Ana Sayfa Manşet Türkiye’nin İlk Yabancı Sermayeli Damper Yatırımı Meiller Fabrikası Kapandı

Türkiye’nin İlk Yabancı Sermayeli Damper Yatırımı Meiller Fabrikası Kapandı

Türkiye’nin İlk Yabancı Sermayeli Damper Yatırımı Meiller Fabrikası Kapandı
Alman damper devi Meiller ile Doğuş Otomotiv ortaklığıyla 2008 yılında büyük beklentilerle üretime başlayan Sakarya’daki Meiller Doğuş Damper Fabrikası üretimi durdurdu.

Türkiye pazarına ise ilk defa 2006 yılında Doğuş Otomotiv’le yapılan distribütörlük anlaşması sonrası 2007 yılında giren Meiller, kısa bir zaman sonra Sakarya’da fabrika kurmak için hazırlıklara başlamıştı. Hazırlıkların hızlı bir şekilde tamamlanmasından sonra Türkiye’nin en modern damper fabrikası olarak 10 milyon Avro’luk bir yatırım ve dev bir törenle 2008 yılında üretime başladı.

Sakarya Organize Sanayi Bölgesinde yer alan toplam 17 bin metrekare alana kurulu Meiller Doğuş Damper Fabrikası’nda, yarı römork damper treyler, kamyon üstü damper, ihraç gövde üretimi ve ihraç ara şasi üretimi gerçekleştiriliyordu.

Üretim Durdu Distribütörlük Devam Edecek

1850 yılında kurulmasının ardından 1904 yılında ilk defa vinçli bir damper üreterek sektöre giren marka, Avrupa’nın en büyük kamyon üstü damper ve damper treyler markası olarak büyük bir etkiye sahip.

Açıldığı günden itibaren, Türkiye’de damper ve damper üretim kalitesinin hızla yükselmesine önemli katkıları olan Meiller Damper için Doğuş Otomotiv’den yapılan açıklama ise şöyle:

“Doğuş Otomotiv ve Meiller ortaklığıyla kurulan, Sakarya’da faaliyet gösteren Meiller Doğuş Damper Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’ne bağlı Meiller Doğuş Damper Fabrikası’nın üretiminin durdurulmasına karar verilmiştir. Üretim merkezi ile ilgili nihai karar önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Kurumsal değerlerimiz, yasalar ve çalışan haklarına saygı ilkeleri çerçevesinde, çalışanlarımıza karşı doğan tüm yükümlülüklerimiz eksiksiz olarak yerine getirilmiştir.
Meiller markasının distribütörlük faaliyetleri Doğuş Otomotiv tarafından devam ettirilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz…”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam