerin intermodal taşımalarda kullanıldığı durumlarda da veri akışı kesintisiz devam eder.
 • Çekiciyle otomatik eşleşme sağlayarak diğer sistemlerle eş güdümlü çalışır. Başka bir çekicinin treylere bağlanması durumunda uyararak güvenliği artırır.
 • Takip ve kilit fonksiyonlarıyla güvenliği arttırır.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...