Ana Sayfa Manşet Ecofrigo’nun Ürettiği İlk FRC Belgeli Et Tır Kutusu Teslim Edildi

Ecofrigo’nun Ürettiği İlk FRC Belgeli Et Tır Kutusu Teslim Edildi

Ecofrigo’nun Ürettiği İlk FRC Belgeli Et Tır Kutusu Teslim Edildi

Gıda ürünlerinin taşınması gibi hassas bir konudaki en önemli belge olan ATP ihtiyaçlarını karşılayan FRC belgesini alan Ecofrigo, bu belgeyle ürettiği ilk aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Yaptığı yatırımlarla ve ürettiği kullanıcı dostu araçlarla frigorifik kasa ve treyler pazarında özel bir yer edinen Ankara merkezli Ecofrigo, zorlu test süreçlerinin ardından alınabilecek en zor ürün olan et taşımasına yönelik frigorifik treyler için ATP (Bozulabilir Gıdaların Uluslararası Nakliyesine Dair Antlaşma), ihtiyaçlarını karşılayan FRC belgesini aldı.

Bu süreç hakkında dergimize bilgi veren Ecofrigo Genel Müdürü Murat Işık ilk olarak,

Ecofrigo-2ATP’nin Türkiye’de,  profesyonel frigorifik taşımacılık yapan ve uluslararası çalışan lojistik firmalarının dışında çoğu firmanın ve birçok sektörün yabancı olduğu bir konu olduğuna dikkat çekti.

Ülkemizin de tarafı bulunduğu ATP kurallarına göre gıda maddelerinin naklinde kullanılan frigorifik kasaların bazı şartları sağlamasının gerekli olduğunu belirten Işık, et taşımasına yönelik yarı römork için FRC belgesi alan Türkiye’de tek, Avrupa’da sayılı firmadan biri olduklarını belirtiyor.

Işık konuyla ilgili teknik detayları ise şu şekilde sıraladı: “+10/-2 °C arasında taşıma yapacak izoleli kutuların ‘K’ (Toplam ısı transfer katsayısı) değerinin 0,70 W/m²K’ den küçük olması gerekmektedir. Bu değeri sağlayan kasalar ‘IN-Normaly insulated equipment’ belgesi; şayet A sınıfı bir soğutucu ile beraber kullanılıyorsa ‘FNA-Class A refrigerated equipment with normal insulation’ belgesi alabilmektedir. -10/-20 °C arasında taşıma yapacak izoleli kutuların ‘K’ (Toplam ısı transfer katsayısı) değerinin 0,40 W/m²K’ den küçük olması gerekmektedir. Bu değeri sağlayan kasalar ‘IR-Heavily insulated equipment’ belgesi; şayet C sınıfı bir soğutucu ile beraber kullanılıyorsa ‘FRC-Class C refrigerated equipment with heavy insulation’ belgesi alabilmektedir. Bu belgelendirmeler ancak UNECE (Avrupa Birleşmiş Milletler Ekonomi Komisyonu) tarafından yetkilendirilmiş test merkezlerinden alınacak test raporları ile yapılabilmektedir.”

En Zorlu Belge Et Taşımasına Yönelik

2008 yılında kurulan firmalarının Ankara Saray Sanayi Bölgesi’ndeki modern tesislerinde dünya standartlarına uygun frigorifik kamyon üst yapıları ürettiğini ifade eden Işık, “Bizler taşımacılık sektörüne yeni ve farklı standartlarda ürettiğimiz kasalarla iyi izolasyonlu, sağlam, hafif, estetik, ekonomik normlarıyla en kaliteli hizmeti ve ürünü vermeyi ilke edindik” dedi.

Ecofrigo markasını kurdukları günden itibaren kasalarının yarı yarıya fark eden izolasyon değeri, yüzde 30’a varan hafifliği, sağlamlığı ve estetik görünüşü ile fark yarattıklarını açıklayan Işık sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeplerden dolayı müşterilerimiz bizi tercih ettiler ve  müşterilerimizin ve bizim zaten bildiğimiz izolasyon değerlerini ülkemizin Avrupa ile entegrasyonu sürecine fayda sağlaması için test ettirme kararı aldık. Daha önce birkaç değerli rakibimizin benzer girişimlerde bulunduğunu takip ediyorduk. Dolayısıyla Ecofrigo’nun çıtayı yükseltmesi beklentisini boşa çıkaramazdık. Bu sebeple öncelikle segmentinin en zoru olan et taşıma sistemli kamyon kasalarında dahi testi geçebilen bir ürün yokken biz standart ürettiğimiz et taşıma sistemli yarı römork kutumuzu test ettirerek ülkemizin bu segmentte FRC belgesi alabilmiş ilk ve tek üreticisi olduk. Burada en fazla üzerinde durduğumuz husus; tüm bu testlerin bütün müşterilerimize sunduğumuz standart kasalarımız ile gerçekleştirilmesiydi. Bu amaçla teste gönderdiğimiz F80 norm kasamızı altı ay süre ile dış ortam şartlarında beklettikten ve izolasyon değerleri stabil hale geldikten sonra teste gönderdik. Test raporlarında hesaplanan K değeri 0,32 W/m²K gibi yakalanması zor bir değer çıktı. İlk tepkimiz bu değeri daha da aşağı çekebilmek için Ar-Ge çalışması başlatmak oldu.”

İlk Teslimatın Ardından Siparişler Hızlandı

Yaptıkları çalışmaların müşterileri tarafından da taktir edildiğini kaydeden Işık,  sözlerini şöyle noktaladı: “Ankara-Taşpi Ltd. Şti’ nin genç sahibi Ayhan Taşoğlu’nun filosundaki onlarca Ecofrigo kamyon kasasına ilave olarak, Türkiye’nin ilk FRC belgeli Frigorifik Et Tır Kutusunun sahibi oldu. Hemen arkasından gelen sipariş ise Bursa’nın köklü firmalarından CA Aset oldu. İlerleyen süreçte hali hazırda beş ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızın özellikle Avrupa pazarında genişleyeceğini öngörülüyoruz.”

Ecofrigo-3

Ecofrigo-Koluman İşbirliği

Ecofrigo, ürettiği FRC belgeli kutuları için şasi tercihini Koluman’dan yana kullandı.  İthal dingilli, ithal fren sistemli, birinci sınıf malzeme ile donatılmış şasi üzerine Ecofrigo kutu montajı yapıyor. Ecofrigo Satış Müdürü Hakan Taze bu ürünün müşteriler tarafından çok beğenildiğini belirterek, satış sonrası hizmetleri ve marka güvenilirliği ile kendini kanıtlamış olan Koluman Treyler ile Ecofrigo müşterilerine güven ve konfor sağladıklarını vurguladı.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam