Ana Sayfa Manşet Treyler Pazarı 2013’te Büyümesine Devam Etti

Treyler Pazarı 2013’te Büyümesine Devam Etti

Reklam

Treyler Pazarı 2013’te Büyümesine Devam Etti

2013 yılında ağırlıklı tenteli olmak üzere farklı modellerden 17 bin 770 adet treyler üretimine imza atan TREDER üyeleri treyler pazarındaki etkisini arttırdı.

Yaklaşık 40 bin adet ağır ticari araç satışıyla 2012 yılına göre neredeyse aynı olan ağır ticari araç pazarında treyler satışlarında önemli bir yükseliş göze çarpıyor. Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) istatistiklerine göre 2012 yılında TREDER üyeleri Türkiye pazarında 8 bin 961 adet treyler satışı gerçekleştirirken 2013 sonunda bu rakam 13 bin 611’e yükselmesi bunun en büyük kanıtı olarak öne çıkıyor.

Bu rakamla Türkiye’de satılan 17 bin 279 çekiciyi yan yana getirdiğimizde TREDER üyelerinin treyler pazarından aldıkları payını çok daha artarak Türkiye treyler pazarının yaklaşık yüzde 70’lik bölümüne hakim olduğunu görüyoruz.

Gerçekleşen bu artışta elbette yurtiçi satışlarını 4 bin 300 seviyelerinden 6 bin 600 seviyelerine çıkartan Tırsan Treyler’in ve İzmir Tire’deki fabrikasının açılışını yapmasının ardından TREDER’e üye olan Alman Krone markasının önemli bir payı var.

Aslında Türkiye’de çeşitli sebeplerden dolayı TREDER veya TAİD üyesi olmamalarına rağmen üretim şartları ve ürün kaliteleri standartları yakaladıkları bilinen markalar da göz önüne alındığı zaman Türkiye’de merdiven altı olarak tabir edilen kesimin aldığı payın çok daha düşük olduğu görülüyor. Elbette Türkiye satışları 2011 yılından sonra azalma trendine girmiş olan ve 2013 yılında yaklaşık 300 adet satış yapan Schmitz Cargobull’u da unutmamak gerek.

Daha önceki yılların aksine özellikle yüksek ve dalgalı döviz kurları karşısında 2014 yılında yurtiçi taşımacılıkta kullanılan farklı modellerde treyler satışlarında bir miktar daralma beklendiği ifade edilirken yurtdışı taşımacılık faaliyetlerindeki artışın bu durumu dengelemesi bekleniyor.

Ayrıca uygulanmaya başlanmış olmasına rağmen piyasada etkisi henüz hissedilmeyen ADR etkisi de kısa ve orta vadede treyler endüstrisinin ivme kazandırıcı faktörlerinden biri olacak.

Artış Treyler İhracatında da Yaşandı

Türk treyler endüstrisinin gerçekleştirdiği ihracata TREDER verileri üzerinden baktığımız zaman 4 bin 159 adetle 2012 yılına göre yaklaşık yüzde 11’lik bir artış gerçekleşti. Bu rakamlara kamyon ihracatlarıyla birlikte gerçekleşen üstyapı satışları dahil değil.

Toplam üretimde treyler gruplarına göre TREDER istatistiklerine batkımız zaman 6 bin 945 adetle tenteli ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise inşaat sektöründen güç almasına rağmen 2 bin 715 üniteyle TREDER üyesi olmayan şirketlere büyük pay kaptırdığı sanılan damper geliyor. Üçüncü sırada ise ADR mevzuatıyla birlikte beklenti oluşturan tanker geliyor 2 bin 103 adetle. Bin 807 adet platform treyler, 1006 adetle frigorifik treyler, 793 silobus, 747 konteyner taşıyıcı, 573 lowbed, 23 oto taşıyıcı ve 752 adet diğer kategorisindeki treyler  olarak Türk treyler pazarı şekillendi.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR